Začínáte s otužováním? Nevrhejte se do ledové vody po hlavě

Kdo se neotužuje, jakoby nebyl. Alespoň tak to vypadá na sociálních sítích. Pokud ve vašem feedu dosud chybí fotka, kde se noříte do ledové vody, jste pozadu. A to je možná dobře. Pravděpodobně na to jdete postupně a s rozumem. Jak se správně otužovat?

Vybudujte si náskok před nachlazením, ale postupně

Pokud jste se nikdy neotužovali, vaše tělesná teplota oproti zkušeným harcovníkům klesá daleko rychleji. Nemusíte hned přeplavat Vltavu, tělo ale drobnými krůčky učte, že existují i jiné podmínky než péřová bunda, vařící sprcha a teplo pod peřinou.

Život v chladném prostředí byl v historii přirozenou součástí každého člověka. Dnes jsme zhýčkaní, žijeme v přetopených místnostech a ven bereme několik vrstev funkčního oblečení, které k nám nepustí chlad ani na krok.

Už v 19. století Vincenz Priessnitz, zakladatel přírodního léčitelství, prosazoval, abychom žili v souladu s přírodou – oblékáme lehčí oblečení, chodíme pravidelně na procházky, nepřikrýváme se příliš teplou dekou.

Jaký je (dodnes) hlavní důvod těchto procedur? Udržujete náskok před nachlazením, stimulujete metabolismus, cítíte se probuzení a plní energie.

Co se děje v těle, když ho vystavíte chladu?

● Potřebujete více kyslíku – pokud už jste se otužovali, určitě to znáte. Najednou zhluboka dýcháte a kapacita plic se zvětšuje.

● Stahují se cévy – díky tomu teplo neodchází podkožím, ale drží se ve středu těla.

● Tělo produkuje více tepla díky tomu, že se třesete nebo drkotáte zubama.

Začněte klidně zlehka. Méně topte, udržujte chlad v ložnici, choďte pravidelně na čerstvý vzduch, až pak se otužujte vodou.

Pokud začínáte, nejdřív na tělo použijte žínku a pak se vrhněte na sprchování. Začněte teplou vodou a přecházejte k chladnější sprše. Každý den zkracujte čas, kdy na sebe pouštíte teplou a postupně se sprchujte jen ve studené vodě s výjimkou hlavy.

Zkušenější můžou vyzkoušet studené koupele. Celé tělo ponořte do vody o teplotě 10-15 °C a vydržte alespoň minutu. Poté si dejte krátký odpočinek v teplé vodě (okolo 30 °C) nebo na suchu. Tento postup opakujte cca čtvrt hodiny. Nejradikálnější je pak koupel v ledovém rybníce nebo jezeře. Při prvních pokusech to zkuste na 30 (maximálně 60) sekund. A pak rychle zahřát!

Otužujte se pravidelně

Už víte, jak nepřepálit start, teď ještě myslete na pravidelnost. Při nárazovém otužování byste si opravdu koledovali spíš o nepříjemnou rýmičku.

A co dál? Nepřetápějte obytné místnosti, v noci větrejte (předejdete bolestem hlavy) a na procházky se oblékejte chytře. Vezměte si klidně zimní bundu, ale pod ní ne několik, nýbrž jen jednu vrstvu termoprádla. Chystáte se venku sportovat? Oblékněte se vždy tak, aby vám byla lehce zima, při běhu nebo na běžkách se totiž velmi rychle zahřejete. Základem je, abyste měli funkční oblečení, které odvede pot a udrží tělo v teple.

Abyste dodrželi pravidelnost, vyberte si takový způsob otužování, který je vám příjemný a je šance, že ho dlouhodobě udržíte.