Tetanie, nebo taky tetánie, není infekční chorobou. I když nejde o život, můžete se tak cítit. Proto bývá někdy nazývána morem našeho století.
Nemoc s názvem tetanie – pozor, nejde o tetanus – je zvýšená nervosvalová dráždivost, která může být jen přechodná, ale i dlouhodobá až trvalá. Obvykle je důsledkem extrémně nízké hladiny hořčíku v krvi. Zvýšené dráždění nervových vláken se projeví tzv. tetanickými symptomy, případně až záchvatem. Mezi symptomy tetanie patří mravenčení, svědění, pálení, pocit nedostatku vzduchu, křeče, tiky, ale také dezorientace postižené osoby a její podrážděnost a agresivita. Zrychlené dýchání zaviní ještě větší pokles hořčíku v krvi a následné zhoršení stavu.
Stimulem ke vzniku tetanie může být rovněž nízká hladina volného krevního vápníku (hypokalcemie) např. při nedostatečnosti příštítných tělísek (hypoparatyreóza), nedostatku vitaminu D nebo při hlubokém a déle trvajícím rychlém dýchání v klidu (tzv. hyperventilaci, která vede následně k respirační alkalóze). Podle toho se tetanie dělí. je zvýšená nervosvalová dráždivost, která může být jen přechodná, ale i dlouhodobá až trvalá.
Svými projevy může být tetanický záchvat zaměněn s panickou atakou. Vypadá to sice strašně, ale o život skutečně nejde. Obvykle záchvat tetanie sám odezní bez vnějšího zásahu zhruba do hodiny od jeho propuknutí. Ale nemoc se může projevovat i mezi záchvaty, a to nervozitou, nesoustředěností, špatným spánkem, bušením srdce nebo častými bolestmi hlavy. Nemocný tetanií bývá svým okolím označován jako neurotik, ženy jsou prý „křehké a málo odolné“.
♥ TIP
Co způsobí tetanii
Kromě nízké hladiny hořčíku v krvi může mít tetanie příčinu i v nízké hladině krevního vápníku (což je hypokalcemie), při nedostatku příštítných tělísek (hypoparatyreóza), při chybějícím vitaminu D. Poslední možností je vznik tetanie při trvalém rychlém dýchání v klidovém stavu (hyperventilace, která vede k respirační alkalóze).
Tetanický záchvat
Při tetanickém záchvatu se končetiny zkroutí v neovladatelných křečích, brní celé tělo, dlaně jsou tak staženy křečí, že je nejde otevřít a také se nemůžete pořádně nadechnout. Tělo postihne panika z toho, co se děje, zda nejde o infarkt nebo mrtvici, což zrychlí tep a nakonec dojde ke ztrátě vědomí. Přestože skutečně nejde o život, pocity pacienta jsou strašné. A jak známo, strach a stres může spustit i jiná onemocnění.
Přes podobnost jména je ještě jednou třeba zdůraznit, že tetanie nemá nic společného s tetanem. Zatímco tetanus je infekční onemocnění bakteriálního původu, tetanii způsobuje špatná výživa, přesněji akutní nedostatek potřebných minerálů – vápníku a hlavně hořčíku, a také duševní stav. Kolaps může nastat po velkém vypětí, lhostejno zda fyzického nebo psychického původu. A to je problém, kdo dnes dokáže žít bez stresu?
Tetanie se může projevovat podle své síly dvěma okruhy symptomů. Lehčí jsou u prosté tetanie. U manifestní tetanie již jde o neovladatelné a bolestné svalové křeče obličeje, rukou nebo nohou. Záchvat trvá minuty až hodiny. Je bolestivý a často vede ke ztrátě vědomí. Lze si jej splést s epileptickým záchvatem.
Projevy prosté tetanie
- Vnitřní napětí a nervozita
- Pocit neschopnosti pořádně dýchat (zdánlivý nedostatek vzduchu)
- Brnění jazyka
- Brnění konečků prstů, zhoršení čití na rukou a pocit slabosti v končetinách
- Bolesti u srdce
- Bolesti hlavy
- Pocit stažení a bolesti u žaludku
- Suchost v ústech (xerostomie)
- Noční křeče lýtek
- Neurastenické příznaky, kterými jsou únava, poruchy soustředění, bolest hlavy, podrážděnost, závratě, nebo přecitlivělost na hluk
- Při tetanii z nedostatku hořčíku se objevuje i nespavost, úzkost a únava
Projevy manifestní tetanie
- Pocit stažení kolem úst – tzv. rybí ústa
- Porodnická ruka – křečovité stažení prstů do tvaru tzv. špetky
- Laryngeální spasmus – stažení hrdla a potíže při polykání
- Karpopedální spasmy – křečovité ohnutí zápěstí a natažení nohou
Dělení tetanie
- Metabolická tetanie: Vzniká především při nedostatku hořčíku, vápníku (hypokalcémie, ev. při poruchách jeho vstřebávání) a při alkalóze (při zvracení, intoxikacích a větším přísunu alkálií).
- Neurogenní tetanie: Říká se jí spazmofilie. Vzniká u vegetativně labilních jedinců se sníženou adaptabillitou na zátěžové situace a stres. Příčinou bývá i hyperventilace při psychické nebo fyzické zátěži. I v tomto případě dochází sekundárně k metabolickým vlivům – např. k nedostatku hořčíku nebo k alkalóze.
Koho tetanie postihuje?
Stres postihuje muže i ženy jakéhokoli věku, ale konkrétně tetanií nejčastěji trpí ženy ve věku 20 – 30 let, nejčastěji velmi štíhlé. Jedním z důvodů je, že v tomto věku je největší tlak na to, aby byly ženy krásné a štíhlé. A utkvělá představa, že štíhlá postava je nezbytný předpoklad úspěchu, pak vede k špatné výživě, případně jednostranným dietám. Ne náhodou jsou nejznámějšími celebritami s tetanií modelky a missky.
Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu