Kvalitní matrace dokáže příznivě ovlivnit nejen kvalitu a délku našeho spánku, ale být i prevencí nebo pomocníkem při již existujících zdravotních potížích.
Kvalitní matrace dokáže příznivě ovlivnit nejen kvalitu a délku našeho spánku, ale být i prevencí nebo pomocníkem při již existujících zdravotních potížích.

Matrace pro zdravý spánek: 10 zásad, jak si správně vybrat matraci

Kvalitní matrace dokáže příznivě ovlivnit nejen kvalitu a délku našeho spánku, ale být i prevencí nebo pomocníkem při již existujících zdravotních potížích.

V posteli trávíme třetinu svého života. Takto začíná nejeden článek, který se nás snaží přesvědčit o tom, jak si vybrat hezkou postel, luxusní povlečení, dokonce noční stolek či pyžamo. Ale nic z toho není pro kvalitu našeho spánku tak důležité jako kvalitní matrace. Přitom mnoho lidí se rozhodne právě na matraci šetřit.

Lidem často připadá neadekvátní investovat více do matrace než do ložnicového nábytku. To je ale přístup, kterým se vždy vytrestáme. Protože od kvality našeho spánku závisí z velké části i kvalita našeho života. Právě nevhodná matrace dokáže způsobit řadu našich tělesných, ale i psychických problémů. Ty, které už máme, pak umí zmnohonásobit. Výběr kvalitních matrací vhodných pro naši hmotnost, výšku, zdravotní problémy i různé preference co do pohodlí, je velice důležitý. Přitom ne vždy musíte investovat obrovské částky. I kvalitní se dají při výběru správného výrobce pořídit za přijatelné ceny. Dali jsme pro vás dohromady 10 zásad, kterých se je vhodné držet při výběru matrace.

Se zdravotními matracemi dokážete předcházet zdravotním problémům i řešit ty stávající.
Se zdravotními matracemi dokážete předcházet zdravotním problémům i řešit ty stávající.

Jak si vybrat správně matraci?

1. Tvrdší, středně tvrdá, nebo měkká?

Každý výrobce uvádí obvykle pěti až deseti bodovou stupnici tvrdosti, ze které si máte možnost vybírat matraci od nejměkčí po nejtvrdší. Obecně platí, že nejměkčí spaní nabízí latexové matrace a ty ze studené pěny, nebo také z tzv. líné pěny (či z pěny s pamětí). Většina lidí si volí pro spaní středně tvrdou matraci. Nejtvrdší jsou určeny pro lidi vyšších váhových kategorií. Ale nejen pro ně. Víte, že tvrdší matraci pro zdravý spánek potřebují i děti a mladší věkové kategorie?

2. Myslete na to, zdali se bude užívat denně, nebo jen občas

Pokud bude matrace sloužit pouze pro občasné přespání hostů, dobře vám poslouží i ta nejlevnější. Jestliže však pořizujete matraci pro každodenní spánek, volte matraci kvalitnější. Nejen z důvodu, že vám poskytne pohodlnější a zdravější spaní, ale kvalitnější má i delší životnost.

3. Velikost matrace není jen o tom, do jak velké postele se bude umísťovat, ale i o její výšce

To, že si vybereme správný rozměr podle toho, jestli máme doma 120, 140, 160 nebo třeba 180 centimetrovou postel, je samozřejmé. I to, že při prodloužených délkách postele volíme rovněž prodlouženou matraci. V čem při výběru tápeme, je výška matrace. Ta může být závislá částečně od konstrukce postele, ale opět i od našich preferencí. Zatímco v mladším věku, a dokud jsme bez zdravotních problémů, neřešíme, že máme postel posazenou níže, senioři a lidé s některým typem zdravotního postižení ocení matraci vyšší. Vyšší výška postele (spolu s matrací) totiž umožňuje snadnější vstávání.

S dětskými matracemi uvádíte dítě do života – dejte si na výběru záležet.
S dětskými matracemi uvádíte dítě do života – dejte si na výběru záležet.

4. Na vaší hmotnosti záleží!

Když vám prodavač matrací položí impertinentní otázku „Kolik vážíte?“, neurazte se. Je to zcela adekvátní dotaz důležitý pro správný výběr matrace. Každá má určitou nosnost. Důležité je vybrat vždy takovou, která je určena pro alespoň o 5 kg těžší zátěž, než je vaše hmotnost. Už jsme rovněž zmínili, že čím jste těžší, tím tvrdší matraci potřebujete.

5. Do manželské postele vybírejte matrace podle toho, jak moc jste si s partnerem podobní

Samozřejmě nejde o to, jestli máte stejnou barvu očí. Pokud máte zhruba stejnou výšku a hmotnost, můžete si koupit spojenou velkou manželskou matraci. Jestliže jste ale různě vysocí, natož máte velký rozdíl v hmotnosti, je ideální i pro manželské postele volit matrace dvě. Každý si vybere svoji tvrdost, či matraci s vyhovující zónovostí. Navíc se nestane, že když si těžší partner lehne do postele, tak se partnerka chtě-nechtě skutálí na jeho půlku.

6. I kvalita potahu se podepisuje na celkové kvalitě matrace

Potah by měl být odolný mechanickému opotřebení, prodyšný a optimálně pratelný. U větších a těžších typů matrací je vhodné, aby byl opatřen úchyty po stranách pro snadnější manipulaci.

V seniorském věku oceníme, když postel i s matrací myslí na naše potíže.
V seniorském věku oceníme, když postel i s matrací myslí na naše potíže.

7. Zónové matrace nejsou pro každého

Přitom to, že je zónová, je doslova zaklínadlem, které má zákazníky nalákat na koupi dražší varianty. Zónovost je ale vyrobena na průměrnou výšku postavy. Takže pokud jste výrazně menší, nijak vám na pohodlí nepřidá. Nehodí se ani pro děti spící na standardní dvoumetrové matraci. Obecně platí, že zónové matrace nejsou vhodné pro výšku do 160 cm.

8. Oboustranné matrace mohou být užitečné

Setkáte se s takovými, které nabízí letní a zimní stranu. Tady je využití zřejmé. Pak s takovými, které nabízí stranu měkčí a tužší. Zde se máte možnost rozhodnout v dané chvíli, jakou tvrdost si zvolíte. Výborné jsou tyto matrace ve chvíli, kdy si je volíte jako dvě samostatné do manželské postele. Každý partner si vybere tvrdost podle vlastní preference, přitom máte v posteli stejné matrace se zaručeně stejnou výškou i stejným potahem. Což ocení každý detailista.

9. Pro alergiky volte antibakteriální matrace

Jestliže trpíte alergiemi, především chronickou alergickou rýmou, astmatem nebo alergií na roztoče, je vhodné volit antibakteriální matrace. Vodné jsou i v případě, že trpíte nadměrným pocením. Důležité je rovněž matraci pravidelně měnit za novou. U alergiků alespoň jednou za 3 až 5 let. Standardně zhruba po 10 letech.

Máte-li nějaké to kilo navíc, myslete na to i při výběru vhodných matrací.
Máte-li nějaké to kilo navíc, myslete na to i při výběru vhodných matrací.

10. Zdravotní a ortopedické matrace jsou užitečné jako prevence i zmírnění zdravotních potíží

Ortopedické matrace pomohou při bolesti kloubů, křížů i páteře. Mohou mít již zmíněné antibakteriální vlastnosti a být antialergické. A dokonce pomáhat při tak specifickém problému, jako jsou studené nohy. Vždy záleží na volbě konkrétního typu zdravotní matrace.

Kvalitní spaní z Oravy

Uznávaným výrobcem všech typů matrací je slovenská společnost Materasso. Firma produkuje více než 300 000 matrací ročně. Většina sortimentu firmy zařadil Státní ústav SR pro kontrolu léčiv do kategorie Zdravotní pomůcka. Firma má mimo jiné hlavním hygienikem SR povolen používat název Zdravotní pružinová matrace.

TIP:

Zajímají vás další témata související se zdravým spánkem?

Přečtěte si více na

https://www.vyspise.cz/article/cz/da-se-zit-bez-spanku

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu