Když vás rozbolí záda, nemusí se jednat o degenerativní onemocnění páteře nebo o následky po úraze. Stres a bolest zad mají souvislost.
Když vás rozbolí záda, nemusí se jednat o degenerativní onemocnění páteře nebo o následky po úraze. Stres a bolest zad mají souvislost.

Stres a bolest zad spolu souvisí více než si myslíte

Když vás rozbolí záda, nemusí se jednat o degenerativní onemocnění páteře nebo o následky po úraze. Stres a bolest zad mají souvislost.

Když nás začnou bolet záda, obvykle navštívíme fyzioterapeuta nebo neurologa. Příčinou bolestí zad však může být nejen úraz nebo degenerativní onemocnění, ale i stres. Ve stresu je člověk celkově více napnutý a mnohdy se málo pohybuje. Svaly zad se stáhnou a přichází bolest. Bolí nás především stažení hlubokých zádových svalů, které reagují na dlouhodobě nesprávnou polohu a napětí. Stres a bolest zad spolu prokazatelně souvisí.

Stres a bolest zad jsou nechtěnými sparring partnery.
Stres a bolest zad jsou nechtěnými sparring partnery.

Když je příčinou bolest zad stres

Lékaři se shodují, že až 70 % našich onemocnění má psychický původ. Mezi nejčastější onemocnění psychického původu, nazývaná psychosomatická, patří kromě bolestí zad, bolesti kloubů, hlavy, břicha, chronická únava, neurologické problémy, nespavost, ekzémy, nechutenství nebo naopak nadměrná chuť k jídlu, zažívací potíže, bušení srdce, píchání na hrudi, dušnost, brnění končetin a obličeje. Starost, trápení, nespokojenost nebo strach jsou pro organismus natolik zatěžující, že se s nimi naše tělo nedokáže vyrovnat jinak než odstartováním fyzických potíží.

Stres a bolest zad – jak na léčbu bolesti zad ze stresu

Pří bolesti zad obvykle sáhneme po léku proti bolesti. To však není řešení. Trápí vás stres a bolest zad? Stažené svaly je třeba uvolnit a také je nutné najít příčinu bolestí zad. Základem léčby by mělo být především odblokování bolestivého stažení zádových svalů pomocí léků. K odblokování bolesti zad jsou nejvhodnější centrální myorelaxancia, která uvolňují napětí kosterních svalů. Tyto léky není doporučeno užívat více než dva týdny, svaly nesmí příliš ochabnout. Samozřejmostí je lékařské vyšetření, které potvrdí nebo vyloučí úraz nebo degenerativní onemocnění jako příčinu bolestí zad.

Nepřítel stres

Stres je stav, kdy jsme vystaveni náročným a obtížným podmínkám. Ne každý stres je náš nepřítel. Existují dva druhy stresu eustres a distres.

Eustres je pozitivní forma stresu, která nám neškodí, ale naopak nás motivuje a žene nás k vyšším výkonům. Distres je druh stresu, kdy jsou na nás kladeny nadměrné požadavky a úkoly, které nejsme schopni plnit, starosti, nejsme je schopni vyřešit, ale které přesto vyřešit musíme. Distres má negativní vliv na naše duševní i tělesné zdraví a je příčinou nejen bolestí zad.

Stres je doprovázen nepříjemnými pocity a emocionálními stavy, např. strachem, napětím, hrůzou, panikou, tísní, nedůvěrou, úzkostí, depresí. Zasahuje také naše tělo, svaly jsou příliš napjaté, a my cítíme bolest v oblasti páteře, tíhu v oblasti žaludku, pocit na zvracení, bolest v podbřišku, knedlík v krku, bolest hlavy, sucho v ústech, třes v rukou nebo dokonce v celém těle. Bolest zad a hlavy od krční páteře bývá při stresových situacích tím nejčastějším projevem vedle únavy až vyčerpání. Stresu se nemůžeme vyhnout, ale můžeme ho správně zvládnout a tak předejít nejen bolestem zad. Zvládat stres a bolest zad se musíme naučit.

Bolest zad jako důsledek stresu se řadí mezi příznaky tzv. office syndromu neboli kancelářský syndrom.
Bolest zad jako důsledek stresu se řadí mezi příznaky tzv. office syndromu neboli kancelářský syndrom.

Jak správně zvládat stres

Při stresu se nesmíme nechat ovládnout emocemi a řešit situaci postupně, krok za krokem.  Je nutné si nastavit priority, odlišit důležité věci od věcí méně důležitých. Naučit se pracovat s časem může někdy přispět k řešení situace. Ve stresu je dobré mít někoho, s kým se lze poradit, sdílením problémů můžeme narazit překvapivě na řešení, můžeme se s přáteli podělit o zkušenosti anebo nás přátelé zabaví a na chvíli nás zbaví myšlenek na problémy. 

Je třeba znát příčinu stresu. Co nelze změnit, nad tím je třeba se netrápit, nic to neřeší. Vhodné je zapojit obranné mechanismy, odreagovat se pomocí zájmové činnosti, kontaktu s přáteli, relaxačních technik, pohybu, pobytu v přírodě. Zkusme si najít denně aktivitu, činnost, která nás baví, uvolní a oři níž se také zasmějeme. Smysl pro humor sice neřeší situaci, pomáhá ji však lépe přestát. Smích uvolňuje svaly, vyplavuje do těla endorfin, hormon štěstí, tím nám může pomoci od bolestí zad. Kromě toho, úsměv na tváři je branou pro navazování vztahů. Lidé rádi komunikují s usměvavými lidmi než se smutnými a ustaranými. Smysl pro humor v nás podporuje pozitivní naladění, schopnost dívat se na věci s nadhledem. Doporučuje se snažit se získat dovednosti, které nám mohou pomoci, např. učit se cizí jazyk.

Pro zbavení stresu pomáhá pohyb, zvláště v přírodě. Fyzická aktivita působí vyplavování endorfinů. Nemusí se jednat o cvičení, vhodnou fyzickou aktivitou může být rychlá chůze. Dalším významným pomocníkem proti stresu je dostatek spánku a odpočinku. Spánek regeneruje naše tělo, čistí ho a dodává mu sílu. Vhodnou stravou a dostatkem tekutin posílíme náš imunitní systém, který je vlivem stresu oslabený.  A nejen to, dodáním všech potřebných látek posílíme naše tělo a přispějeme ke zlepšení své kondice. 

Stresu je nutné naučit čelit. Jinak nás dostihne nejen ve formě psychických, ale i fyzických potíží.
Stresu je nutné naučit čelit. Jinak nás dostihne nejen ve formě psychických, ale i fyzických potíží.

Pro správné zvládnutí stresu je důležité umět odpouštět a také relaxace.  Umění odpouštět a relaxace spolu souvisí, obojí je velice odlehčující a uvolňující. Relaxovat se dá mnoha způsoby, meditací, poslechem hudby, relaxačním cvičením, aromaterapií, pobytem v přírodě, poslechem hudby, četbou koupelí v horké vodě, aj. Relaxace uvolňuje naše tělo, psychiku i naše svaly a může nás zbavit bolestí zad.

Snažme se omezovat stresující prostředí, tj. vyhýbat se osobám a situacím, které v nás vyvolávají stres. Některým situacím se lze vyhnout, některým ne. Situacím, kterým se nelze vyhnout je třeba čelit.

Pozor na stres a bolest zad. Často právě stres bolest zad způsobí, a ta nás pak přivádí do ještě většího stresu. Zvládnout je nutné umět obojí – jak stres, tak bolest zad.

První pomoc při stresu – první pomoc proti bolesti zad

Nejdůležitější je zachovat klid, nezmatkovat, nepropadat panice. Nejrychlejší technikou je stále pomalé, ale hluboké dýchání nebo zklidňující dýchací technika. Zklidňující dýchací technika spočívá v nenásilném vydechnutí, opětovném nádechu malého množství vzduchu a jeho zadržení v plicích na krátký okamžik a poté jeho nenásilné vydechnutí.  Dojde ke zpomalení tepu, nejprve je rozdíl mezi tepovou a dechovou frekvencí, poté se pravidelný rytmus vrátí. Je doporučeno pokračovat, do té doby než bude zpomalení zřetelné.

Kromě dechových technik nám může pomoci svižná procházka, cvičení, horká sprcha nebo koupel v horké vodě, odreagování se nenáročnou zájmovou činností, např. četba oblíbené knihy, poslech hudby, sledování komedie. Uvolnění a utřídění myšlenek lze dosáhnout i u dobrého čaje při svíčkách. Může pomoci též kontakt s přáteli nebo hraní s dětmi, domácím mazlíčkem.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu