Ve veganské kuchyni najdeme hned několik takzvaných náhražek masa. Jednou z nich je Seitan – podívejte se, jak si jej připravit doma.
Laici se obvykle domnívají, že vegetariánům nebo veganům chybí maso, nebo spíše jeho chuť, z našeho klasického jídelníčku natolik, že jej potřebují nahrazovat různými náhražkami. Znalec ví, že jde především o řešení, jak do veganského nebo i vegetariánského jídelníčku dostat potravinu, která bude bohatým zdrojem bílkovin čili proteinů. A právě seitan, veganské maso, patří mezi nejlepší. Máme pro vás recept na seitan. Jak si tedy seitan připravit doma?
Recept na seitan – veganské „maso-nemaso“
Existují různé alternativy masa – seitan je jedna z nich. Jeho výhodou je nejen nízká cena, ale i to, že ingredience na jeho přípravu máte obvykle doma. Maso Seitan obsahuje vysoký podíl bílkovin, což jeho předurčuje být důležitou součástí veganského jídelníčku.
V obchodech sice lze zakoupit i seitan polotovar, což je vlastně pšeničná bílkovina, kterou stačí smíchat s vodou, ale s trochou šikovnosti si zvládnete seitan připravit doma zcela samy bez nutnosti kupovat polotovar.
NÁROČNOST RECEPTU
1 – nejsnadnější, 5 – nejnáročnějšíB
Seitan – ingredience
- 500 g hladké mouky pšeničné (je škoda používat tmavou či celozrnnou – všechny minerály a vitamíny by se vymyli)
- 250 ml voda + na voda vymývání
Seitan – postup přípravy
- V míse smícháme mouku s vodou. Vzniklé těsto by se nemělo lepit, pokud ano přidejte ještě trochu mouky. Směs necháme chvíli odpočinout.
- Do mísy ve dřezu napustíme vodu, někteří doporučují horkou, jiní zase studenou. Efekt je stejný, jediný rozdíl je v pocitu rukou. Těsto vložíme do vody a v ní prohnětáváme, přičemž se voda barví do bíla. Je to způsobené vymýváním škrobu, což je žádoucí. Po chvíli vodu vyměníme, těsto opět propracováváme a snažíme se spojovat. Když se voda zabarví, vyměníme ji. Toto opakujeme kolem 10-15 minut, dokud se všechen škrob neodplaví a voda v míse zůstane čistá.
- Z těsta nám sice zbude jen zlomek, ale stále postačí přibližně na pět plátků „masa“. Přimícháme ještě sůl a pepř, případně dochutíme dalším kořením nebo bylinkami. Třeba česnekem. Vaříme ve vroucí vodě, kolem deseti minut, dokud plátky nevyplavou. Do vody předtím přidáme i sójovou omáčku, či jiné dochucovadlo. Seitan má sám o sobě neutrální chuť.
- Jakmile plátky vyplavou, vodu scedíme a servírujeme jako maso klasické.
Seitan – nutriční hodnoty
Zajímají vás nutriční hodnoty seitanu? Kalorické tabulky uvádí:
- Energie 670 kJ na 100 g
- 18 g bílkoviny
- 7 g sacharidy (z toho 0,9 g cukry)
- 7 g tuky (z toho 0,5 g nasycené mastné)
Zdroj obrázků: koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu