Znovuobjevená litina nabízí zážitek ze zdravého vaření. Poté, co na čas vymizela, se opět vrátila a atakuje na post nejoblíbenějšího nádobí mezi foodblogery i foodies, jak se označují lidi s vášní pro jídlo. Ty zajímají nejen suroviny, ale i zdravé způsoby přípravy jídla. Což právě litina umožňuje, protože jde v podstatě o přírodní materiál bez chemie.
Černý evergreen kuchařů se opět vrací i do domácností
Mezi profesionály je litina spíše stálicí. V domácnostech na čas zmizela, teď se ucházíme o tu starou pánev po babičce, kterou jsme kdysi se zděšením odmítli, když nám ji rodiče nabízeli do našeho nového a zcela prvního samostatného bydlení. Z různých moderních materiálů jsme se postupně vyléčili. Pochopili jsme, že pokud jde o nádobí, tak v něm rozhodně nejde jen design.
Jak si vybrat vhodné nádobí a vařit zdravě?
Teflonové nádobí se ukázalo být nejen extrémně málo trvanlivým, ale podle odborníku je i škodlivé při teplotách nad 260 °C. Také jste používali nádobí z teflonu na vaši plotýnku s boostrem? Tak to jste do jídla dostali nejeden karcinogen. Nerezové hrnce připalovaly snad naschvál a ani zázračné keramické povrchy nádobí se jako nepřilnavé neosvědčily. Na hliníku jsme již přestali vařit dávno, ledaže je v hrnci jako jádro a má pak jiný povrch. Problém je, že se tyto pánve extrémně rychle křiví a zkuste pak smažit řízky na pánvi s vypouklým dnem. Ani předražená měď není ideální. Těžce se udržuje a s vysokými teplotami si rovněž nerozumí. Na čem tedy vařit? Odpověď na tuto otázku znaly i naše babičky. Dokud se tedy nezamilovaly do hliníkové Remosky. Litinové pánve i hrnce dříve nechyběly v žádné domácnosti.
Litinové hrnce nemusí být jen černé. Umí kuchyň prozářit barvami
Možná vám je milá klasická černá litina, ale mnoho lidí touží ve své designové kuchyni po něčem barevnějším, a přitom vkusném a moderním. I takovou je litina. Litinové hrnce Lava jsou designovou perlou v dokonalých barvách. Není to nádobí na rok či na dva. Při správné péči si jej užije i více generací, takže skvěle doplní i na začátku zmíněnou litinovou pánev po babičce. I když spíše ji plně nahradí. Hrnce kulaté, oválné i pánve – nic z toho v kuchyních našich babiček či prababiček nechybělo.
Vařte zdravě a přírodně
Moderní litinové nádobí nabízí zcela nejpřirozenější přípravu jídla. Při vaření se z povrchu hrnců neuvolňují žádné zdraví škodlivé látky. Jde totiž o slitinu železa s uhlíkem a oba prvky jsou pro tělo přirozené a nijak mu neškodí. Možná spíše naopak. Objevují se i názory, že vařením na litině dokážeme udržovat v těle správnou hladinu železa. Ale o žádné oficiální vědecké stanovisko nejde, takže i když bychom chudokrevný český národ trpící nedostatkem železa rádi odkázali k této pomoci, budeme muset počkat na nějaké podložené závěry. Což však litinu rozhodně nezbavuje přívlastku, že jde o zdravé nádobí.
Proč ještě vařit na litině?
Ať již si vyberete litinové pánve nebo hrnce z litiny, na plotnu či do trouby, výhod tohoto nádobí najdete skutečně mnoho. I když nejde o nádobí zcela nepřilnavé a pod maso si to bude určitě žádat tuk, přesto na povrchu litinových hrnců nepřilne pokrm tak jako na nerezovém. Litinové nádobí stárne do krásy či spíše dospívá k dokonalosti. Nikdy jej však pečlivě neodmašťujte. Naopak. Postupem času se právě díky této správné péči hrnec ve svých vlastnostech ještě více zdokonalí.
Hrnce z litiny nemívají žádné plastové a teplu podléhající ručky. Díky tomu lze toto nádobí používat univerzálně jak na varné desce, tak v troubě. Litinové hrnce oválné na sporák i do trouby jsou oblíbené rovněž u lidí, kteří litinu na vaření běžně nepoužívají. Litinové nádobí se nekřivý, dno zůstává ideálně rovné. Litina i díky tomu připravuje pokrm zcela rovnoměrně. K tomu přispívá i perfektní tepelná vodivost tohoto materiálu.
Litina si též rozumí s jakýmkoliv zdrojem tepla. Nezklame na plynu, na sklokeramice, ani na indukci. Patří mezi málo materiálů, které snesou i vysoké teploty při využití funkce booster.
Když je litinové nádobí problém
Moc nevýhod u litiny nenajde, ale pár se jich najde. Největší nevýhodou litiny je vysoká hmotnost. Starší lidé či subtilní ženy, ale i s vařením začínající děti, mohou mít litinový hrnec plný jídla problém uzvednout. Také pád hrnce na sklokeramiku i na dlažbu v kuchyni spíše než křehkou litinu zničí plotnu či podlahu. Litina se nehodí na skladování potravin v lednici, nesvědčí jí ani myčka nádobí. Tím ale výčet drobných nevýhod končí, a kdo chce doma vařit zdravě, určitě by si měl hrnce z litiny pořídit. Minimálně oválný hrnec používaný i jako pekáč s víkem je „must have“.