Dieta podle Atkinse staví na snížení příjmu sacharidů a stravě s vysokým podílem tuků a bílkovin. Podívejte se na její principy podrobněji.
Dieta podle Atkinse staví na snížení příjmu sacharidů a stravě s vysokým podílem tuků a bílkovin. Podívejte se na její principy podrobněji.

Dieta podle Atkinse: seznamte se s principy diety Atkinsonovi diety

Dieta podle Atkinse staví na snížení příjmu sacharidů a stravě s vysokým podílem tuků a bílkovin. Podívejte se na její principy podrobněji.

Známá dieta podle Atkinse nebo tzv. Atkinsonova dieta (nazývaná i Atkinsova dieta) patří mezi oblíbené a známé diety. Jejím hlavním principem je myšlenka, že pokud nebude tělo přijímat dostatek sacharidů, bude spalovat tuky. A naopak, pokud bude naše strava chudá na tuky a bohatá na sacharidy, naše tělo přemění nadbytečné sacharidy v tuk, který uloží do tukových zásob. Dieta podle Atkinse slibuje rychlé hubnutí bez hladovění. Podívejme se blíže na hlavní principy této nízko sacharidové diety.

Seznamte se s principy Diety podle Atkinse.
Seznamte se s principy Diety podle Atkinse.

Dieta podle Atkinse preferuje ve stravě nižší obsah sacharidů

Podle zásady diety podle Atkinse nízká konzumace sacharidových potravin udržuje po celý den stálou hladinu glykemie. Výkyvy glykemie mají za následek obezitu, diabetes, sníženou funkci imunitního systému, výkyvy nálad, vysokou hladinu cholesterolu a krevních tuků, hypertenzi a další onemocnění srdce. Dieta podle Atkinse rozlišuje sacharidy (čili carbohydráty nebo i karbohydráty) na dobré a špatné sacharidy. Po konzumaci špatných sacharidů dochází k prudkému vzestupu hladiny glukózy v krvi a následnému prudkému vzestupu inzulínu, který prudce sníží hladinu glukózy v krvi. Následuje hlad a potřeba sacharidů, zejména těch špatných a opět dochází k prudkým výkyvům glykemie. Mezi špatné sacharidy, tj. sacharidy, které způsobují výkyvy glykemie, patří řepný cukr a další druhy cukrů, kukuřičný sirup, punč, palačinky, zákusky, šťouchané brambory, bílý chléb, bílé pečivo a cereálie, např. i kukuřičné lupínky. Těmto sacharidům bychom se měli co nejvíce vyhýbat.

Atkinsonova dieta je nízkosacharidová dieta.
Atkinsonova dieta je nízkosacharidová dieta.

Dieta podle Atkinse zná i dobré sacharidy. Jsou to takové sacharidy, po kterých nedochází k prudkému vzestupu hladiny glukózy v krvi. Dobré sacharidy jsou bohatým zdrojem vlákniny a fytochemikálií. Fytochemikálie jdou přírodní antioxidanty, které chrání naše tělo před nemocemi srdce, rakovinou a dalšími onemocněními. Dobré sacharidy jsou také bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Mezi dobré sacharidy patří zelenina, ovoce s nízkým glykemickým indexem, jako jsou jahody, jablka, luštěniny, celozrnné, nezpracované obiloviny, mléko a mléčné výrobky, které obsahují mléčný cukr laktózu.

Mnoho lidí konzumuje 300 g sacharidů denně a někteří i více, což je špatné. Tato nadměrná konzumace sacharidů se dříve nebo později negativně projeví na jejich zdraví. Atkinsnova dieta doporučuje pro zdravé a pohybově aktivní jedince příjem sacharidů cca 30 % z celkového příjmu energie. Ti, kteří se chtějí zbavit nadbytečných kil, by měli konzumovat ještě méně sacharidů.

Atkinsonova dieta doporučuje stravu s vysokým obsahem dobrých tuků

Vysoký obsah tuků je u diety podle Atkinse povolen. Stejně jako tato dieta rozlišuje dobré a špatné sacharidy, rozlišuje také dobré a špatné tuky. Mezi špatné tuky, kterým bychom se měli vyhnout, patří přepálené tuky, tj. oleje, které byly opakovaně použity při smažení, fritování, rafinované tuky, jako je světlicový, kukuřičný olej a hydrogenované tuky, známé jako tzv. „trans-tuky“. Tyto podle Atkinse škodlivé tuky můžeme najít v cukrovinkách, např. v sušenkách, v preclíkách a dalším baleném pečivu, u některých značek arašídového másla, v potravinách z provozoven rychlého občerstvení a také v některých druzích margarínů. Naše tělo nedokáže odbourat špatné tuky, tyto tuky se ukládají na vnitřní stěně cév, mohou přispívat k tvorbě zubního plaku a mohou být příčinou onemocnění srdce a cév, diabetu, astmatu, rakoviny prsu a dalších onemocnění.

V dietě podle Atkinse je naopak doporučována hojná konzumace dobrých tuků. Jejich množství by se mělo pohybovat kolem 40 % celkového denního příjmu energie. Dobré tuky jsou prospěšné pro naše zdraví, tvoří ochranu našich orgánů a slouží jako zásobní zdroj energie. Mezi nejlepší tuky patří tuky s obsahem omega-3 mastných kyselin, které jsou základními stavebními kameny při tvorbě protizánětlivých látek. Vynikajícími zdroji omega-3 mastných kyselin je lněné semínko a mořské ryby, např. sardinky, losos. Mezi dobré tuky patří i ořechy, vaječné žloutky, maso, zejména hovězí, kokos, olivový olej Extra virgine a máslo.

