Přírodní afrodisiakum i superpotravina – to je maca peruánská

Přírodní afrodisiakum i superpotravina – to je maca peruánská

Maca peruánská je nenápadná rostlinka připomínající malou řepu, která však klame svým tělem. Jde o bylinu obsahující až 60 unikátních přírodních látek, které nás pozitivně ovlivňují. Maca posiluje fyzické i duševní zdraví, přináší vitalitu a jako přírodní afrodisiakum pozitivně působí na libido i plodnost.

Unikátní superpotravina, maca, se dnes skloňuje zejména jako přírodní afrodisiakum, tedy rostlina na podporu sexuality a zmírnění obtíží, které přichází s vyšším věkem u mužů i u žen. Jenomže benefity nabízí i jinde.

Maca pochází z vysokých nadmořských výšek peruánských And a je od nepaměti využívána místním obyvatelstvem. Proto se často setkáváme s původními názvy této rostliny – ayak chichira, ayuk willku i maino. Český název pro tuto brukvovitou zeleninu je řeřicha peruánská neboli maka. Setkáme se i s názvem peruánský ženšen, čímž už samotný název rostliny napovídá, že jde o skutečně ceněnou superpotravinu a léčivou bylinu, za jakou je pokládán i pravý ženšen. Latinský název rostliny je Lepidium meyenii.

Maca je považována za superpotravinu.
Maca je považována za superpotravinu.

Zelenina a léčivka v jednom

Předpokládá se, že staří Inkové tuto rostlinu cíleně pěstovali 2000 let před naším letopočtem. Rostlina se dnes využívá jako běžná zelenina. Její listy chutí připomínají řeřichu. Jako potravina se konzumují i čerstvé či sušené bulvy. Mají nasládlou a příjemnou chuť. V podobě prášku lze usušené bulvy konzumovat až po dobu sedmi let.

Kořenová zelenina maca peruánska se pěstuje v nadmořské výšce kolem 3500 až 4000 metrů. Pro bio produkt se zpracovává zcela ručně. Nepoužívají se žádné zemědělské ani sušicí stroje. Díky tomu si maca zachovává všechny účinné látky. Obsahuje především vzácné adaptogeny, které podporují vitalitu, psychickou pohodu a napomáhají čelit stresu. Zlepšuje paměť, koncentraci, duševní pohodu a zmírňuje úzkost.

Zelenina a léčivka v jednom – to je maca peruánská.
Zelenina a léčivka v jednom – to je maca peruánská.

Maca je však bohatá i na další důležité látky: vitamin C, zinek, hořčík, draslík, selen i měď. Je prevencí osteoporózy a pomáhá při anémii. Podporuje růst svalů. Příznivě působí při vysokém tlaku, stimuluje funkci štítné žlázy a zmírňuje projevy akné.

Nejen přírodní afrodisiakum

Bioaktivní látky v rostlině pomáhají dosáhnout hormonální rovnováhy. Jsou pomocníkem při syndromech menopauzy. Jako přírodní afrodisiakum zvyšují libido, podporují erekci, kvalitu spermií i plodnost obecně. Maca pomáhá též při zvětšené prostatě a umí zabraňovat některým typům padání vlasů (spojeným s hormonem DHT, který je spojován i s rakovinou prostaty). Funguje i při bolestivé menstruaci.

Možností, jak konzumovat maca, je hodně.
Možností, jak konzumovat maca, je hodně.

Všechny barvy maca

Maca peruánska je poměrně barevně pestrá zelenina. Pěstuje se žlutá, červená i černá. Proto se setkáváme s variantami blanca, negra, roja či tricolor. Za nejkvalitnější se považuje maca červená. Obsahuje největší množství antioxidantů, aminokyselin i fytonutrientů, tedy látek napomáhajících lidskému tělu bránit se virovým a bakteriálním infekcím.

TIP: Maca červená BIO, to je produkt německé firmy Woldo Health, kterou nabízí Woldoshop.cz. Tento produkt se vyrábí ve speciální koncentrovanější formě známé jako bio želatinová maca. Právě v tomto provedení má výrazně lepší vstřebatelnost a ze 60 účinných látek, které produkt obsahuje, si lidské tělo vytěží nejvíce.