Spánek je důležitý pro naše zdraví a rozhoduje i tom, jak ten který den vypadáme. Podívejte se na 7 tipů pro zdravý spánek.

7 tipů pro zdravý spánek, které si musíte osvojit

Spánek je důležitý pro naše zdraví a rozhoduje i tom, jak ten který den vypadáme. Nedostatek spánku vede k fyzickým a psychickým poruchám, snižuje naše soustředění a zvyšuje riziko nehod a úrazů. Je příčinou naší nízké produktivity, neschopnosti kreativního i logického uvažování. I člověk, který netrpí přímo poruchami spánku, dokáže trpět častou či permanentní únavou z nevyspání, pokud nedodržuje spánkovou hygienu. Podívejte se na 7 tipů pro zdravý spánek, které byste měli vždy dodržovat.

Spěte vždy tak akorát dlouho

Potřebná délka spánku není u každého stejná. Liší se podle věku, aktuálního zdravotního stavu, ale vliv má i genetika každého z nás. Obecně platí, že dospělý člověk potřebuje sedm až osm hodin spánku. Nestačí však jen správná délka. Musíme být schopni i dosáhnout tu fázi spánku, kdy naše tělo regeneruje a odpočívá. Prostě potřebujeme tvrdě usnout na dostatečně dlouhou dobu.

Dodržujte pravidelnost

Jestliže je to možné, dodržujte vždy stejnou dobu, kdy jdete spát a ve stejný čas rovněž vstávejte. Nedělejte výjimky ani o víkendu a o dovolené. Do postele však nechoďte svěží. Odcházet spát bychom měli patřičně unavení a s chutí usnout. To znamená, že režim musíme dodržovat i během dne, abychom byli večer před spánkem dostatečně unavení. Pomoci může teplá koupel, ale i správná předspánková rutina.

Spěte ve správném prostředí

Ložnice by měla být vždy pečlivě vyvětranou a neměla by zde být příliš vysoká teplota. Horní hranice má začínat na 18 °C a směle lze jděte s teplotou ještě níž. I když dodržet to v létě může být problém. Důležité je dýchat chladnější vzduch. Tělo se samozřejmě nesmí klepat zimou, takže rozhodně si, zejména na zimu, ale i na přechodná období jara a podzimu, pořiďte vhodné teplé lůžkoviny. Teplo pod přikrývkou udržíte i vhodným materiálem povlečení a prostěradla. Ostudou není strčit si pod peřinu termolahev.

Čerstvý vzduch a kyslík jsou pro spaní důležitými

Nezapomeňte, že v místnosti, kde spíme, potřebujeme dostatek kyslíku. Vydýchaná místnost způsobuje problémy s usnutím i bolesti hlavy po probuzení. Zdravý spánek je s otevřeným oknem. Nepřeplňujte rovněž ložnici zbytečně nábytkem. Není to skladiště. Více prostoru v ložnici přináší lepší spánek. Do ložnice se nehodí ani větší množství pokojovek. V noci nám totiž odčerpávají kyslík. Současně může být vlhká půda zdrojem plísní a dalších patogenů.

Správné lůžkoviny jsou důležité

Nejen správně teplé lůžkoviny, jiné na zimu a jiné na léto, či povlečení, rozhodují o tom, jak se nám spí. Přikrývky nesmí být příliš těžké, základem by měl být anatomický polštář. Mnoho lidí se ráno probouzí s bolestí zad, hlavy, nebo dokonce přímo s migrénou. Často je příčinou nevhodná matrace, ještě častěji problematický polštář. Polštářem způsobené bolesti mohou přerůst až v chronické. Anatomicky tvarované polštáře jsou základem zdravého spánku. Co umí?

Anatomické polštáře se dovedou přizpůsobit tvaru naší krční páteře. Zajišťují správnou pozici hlavy během spánku a mají schopnost uvolňovat svalstvo při bolestech šíje, ramen, krku i celých zad. Ty, které prodává Vitaherbals, jsou navíc hypoalergenní a snadno se udržují.

TIP: Věděli jste, že anatomicky tvarované polštáře neprospívají pouze zdraví, ale rovněž naší kráse? Dream-Cloud Premium anatomický polštář z BIO paměťové pěny z e-shopu Vitaherbals má schopnost zachovávat pleť bez vrásek. Jiný z polštářů má zas schopnost zamezovat spánkovému apnoe a chrápání.

Před spánkem si dejte elektronický detox

Tady je další ze 7 tipů pro zdravý spánek. Do ložnice rozhodně nepatří elektronika. Modré světlo, které vyzařuje, je příčinou naší neschopnosti usnout a stojí za velkým množstvím spánkových poruch moderní doby. Ideálně už dvě hodiny před spánkem bychom se měli vyhnout všem displejům, včetně toho na mobilním telefonu a na televizi. Pozor též na silné světlo, zejména na LED světla ve studeném spektru barev.

7 tipů pro zdravý spánek zakončíme radou: S jídlem opatrně

Známý je i fakt, že před spaním bychom neměli jíst. Ne každý však dokáže jíst nejpozději dvě hodiny před spánkem. Navíc usínání nesvědčí ani hladový žaludek. Dobré je tedy nechodit jíst s plným žaludkem a večeřet rozhodně lehčí jídla.

Pozor i na příliš velké množství tekutin před spánkem. Nic kvalitní spánek nezkazí tak, jako časté noční návštěvy toalety. Před spánkem též nikdy nepijeme alkoholické nápoje. Samozřejmě ani nápoje bohaté na tein a kofein. Nevhodné jsou i sladké nápoje.