Berte to trochu s nadsázkou, ale v podstatě je to tak. Víte že si na botách nosíme domů látky nazývané obezogeny a díky jejich výskytu v prostředí se nám pak nemusí dařit zhubnout? Ale na rozdíl od okolního světa jsme na tom lépe – Baťa nás naučil přezouvat se!
Závěry nových vědeckých výzkumů mohou být někdy až úsměvné. Jeden z posledních tvrdí, že bychom si měli sundávat boty ještě předtím, než překročíme práh svého domova. A proč? Protože to může být důvod, proč se nám nedaří zhubnout, i když se o to již nějakou dobu snažíme. (1) Tak vidíte, jaký byl Baťa vizionář. Díky tomu, že Čechy a Slováky už ve dvacátých letech minulého století naučil přezouvat se, teď nemáme takový problém jako zbytek světa. Na botách si domů nenosíme tzv. obezogeny (též obezitogeny, obesitogeny nebo obesogeny). Látky, o kterých se začínají vědci domnívat, že způsobují pandemii obezity.
Obezogeny, látky, které nám nedovolí hubnout, si doslova taháme domů na botách
Všude kolem nás se dnes vyskytují chemikálie, které si na podrážkách bot přinášíme až domů. U nás doma pak interferují s našimi hormony, a to jak u dětí, tak u dospělých. A způsobují obezitu.
Co jsou Obezogeny
Obezogeny jsou chemické látky různého původu, které narušují regulaci tvorby tukové tkáně v našem těle. Mohou též zhoršovat naši energetickou bilanci. Ovlivňují různé receptory v našem těle – například ty pro nadledvinky a štítnou žlázu či pro ženský hormon estrogen. Tím dochází ke změnám v rychlosti našeho metabolismu, mění se procesy štěpení tuků, může docházet k ukládání tuků, tvorbě glukózy a k dalším procesům v těle, které jsou následně příčinou toho, že tloustneme. A nejen to. Obezitogeny mohou být rovněž příčinou diabetu a dalších zejména metabolických poruch.
Nový strašák štíhlé linie a zdravého života – obezogeny, to jsou i chemikálie, které v důsledku interakce s našimi hormony způsobují nabírání na hmotnosti. Jsou obsaženy ve všem, co jsme zvyklí denně používat. Nejčastěji se vyskytují v čisticích prostředcích. V našem těle doslova rozloží rovnováhu metabolismu tuků.
Nejznámější obezogeny kolem nás
Nechvalně známým obezogenem je například dnes již zakázané DDT. Ale i další pesticid, tributylcín, je považován za obezogen. Je součástí dezinfekce v nemocnicích, používá se jako inhibitor koroze, aditivum v PVC, často se s ním pracuje jako s protiplísňovým přípravkem třeba i v pivovarech. Je součástí lodních nátěrů. Obezogeny se nachází i v cigaretovém kouři. A právě tyto typy obezogenú si snadno přinesme v podobě prachu z ulice na botách domů.
[su_note note_color=“#EEEEEE“ text_color=“#161616″ radius=“0″ class=“su_note_tyrkysova“]
♥ TIP
Víte, že existují obezogeny, na kterých si někdy i denně smlsneme? Nejznámějším bude nejspíš glutamát sodný. Schválně se podívejte, v kolika polotovarech a potravinách, které dnes a denně jíte, se nachází. Dalším obezogenem je ganistein. Ten je součástí sóji a sojových produktů.
[/su_note]
[su_note note_color=“#EEEEEE“ text_color=“#161616″ radius=“0″ class=“su_note_tyrkysova“]
Kde se vzal termín obezogen?
Za termínem „obesogen“ stojí významný americký biolog Bruce Blumberg. Pojem se používá od roku 2006. Tento vědec Kalifornské univerzity v Irvine zkoumal vliv tributylcínu na březí myši. Zjisti, že po jeho podání se myším narodila výrazně těžší mláďata. A nejen to. Mladé myši měli větší tukové buňky, docházelo k jejich rychlejšímu množení a současně se myši intenzivněji množily.
[/su_note]
Sundáním bot přede dveřmi můžeme zachránit své tělo pře obezitou
Výsledky výzkumu zveřejnili vědci z Univerzity Aveiro v Portugalsku. Vědci z Portugalska založili svůj výzkum na dotazování celé řady různých lidí, aby se dozvěděli, jaké jsou cesty obezogenů do našich domácností. Jako nejčastější zdroj kontaminace těmito chemikáliemi byl odhalen prach, který se nám doma usazuje, a který se často kontaminuje z nečistot, které si domů přineseme na botách. Ale zdrojem jsou rovněž naprosto běžné produkty denní potřeby jako jsou čisticí prostředky a kosmetika, a to ve všech různých formách.
Jaká jsou doporučení pro boj s obezogeny
S problémem obezogenů se dá dobře vyrovnat a jejich počet ve svém okolí snížit na minimum, pokud budeme dodržovat následující zásady:
- Jezme pouze přirozenou stravu – tedy čerstvé jídlo bez konzervace.
- Jezme ovoce a zeleninu pěstované bez pesticidů.
- Vyhýbejme se syntetickým čisticím chemikáliím.
- Ještě před příchodem domů si sundejme boty a nechejme je přede dveřmi, abychom obezogeny neroznášeli i po domě.
- Zkuste častěji vysávat, neboť tzv. obesogeny se zdržují hlavně v prachu.
- Doma i na pracovišti bychom měli vyměnit koberce za jiný typ povrchu, nejlépe za dřevo. Toto se týká zvláště prostředí, kde se vyskytují děti, které denně vdechnou dvojnásobek prachu než je to mu u dospělých.
- Zredukujte používání plastů, včetně plastů na uskladnění potravin, a hlavně těch, v nichž ohříváme jídlo anebo těch, v nichž jídlo přepravujeme. Plastové krabičky na pokrmy vyměňte za skleněné, papírové nebo nerezové.
- Na pravidelné stírání prachu využívat nejlépe navlhčenou prachovku, která je nejúčinnější.
- Při úklidu nepoužívejte chemikálie.
Zkrátka je dobré hlídat si, co jíme a pijeme a redukovat plasty na minimum, i když to může být v dnešní době plastové docela problém. No a k tomu hezky utírat prach, vysávat a neopičit se po cizincích a nadále se doma hezky přezouvat hezky do papučí. A u toho si můžete vzpomenout na hezké Baťovi slogany, kterými nás Čechy a Slováky naučil ve 20. létech nosit papuče:
- Spíš než tretky – dětem trepky!
- Milý je dárek – papučí párek!
- Noha v teple – nemoc v pekle!
- Hned se nám to lépe učí, když vklouzneme do papučí.
A koho historie přezouvání zajímá více, může si to přečíst zde >>
Obezogeny diskuse
Máte problém s hubnutím? Anebo naopak dobré zkušenosti? Přidejte své názory a zkušenosti do naší diskuse. Nebo nám pošlete svůj příběh.
Zdroj obrázků: Pixabay, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu