Zdravé vánoční cukroví z ovesných vloček oživí kešu ořechy

Přestaňte o Vánocích konečně mlsat s výčitkami. Cukroví dokážete připravit i zdravěji. Přitom vůbec nemusí jít o kompromis. Právě naopak. Místo již „ohraného“ a poněkud nudného cukroví, které již pečete léta, vytvořte dobroty, jež budou všem chutnat, a ještě budou zdravými. Začněte s klasikou – použijte ovesné vločky a oříšky. Zdravé vánoční cukroví je hitem a připravuje se snadno. 

Zdravé vánoční cukroví z ovesných vloček a s kešu ořechy

Toto úžasné cukroví je velice zdravé. Je nepečené, a pokud použijete nepražené kešu oříšky a jiné vhodně zvolené ingredience, je dokonce v RAW kvalitě. Připravíte jej strašně snadno kdykoliv dojde. Stačí mít doma v pohotovosti několik ingrediencí na jeho přípravu. Lze jej též různě upravovat přidáváním dalších pochutin, což jsme rovněž přidali jako inspiraci na konec tohoto receptu. Alternativou je též použití jiných typů oříšků a ořechových másel.

Kešu ořechy využíváme při vánočním pečení poměrně málo. Změňte to. Nové chutě vás ohromí.
Kešu ořechy využíváme při vánočním pečení poměrně málo. Změňte to. Nové chutě vás ohromí.

RECEPT: Zdravé vánoční cukroví z ovesných vloček s kešu oříšky

Ingredience

 • 100 g jemný kešu krém (kešu máslo)
 • 60 g kešu ořechy (doma si je pomelete, jemnost namletí si zvolte podle svých preferencí)
 • 50 g ovesné vločky (jemnější)
 • Slazení: vyberte si med, agáve sirup, javorový sirup (obvykle se použijí 2 až 3 PL medu podle chuti)
 • Vlažná voda: dle potřeby, obvykle 3 PL

Postup přípravy

 • Ovesné vločky dejte do mísy a pokapejte vodou. Nechte cca 10 min postát.
 • Přidejte kešu krém, pomleté kešu oříšky a sladidlo (nejlépe med).
 • Vše zamíchejte.
Snadné nepečené kuličky s kešu ořechy připravíte za pár minut.
Snadné nepečené kuličky s kešu ořechy připravíte za pár minut.

Možnosti servírování

 • Tradičně lze toto cukroví servírovat jako malé kuličky v papírových košíčcích. Kuličky se vám budou lépe tvarovat, když si ruce namočíte ve vodě. Můžete je nakonec ještě obalit v hrubě namletých kešu oříšcích.
 • Jinou možností je vyválet vzniklou hmotu na plechu na tloušťku cca 1 až 1,5 cm a vykrajovat malými vykrajovátky. Obalení v oříšcích zajistí větší soudržnost. Stejně tak jako obalení v rozpuštěné čokoládě. Obecně však musí být hmota lepivější, takže je vhodnější oříšky do základu namlít jemněji a případně přidat o něco více ořechového másla z kešu.

Jak připravit alternativy tohoto zdravého vánočního cukroví?

 • Změňte ořechy v receptu. Místo kešu a kešu másla použijte arašídy + arašídové máslo, lískové ořechy + lískovooříškové máslo apod. Nebojte se ani neloupaných oříšků (např. lískáčů a vlašáků). Pečlivě zpracované ořechy i ořechové krémy a másla za dobré ceny najdete v e-shopu Nutsman.
 • Chuť cukroví mění použité sladidlo. Zcela jinak bude chutnat s použitím medu, kokosového sirupu či javorového sirupu. Dokonce i druh medu mění chuť cukroví. Zkuste kaštanový med. Zajímavou chuť dodáte slazením melasou.
 • Přidejte některé z koření: vanilku, skořici, směs perníkového koření, ale i sušené bylinky (např. mátu nebo levanduli – ale pozor, pouze decentně). Přidat lze i špetka kvalitního kakaa či mletý mák.
 • Kuličky i vykrajované dobroty lze různě obalit: v kokosu, v čistém neslazeném kakau i ve skořici. Různému cukrovému sypání se vyhněte. Děláme přece zdravé vánoční pamlsky.
Vánoce 2020 zdravě: Jeden recept na vánoční ořechové cukroví lze změnit třeba hned stokrát. A vždy bude zdravým.
Vánoce 2020 zdravě: Jeden recept na vánoční ořechové cukroví lze změnit třeba hned stokrát. A vždy bude zdravým.

Takto dokáže z jednoho základního receptu, nebo dokonce z jedné základní hmoty s původními kešu oříšky, připravit obrovské množství kombinací, a hlavně vždy zdravých vánočních dobrot. Toto vločkové cukroví, tedy zdravé vánoční cukroví z ovesných vloček, se stane ve vaší rodině hitem a recept budete rozdávat všem svým známým. A jeden zajímavý tip nakonec: tuto hmotu lze rovněž vylisovat jako müsli tyčinky, což rodina ocení zejména jindy během roku. Pro děti je to zdravá a chutná svačinka do školy.