Jak na nošení miminek? Šátkování rozhodně není jen alternativa pro biomatky

Objevte, co už bylo objeveno – šátkování. Pro naše babičky a prababičky to byla naprosto přirozená věc, kterou na čas vytlačily kočárky. Nošení dětí v šátcích a v moderních nosítkách má řadu výhod a dnes jej doporučuje i Česká pediatrická společnost.

V moderní době se vracíme k mnoha „vynálezům“, které již byly vynalezeny, avšak v obrovském množství jiných zapomenuty. Takto jsme znovuobjevili rovněž metodu nošení kojenců a malých dětí, šátkování, která je tak přirozenou, že ti z nás, kteří po ní dnes saháme, vůbec nechápeme, jak mohla být zapomenuta. Ano, píšu „ti“ a ne „ty“. To proto, že se mnohdy s péčí o novorozence automaticky spojuje jenom žena-matka, a zcela se zapomíná, že se do péče o miminka a děti stále více zapojuje i muž-otec. Třeba u nás doma rozhodně více než jen „spravedlivou“ polovinou.

Proč se o nošení miminek tolik namluví? Lidské mládě lze nazvat „pasivním nošencem“. To proto, že není schopné se zhruba rok, někdy déle, samo a bez pomoci rodičů či jiných osob, pohybovat. Ke svému vývoji přitom dítě potřebuje rozhodně více vjemů, než se dostane z polohy v leže ve své postýlce nebo v kočárku. Nosit dítě v rukou je však náročné a nepohodlné. Zaměstná nám to obě ruce, protože jednou musíme dítě držet, druhou obvykle, zejména u nejmenších dětí, přidržujeme hlavičku. Moderní metoda šátkování dětí nám ruce doslova osvobodí a dá nám svobodu. A nejen nám. I dítěti, protože díky zvýšení naší osobní mobility poskytneme více „rozhledu“ i jemu.

Jak na nanošení miminek? Šátkování a moderní nosítka poskytují řadu výhod rodičům i kojencům.
Jak na nanošení miminek? Šátkování a moderní nosítka poskytují řadu výhod rodičům i kojencům.

Šátky a šátkování – alternativa pro biomatky nebo moderní pomůcka péče o dítě?

Tento dotaz si položí každá nastávající máma a táta, kteří chystají výbavičku pro očekávané miminko. Rozhodně už nelze šátky, ale ani různá nosítka, považovat pouze za alternativní pomůcky lidí, kteří hledají v návratu do minulosti zdravější životní styl. Oficiálně šátkování jako metodu péče o kojence a malé děti doporučuje již i Česká pediatrická společnost a s ní i jiné mezinárodní organizace, které se věnují zdravému vývoji dětí. Metoda nošení dětí v šátku; anglicky babywearing či baby sling, německy Babytragen či Tragetuch; si nachází stále více příznivců po celém světě. Jak se ale stává opět módní, vznikají stále nové produkty na nošení dětí, které však nesplňují požadavky na bezpečnost nošení či na pohodlí rodičů při nošení. I to je důležité, protože několik hodin nošení rostoucího dítěte v šátku či v nosítku dá zádům pěkně zabrat.

Do šátku, ale do jakého?

S narozením dítěte je spojena celá řada investic. Od kočárku přes potřebný nábytek, hygienické potřeby pro děti, první oblečení a mnoho jiných. A tak mnohdy kvalitní šátek odsuneme mezi položky „uvidí se, jestli budou zapotřebí“. Věřte, že nakonec mezi výbavičkou pro dítě a pro sebe jako kojící matku najdete mnoho nesmyslů, které nebudete vůbec potřebovat a za které jste utratila neuvěřitelné peníze zcela zbytečně. Ale šátek na nošení miminka a kvalitní nosítko vám chybět rozhodně bude. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsem si prošla krátkou fází bez něj, pak pokusy o různá „fotogenická“ řešení nosítek, levnými nosítky, až jsem nakonec skončila u kvalitních produktů, které konečně splnily to, co jsem od šátkování očekávala – pohodlné a bezpečné nošení dítěte jak mnou, tak partnerem.

Video: Jak na nošení miminek a dětí

Šátky na nošení dětí jako základní výbava novorozence

Naše dcera se záhy ukázala jako zcela nekočárkový typ. A nejen to. Už pár dnů po narození se stalo ležení v postýlce během dne pro ní něčím naprosto nudným. Klasická postýlka nepřipadala v úvahu vůbec. Z té měla špatný výhled. Na chvíli ji pak umlčela postýlka s proskleným kokonem, jaká bývá i v porodnicích. Ale ani ta nebyla řešením nadlouho. Navíc, nehodí se pro děti starší než dva měsíce. A tak jsme postupně zjišťovali, že než drahý kočárek s mnoha variacemi poloh, korb a korbiček, bylo lepší si pořídit hned na začátek pořádný šátek na miminko.

Důležité je sáhnout hned po osvědčeném, funkčním a bezpečném produktu. Po internetu najdete celou řadu různých nosítek. Mnohé vypadají velice hezky, fotogenicky, rychle nabudete dojem, že přesně bez takového nosítka nemůžete být. Ale pozor! Zdání může klamat. I u nás doma jedno takové skončilo. Malá v něm nevydržela více než pět vteřin. Navíc hrozilo, že z nosítka vypadne nebo se v něm udusí. Když jsem pak pátrala po zkušenostech s tímto nosítkem, skutečně se našly případy, kdy se dítě v tomto typu nosítka udusilo. Před nevhodnými nosítky a metodami nošení varuje i Česká pediatrická společnost. Takže pozor, na správném výběru skutečně záleží.

Negativní zkušenosti lidí s nekvalitními produkty by nám měly sloužit k poučení, ale rozhodně by nás od šátkování neměly odradit. Je totiž cestou k tomu, jak si své mateřství a otcovství dokážeme užít skutečně naplno.

Jak si vybrat vhodné šátky na nošení dětí nebo dětské nosítko?

  1. Šátek i nosítko musí být bezpečné pro dítě. A to jak pevností a materiálem samotným, tak svojí ergonomií. Dítěti nesmí hrozit udušení tím, že by spadlo do nevhodné polohy, že by přišlo do styku s malými oddělitelnými částmi (knoflíky, běžce zipů, různé ozdoby apod.) Dítěti nesmí hrozit, že z nosítka vypadne a musí mu umožňovat pohodlnou polohu pro nožičky.
  2. Nosítka musí být ergonomická pro rodiče. Nesmí násobit váhu dítěte tím, že by nás někde tahala. Nesmí nás tlačit na ramenou ani na jiné části těla. Musí se snadno upínat.
  3. Rozhodně preferujte šátky i nosítka pro děti ze 100% biobavlny. Bavlna nabízí správné vlastnosti materiálu, snadno se udržuje, je pevná a v bio kvalitě rovněž bezpečná pro dítě. Z bio bavlny je vhodné vybírat i speciální oblečení na nošení dětí.
  4. Ideální volbou jsou rostoucí nosítka jako například nosítko Manduca XT. Jsou nejen ekonomickým řešením, ale díky variabilitě nosítko kdykoliv snadno přizpůsobíte potřebám dítěte.
  5. Pokud hledáte nosítko pro děti od narození, nezapomeňte, že nosítko pro novorozence musí mít speciální novorozeneckou vložku, nebo být pro takto malé děti speciálně určeno.
Manduca XT je ergonomické rostoucí nosítko pro kojence i malé děti.
Manduca XT je ergonomické rostoucí nosítko pro kojence i malé děti.
Nosítko Manduca se umí uzpůsobit různé velikosti a věku dítěte.
Nosítko Manduca se umí uzpůsobit různé velikosti a věku dítěte.

Video: Jak používat nosítko Manduca XT

Šátek, nebo nosítko na dítě? Existuje i zlatá střední cesta – nosítko Caboo

Mnoho maminek a tatínků od šátkování odrazuje zdánlivá náročnost vázaní šátků. Ne každý se cítí být dostatečně zručným, mnozí se bojí, že jim dítě při upevňování šátků vypadne, nebo že jej uvážou nesprávně. I proto tak letí kurzy šátkování.

Jinou volbou jsou pak nosítka, jako je například zmíněná Manduca – rostoucí ergonomické nosítko. Manduca umožňuje nošení dítěte na břichu, na boku i na zádech. Ale pozor, nošení na zádech se z mnoha důvodů nedoporučuje. Dítě nemáte pod kontrolou, chybí rovněž kontakt rodič-dítě. Preferujte tedy vždy polohu na břiše, případně na boku. Manduca se hodí pro nošení dětí od 3,5 do 20 kg.

Skvělým kompromisem je ergonomické nosítko Caboo. Kombinuje výhody klasického šátku a nosítka, jakým je Manduca. Je lehké, skladné, připomíná šátek, ale není nutné jej vázat. Je rovněž cenově dostupnější.

Kompromisem mezi šátkem a klasickým nosítkem (jako je Manduca) je nosítko Caboo.
Kompromisem mezi šátkem a klasickým nosítkem (jako je Manduca) je nosítko Caboo.

Oblečení na nošení dětí milují zejména maminky

Pro domácí nošení jsou nejvhodnější šátky nebo nosítka. Manduca nosítko využijete i venku celoročně. I když v nepříznivém počasí a v zimě dávají maminky velice často přednost praktickému oblečení na nošení dětí. Může to být bunda na nošení dětí, vsadka do bundy, kabát, mamaponcho, těhotenská softshellová bunda s nosící vložkou pro dítě, různé fleece mikiny s možností nošení dětí. Mnohdy jde o praktické kousky šatníku využitelné nejdříve v těhotenství a pak na nošení dětí. Nebo současně.

Maminky, ale stále častěji rovněž tatínkové, vyhledávají praktické oblečení na nošení dětí.
Maminky, ale stále častěji rovněž tatínkové, vyhledávají praktické oblečení na nošení dětí.

Nosit nebo vozit?

  • Nošení dětí umožňuje těsný kontakt mezi matkou či otcem a dítětem. Vzniká hlubší psychická vazba.
  • Díky poloze kojence s pokrčenými nožičkami (zejména v šátku) je prevencí kojeneckých kolik.
  • Nošené děti jsou klidnější a méně pláčou. Blízkost rodiče jim dává pocit, jakoby byly pořád v bříšku matky.
  • Zrychluje se psychický vývoj dítěte a dochází k časné socializaci dítěte.
  • Vhodné nošení je považováno za prevenci syndromu náhlého úmrtí novorozenců (SIDS).
  • Je rovněž prevencí oploštělého záhlaví, které vzniká u dlouho ležících dětí (plagiocefalie).
  • Dítě lépe prospívá, protože má snadný přístup k prsu matky.
  • U matky dochází k podpoře sekrece oxytocinu, což je prevencí laktační psychózy, ale současně i podpoře produkce mateřského mléka.