Jak správně nasadit kondom?
Jak správně nasadit kondom?

Jak nasadit kondom? Naučte se to jako profík

Kondom je antikoncepční pomůcka, kterou bychom měli mít vždy po ruce – jako muž i jako žena. Nikdy nevíme, kdy jej budeme potřebovat. I když ženy užívají hormonální antikoncepci, styk s partnerem, o kterém zcela vše nevíme, je vždy jistější s kondomem. Víte ale, jak nasadit kondom?

Antikoncepční pomůcky nás běžně chrání před otěhotněním, ale kondom umí více. Chrání naše zdraví před pohlavně přenosnými onemocněními. Ty mohou být vážné až smrtelné, potenciálně nebezpečná a vedoucí časem třeba k rakovině děložního čípku u žen, nebo těžce omezující v dalším životě. Typickým případem je genitální opar, který si odnášíme na celý život. Nejenže nás pak omezuje svojí bolestivostí. Komplikuje nám další sexuální život, a pokud se nám aktivní ložisko vyskytne v těhotenství či při porodu, dokáže dokonce zcela zásadně ohrozit plod či novorozence. Dbát tedy na bezpečnost při pohlavním styku se rozhodně vyplatí a vlastně jediným pomocníkem je kondom. Jak nasadit kondom, aby se to povedlo a pohlavní styk s ním byl bezpečným?

Víte, jak správně nasadit kondom?
Víte, jak správně nasadit kondom?

Kondom správně skladujte i otevírejte

Ideální je kondom nosit u sebe, ale pozor na to, aby při použití nebyl prošlý, nebo jeho obal poškozený. Rozhodně jej nenoste s klíči ani mezi ostrými předměty. Třeba vedle nůžek. Nepatří do peněženky ani tam, kde je vystavován extrémním teplotám či změnám teplot. (V automobilu jej tedy rozhodně nenechávejte.) Obal otevírejte roztržením na perforované části. Ne nůžkami ani nožem. Jemně jej vždy utrhněte na správném místě. Prověřte si, jestli obal nebyl proděraven.

TIP

Nezapomeňte, že kondomy nemají univerzální velikost. Muži by měli svoje velikosti kondomu znát. Jako ženy bychom měly být připraveny raději na všechny varianty.

Pozor na poškozené kondomy. Vždy kontrolujte obal kondomu i kondom.
Pozor na poškozené kondomy. Vždy kontrolujte obal kondomu i kondom.

Jak nasadit kondom na penis?

  • Uchopte kondom do ruky a prověřte si, kterým směrem směřuje jeho špička. Směřovat musí směrem nahoru a kondom se musí dát rozrolovat směrem od špičky.
  • S nasazováním kondomu počkejte až na chvíli, kdy je penis plně ztopořen. Dříve se kondom nenasazuje.
  • Pokud není penis obřezán, je dobré do špičky kondomu kápnou špetku lubrikantu. Předkožka se stáhne a kondom se posadí na penis. Špičku s rezervoárem na sperma na konci kondomu držíme zmáčklou v prstech a kondom rozdrolujeme na penis.
  • Po nasazení kondom zkontrolujeme, zdali není protržen. Ideální je kontrolovat jej i průběžně při styku.
  • Kondom sundáváme ihned po ejakulaci, dokud trvá ztopoření, ale až po vytažení z pochvy. Decentně jej zabalíme do papírového kapesníku, nebo do toaletního papíru a vyhodíme do směsného odpadu. Rozhodně kondom nesplachujeme do záchodu.
Jak nasadit kondom si raději předem natrénujte.
Jak nasadit kondom si raději předem natrénujte.

Na co si dát ještě při použití kondomu pozor?

  • Na nelubrikované kondomy je lepší používat lubrikant.
  • Při střídání běžného styku a análního styku by se měl kondom vždy vyměnit.
  • Kondom se nikdy nepoužívá vícekrát.
  • Pozor na různé veselé kondomy, kondomy speciálních tvarů či s vůněmi. Prověřte si, jestli výrobce garantuje ochranu před početím a před pohlavně přenosnými chorobami. Dost často to tak není a jde pouze o zábavnou atrakci.
  • Většina kondomů je latexových. Při jejich používaní je nutné používat výhradně lubrikanty na vodní bázi. Olejové, stejně tak jako různé přírodní oleje a krémy, kondom okamžitě poškozují a stává se nefunkčním.