Zdraví a káva: Podívejte se, jak káva ovlivňuje naše zdraví

Káva je pro mnohé z nás životabudičem, bez kterého si neumíme představit svůj den. Udržuje nás bdělými, je společenským nápojem, ale má vliv i na naše zdraví. Ano, zdraví a káva spolu souvisí. Z různých doporučení by se občas mohlo zdát, že káva je nápojem, kterému bychom se měli vyhýbat. Jenomže není to spíše naopak? Moderní výzkumy a zjištění nahrávají rozhodně těm, kdo kávu považují za zdravý nápoj hodný naší pozornosti.

I pro vás je káva téměř magickým elixírem života? Ranním rituálem, ale i relaxační chvilkou ve vřavě každodenního shonu? To asi na kávu nedáte dopustit. A děláte dobře. Přestože se občas setkáváme s pochybnostmi o jejím vlivu na zdraví, stále více vědeckých studií potvrzuje její přínosy. Ať už si ji vychutnáváte sami, či v dobré společnosti, káva nám nabízí mnohem více než jen povzbuzení.

Káva jako zdroj štěstí a pohody

Zajímavostí je, že dobře připravená kvalitní zrnková káva může přispívat k našemu štěstí a duševní pohodě. Studie ukazují, že konzumace kávy může vést k lepší náladě a snížení pocitů úzkosti. Dokonce se spojuje se snižováním rizika sebevražd u lidí, kteří pijí čtyři a více šálků kávy denně, ačkoli zde může hrát roli i řada dalších faktorů. Přínos kávy pro náladu nemusí pramenit pouze z kofeinu, ale také z momentů radosti, které při jejím popíjení zažíváme​​.

Fyzické zdraví a káva: Co říká věda?

Káva podporuje srdce a cévy

Konzumace kávy (2 až 3 šálky denně) je spojována s pozitivními účinky na srdeční zdraví, včetně snížení rizika srdečních onemocnění a cévní mozkové příhody​​​​.

Pomáhá v boji proti cukrovce

Pravidelné pití kávy může snížit riziko vzniku cukrovky typu 2 až o 30 %, přičemž již každý další šálek denně může toto riziko snížit o dalších 7 %​​​​.

Ochrana před neurodegenerativními onemocněními

Vědecké důkazy naznačují, že konzumace kávy může výrazně snížit riziko rozvoje Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby​​​​.

Káva a játra

Studie prokazují, že pití kávy má příznivý vliv na udržení zdravých jaterních funkcí a může dokonce chránit před cirhózou jater​​​​.

Káva pomáhá i ke kráse

Nejenže káva povzbuzuje ducha a podporuje fyzické zdraví, ale najde své uplatnění i v kosmetice. Kofein, jako její hlavní složka je například součástí mnoha přípravků pro posílení a prokrvení vlasových kořínků, stejně jako přípravků pro péči o pleť​​.


TIP: Přečtěte si, jaké další benefity může káva nabízet. Více najdete v článku Za šálkem pravdy: je káva zdravá?

Káva jako dárek

Dárek v podobě kávy může být více než jen nudnou pozorností. Když vyberete specifickou zrnkovou kávu nebo limitovanou edici, odráží to váš zájem o preference obdarovaného. Je to jakési tiché ujištění, že si ceníte společně prožitých okamžiků u šálku kávy. Darovat kávu není jen gestem. Je symbolem sdílené zkušenosti a pouta, které se vytváří mezi lidmi, kteří si vzájemně dopřávají čas na společné chvíle nebo na objevování nových horizontů. Dárková káva je však jiná než ta z hypermarketu. Vyzkoušejte kávu z Garage Coffee. Tato pražírna kávy z Tábora razí heslo: „Káva je radost“. Udělejte radost sobě i své rodině či známým. Garage Coffee dokazuje, že káva není jen obyčejný nápoj, ale zážitek, který má sílu sbližovat lidi a vytvářet nezapomenutelné okamžiky plné radosti a spokojenosti.