Dieta podle Atkinse slibuje, že hladovět rozhodně nebudete.
Dieta podle Atkinse slibuje, že hladovět rozhodně nebudete.

Vysoký obsah bílkovin Atkinsova dieta rovněž preferuje

Dieta podle Atkinse doporučuje ve stravě vysoký obsah bílkovin. Bílkoviny neboli proteiny dodávají tělu energii, jsou nezbytné pro tvorbu a regeneraci svalů i kostí, pro tvorbu enzymů, hormonů, zvyšují metabolismus a dodávají pocit sytosti. Vysoký obsah bílkovin pomáhá také při hubnutí a regulaci tělesné hmotnosti. Potřeba bílkovin je variabilní, záleží na věku, pohlaví, stresu, stavbě těla a také na míře pohybové aktivity, sportovci mají vyšší příjem bílkovin. Denní potřeba bílkovin by se měla pohybovat mezi 25 a 30 % celkového příjmu energie. Zdroji bílkovin jsou ryby, drůbež, maso, vejce, sója, syrovátka, tvaroh, tvarohové sýry typu žervé a další mléčné výrobky.

Při dietě podle Atkinse se zaměřte i na vysoký obsah vlákniny

Strava v dietě podle Atkinse je bohatá na vlákninu. Vláknina je nestravitelný druh sacharidů, který pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi a dodává pocit sytosti. Vláknina je obsažena pouze v rostlinné stravě. Snižuje riziko vzniku obezity, diabetu i rakoviny. Naše tělo potřebuje oba druhy vlákniny, rozpustnou a nerozpustnou. Nerozpustná vláknina, tj. vláknina, která je nerozpustná ve vodě, podporuje trávení, urychluje detoxikaci tím, že zbavuje naše tělo škodlivých látek. Rozpustná vláknina snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zbavuje tělo škodlivých látek. Podle této diety bychom měli denně přijmout alespoň 25 až 35 g vlákniny. Většina potravin obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Oba typy vlákniny lze nalézt ve většině druhů zeleniny a ovoce, ořeších, fazolích a celozrnných obilovinách. Mezi nejlepší zdroje nerozpustné vlákniny patří pšeničné otruby a celozrnné obiloviny, nejlepšími zdroji rozpustné vlákniny je oves, zejména ovesné otruby, ječmen, sójové boby, ořechy, lněná semínka či jablka.

Dieta podle Atkinse dbá i na dostatek vitamínů a minerálů

Naše tělo potřebuje dostatek vitamínů a minerálů. Vitamíny a minerály jsou potřebné pro naše zdraví, náš imunitní systém, srdce a oběhový systém a pro správnou funkci všech orgánů a tkání. Pomáhají zbavit naše tělo škodlivých látek, některé z nich jsou silné antioxidanty, které chrání naše buňky před neustálými toky škodlivých molekul, zvaných volné radikály, které mohou vést k onemocnění a k poškození DNA. Mezi silné antioxidanty patří např. vitamíny C a E, minerály zinek a selen. Některé silné antioxidanty nepatří ani mezi vitamíny ani mezi minerály. Takovým antioxidantem je např. quercetin, obsažený v cibuli a jablkách.

Dieta podle Atkinse neuvádí přesné denní doporučení množství jednotlivých vitamínů a minerálů. Zastává názor, že potřeba jednotlivých vitamínů a minerálů je individuální. Rovněž tvrdí, že doporučené denní množství vitamínů a minerálů odborníky jsou pouze minimální množství, které by naše tělo mělo denně přijmout. Dostatek vitamínů a minerálů je zajištěn stravou, kterou doporučuje dieta podle Atkinse.

Ke kýženým výsledkům pomůže i pohyb

Dieta podle Atkinse doporučuje rovněž pravidelnou pohybovou aktivitu, která přispívá nejen k redukci tělesné hmotnosti, tělesnému zdraví a k prevenci různých chronických onemocnění, ale i ke zlepšení nálady a k dobré schopnosti koncentrace.  Naše tělo je určeno pro pohyb, naši předkové byli pohybově aktivní, opatření si potravy a zajištění dalších podmínek nutných k životu vyžadovalo fyzickou námahu. V současné době mnoho lidí vede sedavý způsob života, což má neblahé následky na naše zdraví, naši tělesnou hmotnost i naši postavu. Sedavý způsob života vede k předčasnému stárnutí, obezitě a k dalším nemocem, např. diabetu, nemocem srdce a cév, Alzheimerově chorobě, rakovině.

Pohyb patří i k Atkinsonově dietě. Avšak řadí se k němu třeba i práce na zahrádce. Žádné velké výkony se nevyžadují.
Pohyb patří i k Atkinsonově dietě. Avšak řadí se k němu třeba i práce na zahrádce. Žádné velké výkony se nevyžadují.

Pohybová aktivita má být pravidelná, prováděná v dostatečné intenzitě, druh je podle zájmu, fyzické kondice a zdravotního stavu jedince. Pohybová aktivita nemusí zahrnovat pouze různé druhy sportu, např. běh nebo spinning. Dieta podle Atkinse tvrdí, že pohybovou aktivitou je jakýkoliv pohyb, např. chůze, zejména do schodů, do kopce, práce na zahrádce, zvedání břemen, aj. Dieta podle Atkinse též tvrdí, že sice stačí třikrát týdně 20 minut jakékoli intenzivnější pohybové aktivity, např. běh, práce na zahrádce, ale nejlepší je 30 minut denně mírné pohybové aktivity. Atkinsonova dieta zastává názor, že je lepší denně 15 minut chůze, než žádná pohybová aktivita.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContententPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu