Bršlice kozí noha není jen obtížný plevel. Patří mezi jedlé plevele a zajímavé léčivé rostliny, které využijete když vás trápí dna, podagra, otoky, záněty, diabetes 2. typu, močové a ledvinové kameny, hromadění vody v těle nebo když potřebujete zhubnout.
Bršlice kozí noha není jen obtížný plevel. Patří mezi jedlé plevele a zajímavé léčivé rostliny, které využijete když vás trápí dna, podagra, otoky, záněty, diabetes 2. typu, močové a ledvinové kameny, hromadění vody v těle nebo když potřebujete zhubnout.

Bršlice kozí noha: léčivé účinky, které vás překvapí

Dočtete se, jak ji účinně zlikvidovat na zahradě. Ale i to, proč je to vlastně škoda. Bršlice kozí noha vás totiž překvapí nejen svými léčivými účinky, ale i tím, že je to vlastně chutná divoká listová zelenina do kuchyně, která nic nestojí. Nevíte, o jaké rostlině je řeč? Podívejte se jak vypadá bršlice.

[su_list icon=“https://www.zdraviakrasa.cz/wp-content/uploads/2016/05/14/160515-favicon-final-512×512.png“ class=“su-list-claim“]

  • Bršlice kozí noha má léčivé účinky, které vás překvapí
  • Jak vypadá bršlice? Mám pro vás skvělé fotky z herbáře
  • Prozradím vám, jak si na bršlici kozí noze pochutnat
  • Ale i jak se dá bršlice kozí noha zlikvidovat na zahradě

[/su_list]

Dokud jsem neměla neměla vlastní zahradu, byla bršlice kozí noha (latinsky Aegopodium podagraria) pro mne naprosto neznámou rostlinou. Tuto léčivku, která je však neprávem považována pouze za obtížný plevel, zná snad každý zahradník. I můj táta hned při první návštěvě konstatoval, že tento plevel roste snad všude – a to má zahradu vzdálenou od té mé rovných 650 km. Jenomže dnes už vím, že mám bršlici kozí nohu vzít na milost. Je to totiž nejen užitečná léčivá rostlina, ale i královna divokých kuchařek. Tedy kuchařek, které vaří z divoce rostoucích rostlin.

Bršlice kozí noha rozhodně není jen obtížný plevel. Je to léčivá rostlina i zdroj jídla z „divoké“ přírody.
Bršlice kozí noha rozhodně není jen obtížný plevel. Je to léčivá rostlina i zdroj jídla z „divoké“ přírody.

Bršlice kozí noha, nazývaná i bršlice husí noha, je nejen léčivou rostlinou, ale i listovou zeleninou, kterou máte vždy po ruce. Stačí když nepropadnete na zahradě panice a nezačnete ji všemožně likvidovat. I když i to lze, jak to vám v tomto článku poradím. Jde to ztěžka, ale metoda existuje – a dokonce i bez herbicidů. Začněme však tím, co umí bršlice léčit, jak se užívá a jaké jsou její účinky na zdraví.

Aegopodium podagraria využijete ve své domácí lékárničce i v kuchyni.
Aegopodium podagraria využijete ve své domácí lékárničce i v kuchyni.

Bršlice kozí noha: léčivé účinky

Rozhodla jsem se, že než vám začnu bršlici kozí nohu představovat jako rostlinu, začnu raději tím, že zvýším její reputaci ve vašich očích – zejména pokud jste zahradník. A proto se pustíme do představení bršlice jako léčivky. Léčivá rostlina ona totiž je především!

  • Bolesti nohou: Bršlice kozí noha pomáhá proti bolesti nohou. Bolesti dolních končetin často souvisí s otoky a zavodněním. Rostlina zde umí pomoci. Používejte koupele nebo obklady z odvaru kořene – oddenku.
  • Otoky: Umí zklidňovat a léčit otoky – na nohou, ale i dalších částech těla. Používejte koupele nebo obklady z odvaru kořene – oddenku.
  • Hojení zanícených ran: Urychluje hojení zanícených ran a eliminuje komplikace při pomalém hojení. Používejte koupele nebo obklady z odvaru kořene – oddenku.
  • Močopudné účinky: Je silně močopudní a zabraňuje zadržování vody v těle. Používejte výluh z bršlice, tedy čaj z bršlice.
  • Vylučování solí: Užívání léčivky podporuje vyučování solí z těla. Používejte výluh, tedy čaj.
  • Odvodnění: Je vhodná pro odvodnění organismu. Bršlice kozí noha funguje jako diuretikum. Proto raději pozor na její užívání v těhotenství a při kojení. Jinak používejte výluh z bršlice, tedy čaj z bršlice.
  • DNA, podagra: Pomáhá při dně a podagře. Je účinná při podpůrné léčbě reumatismu. Používejte výluh, tedy čaj. Ale i obklady z odvaru. Lze používat i bršlici, která se zalije vařící vodou, rozmixuje na hustou kaši a pak se ještě hodně teplá přikládá jako obklad na bolavé klouby. Vždy na cca 30 minut. Bršlice funguje jako urikosurikum, tedy podporuje vylučování kyseliny močové, jejíž hromadění v těle je příčinou dny.
  • Problémy s klouby: Funguje na problémy s klouby. Zlepšuje pohyblivost kloubů. Používejte výluh, tedy čaj. A současně používejte koupele nebo obklady z odvaru kořene – oddenku. Na bolavé klouby lze používat i bršlici, která se zalije vařící vodou, rozmixuje na hustou kaši a pak se ještě hodně teplá přikládá jako obklad na bolavé klouby. Vždy na cca 30 minut.
  • Močové kameny: Pomáhá v boji proti vzniku močových kamenů a s nimi souvisejících problémů. Používejte výluh, tedy čaj.
  • Ledvinové kameny: Pomáhá rovněž v boji proti vzniku ledvinových kamenů a s nimi souvisejících problémů. Používejte výluh, tedy čaj.
  • Hemoroidy: Zlepšuje stav hemoroidů a snižuje frekvenci jejich vniku. Používejte výluh z bršlice, tedy čaj z bršlice, ale i obklady z odvaru.
  • Odkyselení organismu: Bršlice odkyseluje organismus. Pro tento účel se doporučuje užívat především po zimě v rámci jarní detoxikační kúry. Používejte výluh, tedy čaj.
  • Proti křečím: Bršlice kozí noha funguje jako spasmolytikum – uvolňuje křeče, zejména v břišní oblasti. Používejte výluh, tedy čaj.
  • Podpora metabolismu: Podporuje látkovou výměnu a normální trávení. Používejte výluh, tedy čaj.
  • Hubnutí: Bršlice kozí noha podporuje hubnutí. Pozitivně ovlivňuje snižování tělesné hmotnosti. Zlepšuje totiž metabolismus a odvodňuje. Jako digestivum podporuje slabí trávení a zažívání. Je rovněž mírně projímavá (laxativum). Používejte výluh z bršlice, tedy čaj z bršlice.
  • Detoxikuje: Má schopnost napomáhat a zrychlovat vyplavování toxických látek z těla.
  • Léčba diabetu: Pomáhá při léčbě poruch metabolismu glukózy. Pomáhá redukovat patogenní mechanismy metabolického syndromu a je účinným pomocníkem při léčbě diabetu 2. typu. (1) Používejte výluh, tedy čaj.
  • Je protizánětlivá: Jako antiflogistikum ji lze používat při zánětech. Má rovněž antibiotické účinky a působí proti bakteriím.
  • Zdroj vitamínů a minerálů: Mladé lístky zejména na jaře obsahují velké množství vitamínu C (4 krát více než citron), dále karotenoidy, železo a mangan. Přidejte si rostlinu do klasické stravy – viz Bršlice kozí noha recepty.
Už využíváte léčivé účinky bršlice kozí nohy? Nesnažte se jí likvidovat, raději ji přidejte do své bylinné lékárničky. Odvodňuje, pomáhá při otocích, při problémech s močovou soustavou, při bolestech kloubů, ale i při hubnutí. A nejen to.
Už využíváte léčivé účinky bršlice kozí nohy? Nesnažte se jí likvidovat, raději ji přidejte do své bylinné lékárničky. Odvodňuje, pomáhá při otocích, při problémech s močovou soustavou, při bolestech kloubů, ale i při hubnutí. A nejen to.

Užitečné příklady, jak využít léčivé účinky bršlice?

Pro léčivé účinky se využívá oddenek rostliny. Připravuje se nálev nebo odvar z bršlice kozí nohy.

Proti bolesti nohou

100 g kořene bršlice kozí nohy povařte ve 2 l vody asi 5 minut. Nechte odstát dalších 15 minut. Nohy pak do této vody v tělu příjemné teplotě ponořte. Můžete ji přidat do koupele, nebo odvarem nohy omývat. Lze rovněž udělat zábal: bavlněné plátno (třeba kuchyňskou utěrku) namočte do odvaru a obalte jím nohu. Tu pak zabalte do igelitu. Nechte působit přes noc.

Odvodnění a vylučování moči

Připravte si výluh – tedy vlastně čaj z bršlice kozí nohy: 20 g kořene bršlice zalijte vařící vodou. Nechte odstát pod pokličkou 15 minut. Pak slijte a pijte.

Bršlice kozí noha: dna

Dna neboli pakostnice – jde o metabolické onemocnění, které postihuje klouby zánětem. Říká se jí i nemoc králů. Pokud postihuje palec u nohy, nazývá se podagra. Odborně se dna označuje arthritis urica nebo také arthritis uratica. Onemocnění se projevuje akutními záchvaty zánětlivé artritidy. Viditelné jsou zarudlé horké a citlivé otoky. (1)

Na dnu a podagru aplikujte bršlici kozí nohu zevně jako obklad z odvaru (viz bolesti nohou) a vnitřně jako čaj (viz také Odvodnění a vylučování moči).

Na léčbu podagry používali bršlici již středověcí mniši. Pěstovali ji v klášterních zahradách a rozhodně ji nepovažovali za plevel. Slovo „podagraria“ znamená v překladu „léčit dnu“.

Bršlice kozí noha patří mezi jedlé plevele a zajímavé léčivé rostliny, které využijete když vás trápí dna, podagra, otoky, nebo záněty.
Bršlice kozí noha patří mezi jedlé plevele a zajímavé léčivé rostliny, které využijete když vás trápí dna, podagra, otoky, nebo záněty.

Kontraindikace a nežádoucí účinky užívání bršlice

Bršlice patří mezi méně prozkoumané byliny a dnes nejsou známý žádné kontraindikace při jejím užívání.

Pokud jde o nežádoucí účinky bršlice kozí nohy, ty byly zaznamenány. Přestože je bršlice poměrně bezpečnou léčivkou, vysoké dávky bršlice mohou vyvolat nevolnost. Užívání 0,75 litru odvaru čtyřikrát denně po dobu několika dnů zas vyvolalo podráždění ledvin.

Jak vypadá bršlice

Přicházíte bršlici kozí noze „na chuť“, ale nejste si jisti, jak bršlice vypadá? Hledáte-li plevel bršlice kozí noha foto – tady je.

Aegopodium podagraria využijete ve své domácí lékárničce i v kuchyni.
Aegopodium podagraria využijete ve své domácí lékárničce i v kuchyni.

Čím se nenechat při sběru bršlice splést?

Běžná bršlice kozí noha má tmavě zelené listy. Existuje však i verze panašovaná se širokými bílými okraji, tzv. Aegopodium podagraria “Variegata”. Panašování se vám v porostu může objevit náhodně, nebo si lze tuto variantu rostliny koupit ve specializovaných zahradnictvích. Ano, páni zahradníci a dámy zahradnice, i takoví jsou mezi námi, co bršlici nelikvidují, ale naopak, záměrně si ji vysadí. Určitě se teď poklepáváte po čele a říkáte si, že zmíněný pomatenci toho budou litovat. A navíc, co chudáci sousedé! Přiznám se, i já jsem si Aegopodium podagraria Variegatu vysadila a nezaplevelila mi zahradu. Prostě se nechytla a dále mi na zahradě v různých zákoutích pravidelně raší jenom ta klasická.

Chcete využívá léčivé účinky bršlice? Zasaďte si ji jako okrasnou ve verzi Aegopodium podagraria “Variegata”.
Chcete využívá léčivé účinky bršlice? Zasaďte si ji jako okrasnou ve verzi Aegopodium podagraria “Variegata”.

[su_note note_color=“#EEEEEE“ text_color=“#161616″ radius=“0″ class=“su_note_tyrkysova“]

♥ TIP

Bršlice kozí noha: prodej panašované varinaty >>

[/su_note]

Záměna bršlice kozí nohy

Méně zkušený sběrač si může bršlici splést s děhelem lesním. Děhel lesní (latinsky Angelica sylvestris) je rovněž tradiční léčivou bylinou. Podobné jsou si především mladé rostlinky. Děhel má však jiné listy. Ty jsou dvakrát až třikrát zpeřené. Angelica sylvestris má rovněž silnější lodyhu, která je na horní straně s centrální rýhou. Lodyha vyrůstá z kůlového kořene. Takže pomocí listu, lodyhy a kořene děhel od bršlice snadno rozeznáme.

Nespleťte si bršlici s děhelem lesním. Na obrázku je děhel lesní (latinsky Angelica sylvestris).
Nespleťte si bršlici s děhelem lesním. Na obrázku je děhel lesní (latinsky Angelica sylvestris).

Rostlinku si však lze splést i s dalšími. Problematický je například bolehlav plamatý (latinsky Conium maculatum), který je prudce jedovatý (2). Splést si jej lze i s bedrníkem obecným (latinsky Pimpinella saxifraga) jehož mladé listy však lze používat do polévek nebo omáček (3), s divokou mrkví obecnou (lainsky Daucus carota), která se pěstuje vyšlechtěná (4). Nakonec je možná záměna i s bezem černým (latinsky Sambucus nigra, L.), dokud je mladý a raší ještě ze země ze semene (5).

Skvělý poznávacím prvkem pro bršlici jsou tři trojky: trojhranný je stonek, trojčlenný je list a trojčlenné jsou jednotlivé lístky. Když k tomu přidáte oddenek, nelze si již bršlici splést.

[su_note note_color=“#EEEEEE“ text_color=“#161616″ radius=“0″ class=“su_note_tyrkysova“]

Plevel bršlice a jeho cizí  lidové názvy

Možná si řeknete, že už bršlice kozí noha bude lidovým názvem. Ano, máte pravdu, nejde o oficiální název rostliny Aegopodium podagraria. Oficiální název rostliny je kozonoha hostcová. Setkáváme se ještě s nesprávným označením bršlice husí noha.

Bršlice kozí noha: odborné, národní a lidové názvy

  • České: bršlice kozí noha, bršlík, bršlice husí noha, kozí noha, husí noha, kerhák, kerhátek, kozonoha
  • Slovenské: kozonoha hostcová, podágrová bylina
  • Anglické: ground elder, herb gerard, bishop’s weed, goutweed, gout wort, snow-in-the-mountain
  • Latinsky: Aegopodium podagraria

[/su_note]

Kozonoha hostcová, bršlice husí noha, kozí noha, husí noha, kerhák, kerhátek, kozon – to jsou názvy pro známou plevel, ale i léčivku a bylinu divokých kuchařek, bršlici kozí nohu.
Kozonoha hostcová, bršlice husí noha, kozí noha, husí noha, kerhák, kerhátek, kozon – to jsou názvy pro známou plevel, ale i léčivku a bylinu divokých kuchařek, bršlici kozí nohu.

Bršlice kozí noha: herbář

Plevel bršlice, nebo chcete-li léčivka bršlice kozí noha (slovensky Kozonoha hostcová, latinsky Aegopodium podagraria), patří do čeledi Apiaceae, tedy miříkovitých (dříve mrkvovité, okoličnaté). Raší rychle po opadnutí sněhu. Sběr mladých lístků je obvykle možný od začátku dubna, někdy i dříve. Kvete v květnu až září. Tato 50 až 100 cm vysoká rostlina je považována za nevyhubitelný plevel. To díky svým dlouhým podzemním oddenkům, kterými se šíří a díky nimž je považována za velice problematickou invazivní rostlinu.

  • Kozonoha hostcová je vytrvalá rostlina s lysou hranatou lodyhou.
  • Listy bršlice jsou jednou až dvakrát trojčetné listy, lodyžní lístky jsou střídavé. Listová pochva je nafouklá.
  • Květy bršlice jsou bílé. Nachází se ve složených okolících a postráfají zákrovní listy.
  • Plod bršlice je nažka, která je podélně vejčitá, žebrovitě zvrásněná a hladká.

Sběr bršlice kozí nohy:

Listy: duben, květen (nebo po sběru nově vyrašení mladé listy až do října)

Kořen: nejlépe duben – těsně před rašením nebo při rašení, síla kořene je tehdy největší (nebo duben-říjen)

[su_note note_color=“#EEEEEE“ text_color=“#161616″ radius=“0″ class=“su_note_tyrkysova“]

Víte, podle čeho se rostlince říká kozí noha?

Vše vychází z řeckého pojmenování rostliny Aegopodium. Jde o složeninu, přičemž aigos znamená koza a apodos noha. Toto spojení vzniklo pravděpodobně díky tomu, že list rostliny připomíná otisk kozího kopyta.

Jméno bršlici kozí noze dala její podobnost kozím kopýtkem.
Jméno bršlici kozí noze dala její podobnost kozím kopýtkem.

[/su_note]

Bršlice kozí noha: odvar

Odvar z bršlice se vždy připravuje jako odvar z kořene, tedy z oddenku rostliny. Pokud narazíte na zdroj bršlice, nebude mít problém jej nasbírat. Jedna rostlina dokáže během roku osídlit až 3 metry čtvereční plochy. Nejlepší je sběr časně z jara, v dubnu, když začíná rostlinka rašit a má v oddenku soustředěnou největší sílu. Oddenky se dají z půdy vytáhnout. Pokud mulčujete třeba kůrou, jde to ještě snadněji. Ale složité to není ani v přírodě.

Mladé oddenky nasekejte a užijte do odvaru. Nebo uskladněte. Lze je sušit nebo mrazit. Pro oba účely si je nakrájejte na menší, cca 2 až 3 cm části.

Ingredience:

  • 100 g čerstvého oddenku, nebo 20 g sušeného oddenku
  • 2 l vody

Postup přípravy:

  • Nechte vodu přijít k varu.
  • Vhoďte potřebné množství kořene bršlice (oddenku).
  • Povařte na mírnější teplotě 15 minut.
Odvar z bršlice lze používat jako obklad na otoky, při dně nebo k omývání zanícených ran nebo hemoroidů. Namočte bavlněné bílé plátno, vyždímejte, přiložte na postižené místo. Pak dejte igelit a zavažte. Nechte působit nejlépe přes noc.
Odvar z bršlice lze používat jako obklad na otoky, při dně nebo k omývání zanícených ran nebo hemoroidů. Namočte bavlněné bílé plátno, vyždímejte, přiložte na postižené místo. Pak dejte igelit a zavažte. Nechte působit nejlépe přes noc.

Bršlice kozí noha: čaj

Čaj z bršlice se rovněž připravuje jako čaj z kořene, tedy z oddenku rostliny. Některá literatura ale doporučuje čaj z listů bršlice. Nic nepokazíte, když zvolíte listy i kořen v poměru 1:1.

Mladé oddenky a listy opět nasekejte a užijte. Nebo uskladněte. Lze je sušit nebo mrazit. Pro oba účely si je nakrájejte na menší, cca 2 až 3 cm části.

Ingredience:

  • 20 g čerstvého oddenku, nebo 1 PL sušeného oddenku / 1:1 kombinovat oddenek s listy
  • 0,3 dcl vody

Postup přípravy:

  1. Oddenek dejte do hrníčku.
  2. Zalijte vařící vodou.
  3. Nechte odstát 15 minut.
  4. Pijte vlažné po doušcích.
Čaj z bršlice se užívá při zavodnění, problémech s močovou soustavou, při močových a ledvinových kamenech, když chcete odkyselit organismus, při diabetu 2. typu nebo při hubnutí.
Čaj z bršlice se užívá při zavodnění, problémech s močovou soustavou, při močových a ledvinových kamenech, když chcete odkyselit organismus, při diabetu 2. typu nebo při hubnutí.

Odvary a čajové směsi s bršlicí

Bršlice se objevuje v několika čajových směsích. Uvádím vždy i zdroj.

Čajová směs na jarní očistu

Zdroj: pořad Kouzelné bylinky, Česká televize

Ingredience:

  • kopřiva
  • jitrocel
  • bršlice kozí noha
  • sedmikráska (lístky nebo květy)
  • pampeliška

Postup přípravy:

Mladé lístky z rostlinek a květy sedmikrásky promícháme, zalijeme vroucí vodou (0,5 l) a scedíme. Nebo pijeme i s kytičkami. Popíjíme během dne po dobu 14 dnů.

Čajová směs, když vás trápí dna

Zdroj: bylinkář Pavel Váňa, ingredience publikovány na blogu Doktorka se srdcem

  • 40 g bršlice kozí nohy
  • 50 g tužebníku
  • 50 g listů bříty
  • 10 g listů seny
  • 50 g vrbové kůry

Postup přípravy:

Byliny hodíme do vařící vody, povaříme 15 minut a scedíme. Pijeme po doušcích několik hrnků denně.

Mast z bršlice kozí nohy

Použití: bolesti nohou, otoky, svalové spasmy, fibromyalgie (únava a bolesti svalů), artróza, vyhřezlá ploténka

Ingredience:

  • některý základ pro léčivou mast (vepřové sádlo, bambucké máslo, olivový olej + včelí vosk apod.)
  • 4 hrsti bršlice (1:1 oddenek + list)
  • 4 hrsti bezových květů

Nepovinné ingredience:

  • rozmarýn (1:1 list + květ)
  • kostival (1:1 list + květ)
  • středně pálivé chilli (k prohřátí)

Postup přípravy:

  1. Mast (vepřové sádlo příp. bambucké máslo), nebo olej, zahřejeme ve vodní lázni na 50 stupňů.
  2. Přidáme nahrubo nasekané rostlinné přísady vč. bršlice.
  3. Takto udržujeme cca 5 dnů.
  4. Několikrát denně směs opět dohřejeme na 50 stupňů. Ne víc!
  5. Snažíme se, aby rostliny byli ponořené. Vždy promícháme dřevěnou paličkou.
  6. Pokud jsme použili olej, přidáme při posledním zahřátí do směsi na 100 ml oleje 50 g včelího vosku a rozpustíme.
  7. Nakonec léčivou mast nalijeme do nádobek a uskladníme nejlépe v chladu (lednice) a ve tmě.

Bršlice kozí noha sběr

Kdy sbírat bršlici

  • Časně z jara, nejlépe v dubnu.
  • Nebo kdykoliv během roku ale jen pokud jde o čerstvě rašící rostliny. Na zahradě vymlazení ovlivníte utržením rostliny nad zemí.

Co se z bršlice sbírá

Oddenek: pro léčivé užití (odvar, výluh, případně mast)

Listy: pro použití v kuchyni a jarní detoxikaci

Bršlice kozí noha likvidace aneb jak se zbavit bršlice na zahradě

Likvidace bršlice je skutečně obtížná. Rostlině se daří především v polostínu a ve stínu. Je hodně invazivní v jakékoliv půdě, miluje však půdu bohatou na dusík a prokypřenou, kde se šíří skutečně bleskově. Objevíte jí na hranicích plotů, ale i pod stromy. I když jste tam plevel vyplely, bršlice se objeví rychle jako první znovu.

Ruční pletí je téměř neúčinné. Stačí milimetr oddenku, který vám zůstane v půdě a rostlina v plné své síle vyraší opět – rychle a nekompromisně. Pomoci si však můžete tím, že pokryjete postižené místo vysokou vrstvou listí, až kolem 25 cm. Během sezóny bršlice s oddenky proroste do této lehké vrstvy a vy je pak snadno vytaháte.

Zbavit se bršlice lze herbicidy. Fungují na klasické širokospektrální přípravky, jako je Dominátor nebo Roundup. Jenomže ty lze aplikovat jako neselektivní herbicidy jenom někde. Oficiálně se žádný selektivní herbicid na bršlici kozí nohu, který by hubil pouze ji, neprodává. Navíc, chovejte se raději bio a ekologicky, zkuste to jinak. Cesta existuje.

Likvidace bršlice pomocí fazolí

Bršlice nenávidí fazole. A právě ony ji dokážou ekologicky zlikvidovat. Záhon, kde raší bršlice zryjte, ručně nebo vertikutátorem, a vysaďte fazole. Hustěji než je běžné. Nechte je dozrát, seberte a postup na daném místě zopakujte ještě jednou. Bršlice se již na záhonu neobjeví. Použít lze popínavé, ale i keříčkové fazole. Ty na semeno, i ty na lusky.

Likvidace bršlice pomocí lichořeřišnice

Další možností likvidace bršlice na zahradě je pomocí lichořeřišnice (latinsky Tropaeolum majus). Opět je nutný hustý výsev. S tím se začíná v dubnu. Lichořeřišnici můžete volit plazivou (například k plotům zamořeným bršlicí), nebo keříčkovou (do záhonů). I zde se však uplatní i plazivá varianta.

Bršlice kozí noha: recepty

Pokud jste ale přece jen vzali bršlici na milost a rozhodli jste se ji nelikvidovat, ba právě naopak, sbírat, zkuste nejen využívat její léčivé účinky, ale přidat ji i do svého jídelníčku. Proč? V první řadě je zadarmo a je to chutná alternativa listové zeleniny. Je plná vitamínů a minerálů a díky svým unikátním vlastnostem je i léčivá, nebo vhodná pro jarní detoxikaci. K jídlu se používají mladé listy rostliny, které jsou charakteristické zajímavou kořenistou vůní částečně připomínající karotku

Bršlice – recepty, které musíte zkusit

Bršlice na chleba: Nasekejte mladou bršlici na jemno a posypte jí lučinu nebo jiný přírodní sýr na pečivu.

Pomazánka z bršlice: Přimíchejte jej do tvarohu nebo čerstvého sýru spolu s dalšími bylinkami: pažitkou, koprem apod.

K jídlu se používají mladé listy rostliny, které jsou charakteristické zajímavou kořenitou vůní částečně připomínající karotku. Namíchejte je s dalšími bylinkami a jedlými květinami.
K jídlu se používají mladé listy rostliny, které jsou charakteristické zajímavou kořenitou vůní částečně připomínající karotku. Namíchejte je s dalšími bylinkami a jedlými květinami.

Špenát z bršlice: Zpracujte mladou bršlici jako špenát. Jezte k masu, s vajíčkem, jako náplň v listovém těstu, jako nádivku. Přidejte česnek, nebo kysanou smetanu.

Krémová polévka z bršlice: Nakrájenou mladou bršlici krátce povařte a jako základ přidejte do krémové polévky. Se sladkou smetanou a zahuštěnou bešamelem. Dochuťte česnekem.

Recepty z bršlice dostanou do vaší kuchyni plevel, který nic nestojí, ale chutná
Recepty z bršlice dostanou do vaší kuchyni plevel, který nic nestojí, ale chutná

Masové karbanátky s bršlicí: Spařenou a najemno nakrájenou bršlici přidejte do masových karbanátků nebo do sekané.

Vegetariánské karbanátky s bršlicí: Spařenou a jemně nakrájenou bršlici přidejte do karbanátků z nastrouhané syrové tykve. (Z tykve nezapomeňte vytlačit vodu). Dochuťte černuškou setou (nemletou) a případně česnekem.

Závěr

Bršlice kozí noha si zaslouží naši pozornost spíše v domácí přírodní lékárničce a v kuchyni, než na seznamu plevelů, které musíme na zahradě zlikvidovat. Mladé výhonky listů se dají konzumovat celoročně. Trhejte mladé listy jednou za 14 dnů těsně u země. Zkuste právě tuto formu likvidace použít na bršlici: prostě ji s chutí snězte. Tak hodně zdraví s bršlicí a dobrou chuť.

Bršlice diskuse

Máte dobré či špatné zkušenosti s touto rostlinkou? Nebo skvělý odzkoušený recept? Podělte se o své znalosti a názory s dalšími čtenáři v naší diskusi.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu