Ananasový enzym bromelain stojí nejen za hubnoucími účinky ananasu, ale je i pomocníkem při pálení žáhy, zánětech a mnoha jiných neduzích.
Ananasový enzym bromelain stojí nejen za hubnoucími účinky ananasu, ale je i pomocníkem při pálení žáhy, zánětech a mnoha jiných neduzích.

Bromelain – chytrý enzym, který předurčuje ananas na hubnutí

Ananasový enzym bromelain stojí nejen za hubnoucími účinky ananasu, ale je i pomocníkem při pálení žáhy, zánětech a mnoha jiných neduzích.

Ananas má mezi ovocem výsadní postavení, za něž vděčí látce, která se může pochlubit opravdu širokým spektrem příznivých účinků. Jmenuje se bromelain (označovaný též jako bromelin). Je to enzym, který dokonce předurčuje ananas na hubnutí. Ananasová dieta je však spojena s řadou omylů, které bychom chtěli v tomto článku vyvrátit a vše uvést na správnou míru. Rozhodně však účinky ananasové diety popírat nechceme. Na účinky bromelainu se ale podíváme i z dalších úhlů, které jsou často díky jeho spojování pouze s hubnutím opomíjené.

Enzym bromelain obsažený v ananasu dává tomuto tropickému ovoci přívlastek „na hubnutí“.
Enzym bromelain obsažený v ananasu dává tomuto tropickému ovoci přívlastek „na hubnutí“.

Seznamte se s unikátním enzymem z ananasu – s bromelainem!

Bromelain je proteolytický enzym obsažený ve šťávě a dužině ananasu. „Proteolytický“ znamená „bílkoviny (čili proteiny) štěpící”, takže jednoduše řečeno, hlavní funkcí bromelainu je rozkládat proteiny a to jak v kyselém, tak zásaditém prostředí. Vlivem bromelainu se velké proteinové molekuly štěpí na menší peptidy či jednotlivé aminokyseliny, které je organismus schopen využít, ať už k výstavbě svalové tkáně, tvorbě důležitých neurotransmiterů či jiných pro tělo důležitých substancí na bázi bílkovin. Řada příznivých účinků bromelainu pak vychází z faktu, že se v tenkém střevě vstřebává enzym přímo do krve, takže jeho další účinky probíhají na této bázi. Jako látka urychlující hojení ran a preventivně působící proti celé řadě onemocnění se bromelain používá už více než sto let, prvně ho z ananasu izoloval venezuelský chemik Vincente Marcano v roce 1891.

Důležitou součástí ananasu je enzym bromelin.
Důležitou součástí ananasu je enzym bromelin.

Hubneme s bromelainem – jen trochu jinak, než se běžně traduje

Bylo by mylné považovat bromelain za látku štěpící tuk, či přímo ovlivňující oxidaci (spalování) tuků v těle. I když přesně o tom všechny články o ananasových dietách mluví. Pokud jde o hubnoucí účinek bromelainu, jedná se o sekundární efekt, kdy tělo schopné díky přísunu trávicího enzymu lépe štěpit bílkoviny, snáze vstřebává živiny. Protizánětlivé a hojivé účinky harmonizují organismus, takže podmínky pro optimalizaci tělesné hmotnosti jsou víc než příznivé.

Není tedy divu, že při dostatečné fyzické aktivitě a odpovídajícím kalorickém příjmu, může užívání bromelainu urychlit a usnadnit i úbytek hmotnosti. Rozhodně to však neznamená, že správná ananasová dieta pozůstává z omezení stravy na pouhý ananas. Právě naopak. Enzym obsažen v ananasu nám pomáhá při hubnutí právě lepším trávením. Takže i když jíme normálně, neprojevuje se to nekontrolovaným nárůstem hmotnosti. Eventuálně, pokud při dietě zmenšíme kalorický příjem, umožní nám bromelain zdravé hubnutí díky své schopnosti napomáhat při vstřebávání živin. Určitě je však enzym lepší užívat jako výtažek ve formě doplňku stravy, kde je garantováno jeho množství.

Ananasová dieta – jak na ní správně

Pokud se ještě vrátíme k ananasové dietě, která obvykle nařizuje dvou až týdenní půst pozůstávající  pouze z jezení ananasu doplněného dostatečným příjmem tekutin, jedná se o čirý nesmysl. Zbytečně vás vyhladuje, navíc kyseliny v ananasu dokážou pěkně zamávat se žaludkem i trávícím traktem obecně. Pokud chcete využívat výhody ananasového enzymu bromelainu, doplňte ananas v jeho syrové a čerstvé podobě jako „dezert“ ke všem hlavním jídlům denně. Určitě je však enzym lepší, levnější a účinnější užívat jako výtažek ve formě doplňku stravy, kde je garantováno jeho množství.

Ananasová dieta s papájou

V dietních doporučeních, či už jde přímo o diety, nebo doplňky stravy vhodné pro podporu hubnutí, se ananas obvykle doporučuje kombinovat s papájou. Ta totiž obsahuje rostlinný pepsin papain. Jde o trávící enzym, který podporuje trávení tuků a bílkovin a zlepšuje vstřebávání potravin. Papája tak snižuje nadýmání, funguje jako diuretikum (odvodňuje), snižuje pálení žáhy a léčí záněty.

Ananas a papája jsou díky obsahu svých enzymů skvělá dvojka pro podporu hubnutí.
Ananas a papája jsou díky obsahu svých enzymů skvělá dvojka pro podporu hubnutí.

„Ananasový“ bromelain funguje proti zánětům i na další neduhy

  • Bromelain na zarudnutí a otoky: Provedené výzkumy jasně ukazují, že orálně užívaný bromelain zmírňuje otoky tkání i jejich zarudnutí, urychluje hojení a s úspěchem se používá například při rekonvalescenci po chirurgických zákrocích. Je možné ho použít i lokálně.
  • Lokální aplikace bromelainu pomáhá při popáleninách: Osvědčila se především u spálenin, kdy napomáhá odlučování mrtvé tkáně a urychluje hojení popálenin druhého a třetího stupně. Lokálně můžete bromelain použít i po píchnutí či bodnutí hmyzem.
  • Bromelain a zranění při sportu: Asi každý pravidelně sportující člověk si někdy natáhl sval, vymkl kotník nebo si přivodil bolestivou modřinu. I to jsou okamžiky, kdy pomůže zmírnit otok a urychlit proces hojení, když budete užívat bromelain.
  • Bromelain a osteoartritida: U lehkých a středně těžkých případů osteoartritidy dává smysl zkusit terapii bromelainem. Řada provedených studií totiž jasně ukazuje, že u pacientů došlo ke zmírnění příznaků tohoto nepříjemného onemocnění.
  • Bromelain na křečové žíla a hemoroidy: Tento enzym má příznivý vliv na cévní systém, je tedy možné ho použít jako podpůrnou léčbu při terapii křečových žil a hemoroidů.
  • Bromelain a záněty horních cest dýchacích: Existuje hned několik studií, které jasně prokázaly, že bromelain tlumí kašel a zmírňuje tvorbu hlenu při rýmě, přičemž otok sliznice nosu redukuje dokonce i při rýmě senné.
  • Bromelain na poruchy trávení a pálení žáhy: Vzhledem ke schopnosti štěpit bílkoviny a zlepšovat trávicí procesy se bromelain uplatní při nejrůznějších poruchách trávení, včetně nepříjemného pálení žáhy. Skvělé výsledky přinesly zejména studie, při nichž se spojilo užití bromelainu, amylázy (enzym trávící sacharidy) a lipázy (enzym štěpící tuk). Současně se mluví o tom, že bromelain zmírňuje nadýmání a další příznaky syndromu dráždivého tračníku. V souvislosti s tím jistě stojí za zmínku i fakt, že pomáhá udržovat rovnováhu kyselosti v žaludku a současně zásadité prostředí v tenkém střevě. Laboratorní výzkumy ukázaly také schopnost bromelainu ničit škodlivé látky způsobující průjmová onemocnění. Slibné jsou i účinky v terapii zánětlivých střevních chorob.
  • Bromelain a imunitní systém: Bezpočet vědeckých studií jasně prokazuje, že bromelain posiluje imunitu a to dokonce v takové míře, že snižuje riziko některých druhů rakoviny.
  • Bromelain a jeho účinky na krev: Účinek bromelainu na krevní destičky je znám už dlouhou dobu. Tento enzym má schopnost zabránit tvorbě nežádoucích krevních sraženin, takže snižuje riziko trombózy. V návaznosti na to je třeba upozornit, aby lidé užívající léky na ředění krve konzultovali případnou bromelainovou terapii se svým lékařem.
Účinný enzym bromelin se získává se zeleného rostoucího stonku a z dužiny ananasu.
Účinný enzym bromelin se získává se zeleného rostoucího stonku a z dužiny ananasu.

Nyní by se zdálo žádoucí, abyste při příštím nákupu v supermarketu naplnili svůj nákupní vozík ananasem. Pokud to ale s užíváním bromelainu myslíte opravdu vážně, pak byste měli vědět, že dostatečné hladiny účinné látky dosáhnete snáze a dávku budete mít lépe pod kontrolou, když zvolíte kvalitní doplněk stravy obsahující potřebné množství bromelainu.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContententPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu