Pergoly slouží podobně jako altán k odpočinku ve stínu, ale také k propojování různých částí domu jako zastřešení cestičky. Z tohoto důvodu se odlišují dva různé druhy pergol. Jaké to jsou a jaké mají výhody?

Jakou vybrat pergolu? Ke zdi domu, nebo otevřenou?

Pergoly se na naše zahrady dostaly poměrně nedávno. Původně šlo o nezastřešené podpěry pro plazící se rostliny. Dnes slouží podobně jako altán k odpočinku ve stínu, ale také k propojování různých částí domu jako zastřešení cestičky. Z tohoto důvodu se odlišují dva různé druhy pergol. Jaké to jsou a jaké mají výhody?

Pergola u domu

Pergola ke zdi domu často slouží ke krytí terasy. Jedna jejich strana je vždy opřená o pevnou stěnu. Taková pergola funguje mnohdy jako rozšíření místa v domě. Ať už jde o obývací pokoj, kuchyň nebo dokonce ložnici, terasa a pergola spolu v tomto případě tvoří zajímavý prostor, který jako by patřil k vnitřku domu, přestože se už ocitáme fyzicky na zahradě. Výhody blízkosti takové stavby u domu oceníte například tehdy, pokud rádi jíte venku. Blízkost sezení ke vchodu do domu se hodí, pokud budete něco přinášet do domu a ven.

Pergoly u domu obvykle zastřešují terasu.
Pergoly u domu obvykle zastřešují terasu.

Jedná se o metodu, která je u zákazníků žádaná kvůli své ekonomické výhodnosti, avšak jsou zde další kritéria, která se musí sledovat. Je třeba vědět, jaké cihly byly použity ke stavbě domu, zda je tepelně izolován a jak, a těmito parametry se řídit. Jde o tak proměnlivé faktory, že je pro laika poměrně složité situaci správně odhadnout.

Pergoly samostatně stojící

Takováto pergola může mít stejnou funkci, jako pergola opřená o dům, ale její praktické hledisko se mění. Tak především je možné ji postavit kdekoli v prostoru, klidně na druhé straně zahrady. Samostatnou pergolu tudíž budete poptávat hlavně v případě, že nejste v situaci, kdy byste chtěli řešit zastřešení terasy, jako je tomu u předchozího modelu. Pergola může částečně krýt zahradní cestu či chodník, nebo tvořit samostatné stanoviště v zahradě. To můžete využít ke všem účelům, jako pergolu předchozího typu, ale s větší dávkou soukromí.

Oproti altánu nebo terase jsou pergoly ze své podstaty otevřené, takže s nimi lze pracovat různě. Výhodou otevřenosti takové stavby je například práce s grilem na uhlí, který není vhodný pro použití v interiéru nebo pod střechou. Altány také zajišťují více soukromí, pergola zase umožňuje rozhled po prostoru a spojení se všemi jeho elementy.

Pergoly lze umístit i doprostřed zahrady.
Pergoly lze umístit i doprostřed zahrady.

V zásadě nezáleží na tom, jaký druh pergoly si vyberete právě vy. Budete si spíš pokládat otázku, k čemu má pergola sloužit a jak ji využijete. Na základě těchto myšlenek je pak snadné zvolit jednu či druhou variantu. Mnohdy lze zvolit i kompromis: postavit samostatnou pergolu několik metrů od domu. Můžete tak využít možností otevřené pergoly a zároveň si u domu nechat otevřený prostor, například k vysázení květin a optickému oddělení od domu, ačkoli pergola stále stojí pohodlně blízko.

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail