Správný výběr aktovky pro prvňáčky je základ v boji proti bolesti zad u dětí. Avšak hlídat musíme i správné sezení, výběr sportů, nadváhu, či výběr dětské obuvi.
Správný výběr aktovky pro prvňáčky je základ v boji proti bolesti zad u dětí. Avšak hlídat musíme i správné sezení, výběr sportů, nadváhu, či výběr dětské obuvi.

Bolesti zad u dětí ovlivňuje výběr aktovky pro prvňáčky, ale nejen ten

Správný výběr aktovky pro prvňáčky je základ v boji proti bolesti zad u dětí. Avšak hlídat musíme i správné sezení, volbu sportů, nadváhu, či výběr dětské obuvi.

Bolesti zad u dětí jsou nejčastější příčinou dlouhodobé nutnosti léčby dětí. Faktorů, které jsou důvodem bolesti, ale následně i příčinou trvalé deformace páteře, je více. Obvykle je lze rozdělit na problémy, které vzniknou během vývoje již od nejútlejšího věku, tedy v kojeneckém a batolecím věku. Pak na ty, které vznikají u starších dětí obvykle se zahájením školní docházky, někdy už ve věku předškolním, zhruba od pěti let výš. A právě na ty se zaměříme v tomto článku.

Správný výběr aktovky nebo batohu pro školáky je základem boje proti bolesti zad u dětí. Volte ergonomické a bezpečné produkty.
Správný výběr aktovky nebo batohu pro školáky je základem boje proti bolesti zad u dětí. Volte ergonomické a bezpečné produkty.

Škola je pro dítě velkým zlomem – mění se zcela jeho pohybové zvyklosti

Zatímco batole a následně předškolák je obvykle neustále v pohybu (nemluvím o extrému, kdy není, a kde jde o chybné vedení ze strany rodičů a předškolních pedagogů), u školáků se situace razantně změní. Ze dne na den si musí prvňáček odsedět ve škole zpočátku pět, později více hodin ve školní lavici. Obvykle ne zcela anatomicky a ergonomicky vhodné. Do toho dítěti přibudou různé kroužky, většinou nejen sportovní, což dítě opět posadí na židli. Na záda dítě dostane zátěž hodnou dospělého chlapa a problémy jsou na světě. A to nejen z těchto důvodů, protože příčin bolesti zad u dětí je více.

Vhodný školní batoh dokáže být současně hezkým. Podívejte se na batohy a aktovky pro prvňáčky i starší děti od českého výrobce Bagmaster.
Vhodný školní batoh dokáže být současně hezkým. Podívejte se na batohy a aktovky pro prvňáčky i starší děti od českého výrobce Bagmaster.

Dejte dětem na záda vhodné aktovky nebo školní batohy

Je to docela smutný pohled. Malé děti s tak naloženými aktovkami, že je to doslova táhne k zemi. Není překvapivé, že se u dětí okamžitě objeví bolesti zad, ale i ramen nebo nohou. Pokud jde o záda, nápor je kladen na krční i křížovou část páteře, ale i na oblast kolem lopatek. Nemluvě o tom, když dítě páteř zatíží pouze jednostranně, třeba kvůli tašce na jedno rameno. Případně má nerovnoměrně rozložen obsah v batohu, či k batohu nosí ještě jiné přidané tašky na rameno, například na sportovní či výtvarné potřeby.

♥ TIP

Batohy pro prvňáčky pořizujte s předstihem a nechte dítě, ať si na ně přivykne. Včetně zátěže, kterou postupně zvyšujte.

Dítě je nutné na zátěž přivykat

Obvykle je prvotní příčinou problému bolesti zad u dětí náš školní systém. Řada škol pořád nemá dostatek úložných prostor, aby dítě nemuselo vše nosit tam a zpátky domů. Obecně by bylo ale zapotřebí dítěti dát učebnice dvojmo, což se neděje. Možnost jejich digitalizace sice zpočátku vypadala velice slibně, ale odborníci dnes varují před nadměrným používáním tabletů, počítačů a displejů obecně, takže tudy cesta nejspíš rovněž nevede. Téměř se dá říct, že čím mladší dítě, tím plnější a těžší školní aktovka. Doporučuje se dítě na nošení školního batohu a aktovky začít včas přivykat. Aktovku si může vzít do školky, s batohem se vydejte klidně na sobotní hledání kešek. Máte tak rovněž příležitost vychytat správné nastavení popruhů, aby odpovídalo potřebám dítěte.

Podívejte se, jak správně nastavit školní batoh.
Podívejte se, jak správně nastavit školní batoh.

Pozor na přetěžování aktovky a batohu

Platí zásada, že dítě by nikdy nemělo mít na zádech vyšší zátěž než je 10 až 15 % jeho hmotnosti, a to včetně hmotnosti samotné aktovky nebo školního batohu. Má-li po naložení všech potřebných pomůcek více, zkuste snížit hmotnost aktovky (ale ne na úkor její kvality a ergonomie). Ta by neměla vážit více než 1200 g. Případně promluvte s pedagogem a hledejte řešení. Něco prostě musí z batohu ven. Nejspíš ale dítě nepřesvědčíte, že se má vzdát svého vysněného penálu. Hledat budete muset jinde.

České batohy a aktovky Bagmaster se dětem líbí. Současně šetří jejich záda.
České batohy a aktovky Bagmaster se dětem líbí. Současně šetří jejich záda.

♥ TIP

Optimální je pro děti vybírat rovnou vhodné školní sety, které obsahují školní batoh či aktovku, penál, sáček na přezůvky nebo sportovní oblečení, box na svačinu a láhev.

Jak na výběr anatomické aktovky pro prvňáčky?

Mluvíme o prvňáčcích, protože jim kupujeme výbavu do školy, která jim vydrží několik let. A hned na začátku potřebujeme vybrat chytře a vhodně. Nezáleží tolik na tom, jestli vybereme aktovku nebo batoh. Batohy i aktovky pro prvňáčky musí splňovat především ergonomické, bezpečnostní a zdravotní požadavky. Proto je důležité sáhnout zejména po certifikovaných výrobcích. Takové dodává český výrobce školních batohů a aktovek, firma Bagmaster.

Co musí dobrá aktovka či batoh pro prvňáčky a děti splňovat?

  1. Volte vždy batohy nebo aktovku s anatomicky tvarovanými zády. Vhodný je rovněž lehký hliníkový rám, který drží tvar batohu. Bagmaster tyto produkty nabízí dokonce se zdravotním posudkem.
  2. Ramenní popruhy musí být měkce polstrované a nastavitelné. Neměl by chybět ani hrudní pás, který dokáže zcela zásadně odlehčit zádům.
  3. Batohu či aktovce nesmí chybět ani reflexní prvky, které zvyšují bezpečí našich dětí na ulicích.
  4. Vyrobeny by měly být z certifikovaných a zdraví nezávadných materiálů. A to jak batoh, tak jeho příslušenství, jako například lahev na nápoj a box na svačinu.
  5. Záleží i na celkovém prostorovém řešení batohu, Nejenže se do něj musí vše vejít, ale prostor musí být řešen tak, aby byla zátěž přirozeně a rovnoměrně rozložena. Jenom tak je prevencí proti bolesti zad u dětí.
  6. Batohy a aktovky musí být odolné i chránit věci v nich uložené. Vhodné je proto polstrované dno s plastovými nožkami.
Bagmaster nabízí kompletní školní sety.
Bagmaster nabízí kompletní školní sety.

Pozor na nevhodnou obuv

Svalovat ale všechny problémy, pokud jde o bolest zad u dětí, na nevhodné školní aktovky, rozhodně nelze. Velkým problémem je nevhodná obuv, která vede k ploché noze a dalším vývojovým poruchám chodidla a pohybového aparátu obecně, včetně zad. Dítě by mělo nosit vždy jen správnou velikost obuvi s kulatou špičkou, aby nedocházelo k deformitě na straně prstů nebo paty a aby měla noha prostor pro svůj růst. Velikost bot kontrolujte minimálně jednou měsíčně. Dětem kupujte nejlépe certifikovanou obuv, která je zárukou vhodného vývoje nohy. Takto je nutné vybírat obuv na denní nošení, přezuvky i sportovní obuv.

Nadváha zádům nesvědčí

Dbejte o dostatek pohybu a zdravou stravu svých dětí, abyste předešli jejich nadváze. Přestože jsou diskuse o zdravém stravování a sportu téměř folklórem, naše chování je pak zcela jiné. Dětem může vadit i to, že je neustále do zdravého stravování a sportu nutíme. Jsou přirozené vzpurné. Je ale na nás, abychom je ke zdravému životnímu stylu dokázali přivést – nenásilně, a tak trochu nenápadně. Máme výhodu: tlustým a díky tomu i méně oblíbeným v kolektivu nechce být nikdo. A ani trpět bolestí. Nadváha je přitom jednou z příčin bolesti zad u dětí i celého pohybového aparátu.

Víte, jak sedí vaše dítě?

Předpokládám, že tušíte, proč se ptám. Nesprávné sezení je další příčinou bolesti zad u dětí. Domů dítěti určitě pořídíme vhodnou židli a stůl. Ve škole už kvalitu sezení neovlivníme. Pozitivní zprávou je, že o to ani tak nejde. Protože nezáleží tolik na tom, na čem sedíme, ale jak sedíme a jak dlouho sedíme. Naučte své dítě správným návykům. Nesedět dlouho strnule v jedné pozici. Protáhnout tělo i během vyučovací hodiny, nenápadně pod lavicí. A o přestávkách zásadně nesedět, projít se, protáhnout se. Tyto návyky eliminují bolest zad u dětí díky sezení.

U starších dětí, které již používají počítač, zkontrolujte vhodnou pozici monitoru i kvalitu myši či klávesnice. Preferujte bezdrátová řešení. I malé napětí při práci s myší vede k bolesti zad i vzniku bolesti karpálního tunelu. Nevhodná poloha monitoru či displeje je zas příčinou bolesti krční páteře, ale i bolesti úponů v oblasti lopatek.

Problémy se objevují i při používání tabletů či chytrých telefonů. Rozhodně jejich užívání dětmi redukujte. A to nejen z toho důvodu, že přetěžují svaly (kvůli nevhodné poloze těla) a způsobují špatné držení těla (zejména hlavy).

Na výběru vhodného sportu záleží

Mnoho rodičů má pocit, že by dítěti mělo již v předškolním věku vybrat konkrétní sport a k tomu jej vést. To ale pro děti není vhodné. Lepší je dítě vést k několika sportům současně a k lásce k pohybu obecně. Z hlediska zdraví, správného vývoje pohybového aparátu a jako prevence proti bolesti zad u dětí je vhodná kombinace sportů, nebo sporty, které jednostranně nezatěžují tělo, ale formují jej komplexně. Není vhodné rovněž přílišná zátěž. Pětihodinové tenisové tréningy denně u malých dětí jsou skutečně nevhodné. Problematické jsou i sporty na tvrdých površích, jako je dnes tak hromadně oblíbený florbal.

Závěr: Nejčastější příčiny bolesti zad u dětí

  • Nošení nevhodné školní aktovky a batohu. Jejich přetěžování.
  • Nevhodná obuv.
  • Nesprávný výběr sportů a jednostranné sporty.
  • Nevhodné a strnulé sezení. Sezení u digitálních přístrojů a jejich používání.
  • Nadváha u dětí.

Zdroj obrázků: Bagmaster, Depositphotos, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu