Po staletí se citrus aurantium uplatňoval v přírodní medicíně. Moderní svět ovšem divoký pomeranč objevil pro boj s obezitou.
Přívlastků a jmen má hned několik – hořký pomeranč, divoký pomeranč, léčivý pomeranč… Avšak bez ohledu na to, jaký název pro divoký pomeranč (lat. Citrus aurantium) použijete, jde pořád o tu stejnou rostlinu. Pochází z Asie a Středomoří, ale v posledních letech zdomácněl i v Kalifornii či na Havaji. V medicíně se s úspěchem využívaly nejrůznější části Divokého pomeranče: kůra, květy, listy, dužina i šťáva. Léky z Divokého pomeranče sloužily v minulosti a v přírodní medicíně především k léčbě trávicích potíží, žaludečních křečí, kožních infekcí či cukrovky. Zajímavé hořké chuti se využívalo i k dochucování marmelád či likérů. Moderní medicína pak Citrus aurantium objevila jako skvělý prostředek na hubnutí.

Když v roce 2004 Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve Spojených státech zakázal použití efedry, resp. její účinné látky efedrinu, mimo jiné v prostředcích na hubnutí kvůli negativním účinkům na kardiovaskulární systém, byli výrobci léků a doplňků stravy nuceni hledat účinné látky pro svoje produkty jinde. Z přírodních zdrojů se jim pak jako slibná alternativa jevil právě Divoký pomeranč.
Divoký pomeranč a jeho účinky na hubnutí
Divoký pomeranč obsahuje alkaloid známý jako synefrin, který je svým efektem efedrinu podobný. Není tedy divu, že i synefrin byl označován za původce nežádoucích účinků na srdce a krevní oběh. Je ale třeba zdůraznit, že se synefrin v citrusech, tzn. i v Divokém pomeranči, vyskytuje v tzv. p-formě, která se svou strukturou od efedrinu a jemu příbuzných látek přece jenom liší. V běžně prodávaných doplňcích výživy je tedy synefrin obsažený v takovém množství a formě, že je jeho účinek na tepovou frekvenci a krevní tlak u zdravých lidí prakticky neměřitelný. Zato vliv na spalování tuků byl prokázán hned několika vědeckými studiemi.

Pokud chcete Divoký pomeranč využít na hubnutí, pak můžete jeho účinek posílit kombinací s dalšími účinnými látkami. V některých přípravcích je to kofein. Zde je ale třeba se mít na pozoru, protože u citlivějších jedinců, případně u lidí, kteří se lečí s vysokým krevním tlakem či onemocněním oběhového systému, může dojít k nežádoucím účinkům. Bezpečnější je tedy kombinace s hesperidinem či naringinem.
Další možnosti využití divokého pomeranče
Divoké pomeranče nemají vliv jen na hubnutí. Při orální aplikaci se dužina a kůra s úspěchem používá k potlačení nevolnosti, či dokonce v rámci léčby únavového syndromu. Květy a olej z divokého pomeranče slouží k terapii gastrointestinálních chorob, léčí i vředová onemocnění, působí proti zácpě a plynatosti. Mají příznivý vliv na snížení hladiny cukru u diabetiků. Osvědčily se jako podpůrná léčba nemocí jater, žlučníku, ledvin a močového měchýře. Skvěle se dají využít při detoxikaci.
Lokálně aplikovaný olej či výtažek z divokého pomeranče je možné využít k léčbě infekcí kůže. V aromaterapii slouží k tlumení bolesti. Kosmetický průmysl ho využívá k výrobě mýdel a dalších produktů.

Jak užívat divoký pomeranč
Přívlastek hořký naznačuje, ze nejde zrovna o ten nejchutnější typ citrusů. K dostání je Citrus aurantium jako čaj, mnohem lepších výsledků se dá ale docílit koncentrovanými výtažky v různých doplňcích stravy. Často je najdeme v různých kombinovaných přípravcích na hubnutí. Teď už budete vědět, že Divoký pomeranč není jen atraktivnější jméno pro klasický pomeranč, ale že jde o bylinu, kterou lze mimo jiné využít i na hubnutí.
Pozor ale, pokud zvažujete užívání Divokého pomeranče za účelem hubnutí, měli byste, pokud se léčíte s vysokým krevním tlakem nebo máte nějaké jiné kardiovaskulární onemocnění, svůj záměr zkonzultovat s lékařem.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContententPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu