Kombinujete vzájemně kosmetický přípravky různých řad nebo dokonce značek? Pozor na to, pleti to nejenže nedělá dobře, ale dokonce škodí.
Kombinujete vzájemně kosmetický přípravky různých řad nebo dokonce značek? Pozor na to, pleti to nejenže nedělá dobře, ale dokonce škodí.

Kosmetické přípravky raději nekombinujte – pleti to nesvědčí!

Kombinujete vzájemně kosmetické přípravky různých řad nebo dokonce značek? Pozor na to, pleti to nejenže nedělá dobře, ale dokonce škodí.

Ze všech stran se na nás valí nabídka zaručeně „nejlepších“ a „nejúčinnějších“ kosmetických produktů. Také je vzájemně kombinujete? Pozor, pro pleť to nejenže není ideální, ale dokonce jí to dokáže docela zásadně škodit. Střídání kosmetických přípravků může vyvolávat podráždění pokožky. Pozor si musíme dát například na zdánlivě zcela neškodný vitamin C, který dnes kosmetické přípravky velice často obsahuji.

Kvůli široké nabídce kosmetických přípravků na trhu ženy často tápou, který je pro jejich pleť opravdu ten nejvhodnější. Uchylují se tak k experimentům a zkouší přípravky od různých výrobců. Složení kosmetických řad je přitom uzpůsobeno tak, aby se jejich složky navzájem doplňovaly. Mixování přípravků následně způsobuje více škody než užitku. To platí především u přípravků s aktivními ingrediencemi, jako jsou měděné peptidy a vitamin C.

Produkty v rámci jedné kosmetické řady se navzájem doplňují a proto je vhodné užívat vždy současně jen produkty jedné z nich.
Produkty v rámci jedné kosmetické řady se navzájem doplňují a proto je vhodné užívat vždy současně jen produkty jedné z nich.

Kosmetické přípravky s obsahem retinolu není vhodné používat ráno

Shromažďování velkého množství pečujících přípravků bývá oblíbenou aktivitou zejména kosmetických nadšenců. Ovšem míchání čistících produktů, scrubů, sér či opalovacích krémů různých značek nemusí pokožce vyhovovat. Navzájem neslučitelné ingredience nebo jen rozdílné pH může vyvolat pupínky. „Používání produktů se vzájemně bijícími se látkami způsobuje podráždění pokožky, vyrážku či dokonce lokální kožní dermatitidu. Příkladem problematických složek je vitamin C a měděné peptidy, které jsou často používanou složkou v krémech proti vráskám. Stejně tak bychom neměli používat společně hydroxykyseliny a retinoly, které dokáží navzájem vyrušit svůj efekt,“ popsal doktor Tomáš Kampe ze společnosti LR Health & Beauty, která nabízí širokou nabídku pečujících řad. Etikety je třeba u kosmetické péče číst skutečně pozorně. Pokud některý z přípravků obsahuje retinol, používat by se měl výhradně večer, protože zvyšuje citlivost pokožky vůči slunečnímu záření.

Kombinace silných kosmetických přípravků proti akné zhoršuje stav pleti

I přestože někteří lidé nemusí po použití různých značek pociťovat problémy, retinol, kyselina glykolová, kyselina salicylová nebo peptidy by se neměly používat současně. Trpí pak především citlivá pokožka, kterou podle statistik Státního zdravotního ústavu má na 55 % žen. Pomoci jim naopak mohou látky jako je alantoin, panthenol, bisabolol, rutin, alkaloidy, pektiny nebo vitaminy, které pleť dokáží zklidnit. Náchylná je také aknózní pleť. „Vysoká koncentrace silných přípravků proti akné často dokáže počáteční problémy ještě zhoršit. Kůže se kvůli kombinaci kyselin a peptidů zanítí, zčervená a projevy akné se následkem reakce ještě zhorší,“ vysvětlil Kampe. Vše se však odvíjí od celkové kondice pokožky a její schopnosti tolerovat různé přípravky. Pokud tedy skutečně chcete experimentovat s více produkty, rozložte péči vhodně během dne. Jeden typ přípravku zařaďte ráno a druhý večer.

Kombinování různých produktů může pleti škodí. V nejlepším případě dojde pouze k anulaci účinků jednotlivých přípravků. V horším i k negativním vlivům na pleť.
Kombinování různých produktů může pleti škodí. V nejlepším případě dojde pouze k anulaci účinků jednotlivých přípravků. V horším i k negativním vlivům na pleť.

Látky na obalech jsou vyjmenovány podle koncentrace

Kosmetická řada by měla obsahovat kvalitní odličovací přípravek, čistící mléko či gel, tonikum a krém na den a noc. Díky nim pleť dostane přesně to, co si každý den žádá. Účinky těchto produktů se navzájem sčítají, proto je vždy lepší, když se doplňují. Kosmetické řady přitom nejsou žádnou novinkou na trhu, k dostání jsou již více než 90 let. Již ve dvacátých letech minulého století s efektivním propojováním pečujících produktů přišla Elisabeth Arden, která se později stala významnou postavou kosmetického odvětví. Klíčový význam však nesehrává počet kosmetických přípravků, ale jejich vztah k vaší pleti. Každá žena by se měla předem informovat o složení kosmetiky a vhodnosti pro její pleť. Obsažené látky jsou na obalu vyjmenovány podle koncentrace od nejvyšší po nejnižší v mezinárodně platném názvosloví. Pokud jim spotřebitel nerozumí, jejich účinky by jim měl osvětlit dermatolog či alergolog nebo si vlastnosti jednotlivých látek mohou dohledat v Nařízení Evropského parlamentu a Rady.

O společnosti LR Health & Beauty Systems

Firma LR Health & Beauty Systems GmbH byla založena v roce 1985 v německém Ahlenu, kde je soustředěna převážná část výroby vysoce kvalitních produktů. Její česká pobočka v Ostravě funguje od roku 1993, od roku 1997 pod ni spadá také slovenský trh. Od svého založení se LR Health & Beauty stala jedním z předních světových dodavatelů prémiových potravinových doplňků a kosmetických produktů v oblasti přímého prodeje. V současné době komplexní sortiment LR Health & Beauty nabízí doplňky stravy, produkty pro osobní péči a dekorativní kosmetiku. Specializuje se na výrobky z aloe vera, které tvoří jeden z hlavních segmentů společnosti. Díky tomu je dnes jedním z největších světových výrobců aloe vera produktů. K dnešnímu dni má LR Health & Beauty více než 300 000 registrovaných nezávislých obchodních partnerů ve 30 zemích světa a prosperuje především díky nekompromisnímu německému standardu kvality, jasné vizi, hodnotám a jedinečným faktorům úspěchu.

Zdroj obrázků: FL