Uvědomujete si zdravotní rizika kouření a chcete přestat kouřit? S vhodným liquidem v e-cigaretě budete úspěšní.

Jak přestat kouřit? Pomáhají správně zvolené náplně do elektronické cigarety

Povědomí o zdravotních rizicích kouření se neustále zvyšuje. Přesto však je v České republice 24,5 % kuřáků – těch denních i občasných. Denně kouří 21,1 % mužů kuřáků a 15,2 % žen kuřaček. Pozitivní je, že osvěta i protikuřácký zákon znatelně snižují kouření u nejmladší cílové skupiny ve věku 15 až 24 let. Chtěli byste se přidat mezi ty, kteří nekouří? Podívejte se, jak přestat kouřit.

Někdo se prostě jeden den rozhodne, že si už nezapálí a bez větších problémů to dokáže. Častější však bývají opačné případy. Jsou mezi námi kuřáci, kteří to již mnohokrát zkusili, ale v ani jednom případě se nezadařilo a ke kouření se opět vrátili.

Na kouření vzniká závislost. Podle odborníků vznikne fyzická závislost na nikotinu v případě, že kuřák kouří 15 cigaret denně a první si zapálí nejpozději 60 minut po probuzení. Závislost na nikotinu se objeví u citlivých jedinců poměrně rychle. Pro tyto kuřáky je důležité odvykat si od nikotinu postupně.

Pak je tady ale též psychická závislost. S tou se lze vypořádat především změnou zažitých rituálů. Zvykli jste si přijít domů, uvařit si kávu a zapálit si k tomu jednu či dvě cigaretky? Změňte to! Kávu si dejte ještě v práci a třeba z ní nespěchejte domů, ale zastavte se někde si zacvičit, případně se projděte. Volte vždy nekuřácké prostředí. Prostě tradiční chování, které souviselo s vaší chutí na cigaretu, od základu proměňte.

S odvykáním kouření pomáhají různé zdravější alternativy nikotinu

Naše náchylnost na to, abychom se stali závislými na nikotinu, je daná geneticky. Souvisí se zděděnými receptory v mozku a postupem času se vyvine u 80 až 90 % kuřáků. Jedná se o skutečně tělesnou závislost na této droze. Proto je tak těžké se zlozvyku kouření zbavit, i když víme, jak kouření škodí našemu zdraví i okolí, které ohrožujeme pasivním kouřením.

Ke zbavení se závislosti na kouření pomohou v první řadě přípravky, kde lze nikotin užívat bezpečnějším způsobem. Sem patří inhalační přípravky, především elektronické cigarety. V nich se ohřívá roztok s obsahem nikotinu a výpary se následně vdechují. Elektronické cigarety se pokládají za o 95 % bezpečnější pro zdraví než ty klasické. Druhou možností jsou heat-not-burn cigarety. Jde o tabákový výrobek se speciální cigaretou zahřívanou v elektronickém zařízení. Rovněž se s nimi nikotin inhaluje, a ve srovnání s klasickou cigaretou v nich nedochází k hoření.

Dalšími nikotinovými produkty jsou ty neinhalační. Sem patří orální a různé náhradní nikotinové farmaceutické přípravky.

Jak přestat kouřit? Zbavit se kouření je nejlépe postupně

Pokud jste závislí na nikotinu, snažit se přestat kouřit ze dne na den nebývá úspěšným. Ideální cestou je začít kouřit zdravěji, pomocí elektronických cigaret. Současně lze využívat náplně do elektronické cigarety, které budou postupně snižovat množství námi přijímaného nikotinu. Když hledáte nejlepší liquid, podívejte se na obsah jeho nikotinu. Udělejte si plán a postupně vybírejte liquidy se stále nižším obsahem. Takto se plánovaně dostanete na minimální, nebo nulový nikotinový obsah v elektronické cigaretě. V e-shopu Ecoliquid.eu si vyberete liquidy s obsahem nikotinu od 3 do 20 mg.

Odnaučte se kouřit se správnou náplní v elektronické cigaretě

Ideální je naučit se míchat vlastní liquid do e-cigarety. Jeho základ tvoří beznikotinová báze. Ta je bez chuti a zápachu. Nikotin se do obsahu vpraví prostřednictvím báze s různým obsahem nikotinu. Pokud chcete kouřit e-cigaretu bez nikotinu, bázi vynechte. Udělejte si přehled a podívejte se na báze a boostery.

Další součást e-liquidu je příchuť. Ta umí napodobovat třeba vaše oblíbené ovoce. Oblíbená je broskev, aloe, banán v čokoládě či divoká meruňka. Někdo preferuje chutě kyselé či jemně nahořklé. Tradičně oblíbenou je mentolová příchuť. Beznikotinový liquid, tedy liquid bez báze, je finální fází odvykání kouření. Elektronická cigareta s ním je vhodná i pro kuřáky, kteří jsou na kouření závislí pouze psychicky a nikotin v jejich závislosti přílišnou roli nehraje.