Nejen na opakovaný, tedy chronický zánět močového měchýře (cystitidu), lze aplikovat výplach kyselinou hyaluronovou.

Zánět močového měchýře může vyřešit výplach močového měchýře kyselinou hyaluronovou

Záněty močových cest jsou velice nepříjemným a poměrně často se vyskytujícím onemocněním. Mohou mít akutní i chronickou podobu. O té mluvíme už tehdy, pokud se opakují třikrát do roka. Neléčené a komplikované záněty mohou vyústit až v zánět ledvin a jejich trvalé poškození. Nejen na opakovaný, tedy chronický zánět močového měchýře, lze aplikovat výplach kyselinou hyaluronovou.

Záněty močových cest mají nejčastěji podobu zánětu močového měchýře (odborně cystitida). Vyskytují se v každém věku. U mladší populace se zánět močového měchýře vyskytuje u 3 až 5 % populace, až 50krát častěji u žen. S věkem výskyt roste na 10 až 30% výskyt v populaci a poměr mezi výskytem u žen a mužů se srovnává.

Zánět močového měchýře mají nejčastěji na svědomí bakterie. Až v 85 % je to Escheria coli. Mohou to být i jiné bakterie, někdy též viry a plísně. Nejčastěji pronikají bakterie do močového měchýře zevní cestou. I proto je zánět u žen častější. Ženy mají kratší močovou trubici, a současně je vyústění močového otvoru poblíž konečníku. Právě ze střevní oblasti se bakterie do močového ústrojí dostávají nejčastěji.

Zánět močového měchýře umí potrápit ženy i muže.
Zánět močového měchýře umí potrápit ženy i muže.

Proč vzniká zánět močového měchýře?

Příčiny jsou různé. Může jít o nedostatečnou a nesprávnou hygienu. Proto je nutné zejména malé holčičky už od dětství učit, jak správně čistit zadeček od stolice. Ženy jsou kvůli své anatomii na záněty v nižším věku výrazně citlivější. Problematické je zadržovaní močení, ale i nedostatečný pitný režim. Ten bývá problémem například u starších mužů. Příčinou bývá i nechráněný pohlavní styk, střídání partnerů, rovněž nesprávně prováděný pohlavní styk kombinující vaginální a anální penetraci. Příčinou bývají též vrozené vady (měchýře a močové trubice). Na opakovaný zánět močového měchýře trpí lidé s cukrovkou, protože výskyt cukru podporuje množení bakterií. Permanentní zavedení katetru v močové trubici je další příčinou chronických zánětů. Záněty močového měchýře však může způsobit i ozařování nebo chemoterapie.

U zánětu močových cest je nejčastější zánět močového měchýře.
U zánětu močových cest je nejčastější zánět močového měchýře.

Léčba a prevence cystitidy

Typickou léčbou akutního zánětu močového měchýře projevujícího se bolestivým močením, řezáním, pálením, bolestí břicha a teplotami, někdy též močením krve, jsou antibiotika. Ty však neřeší opakovaný výskyt zánětů. Jestliže odstraníme veškeré možné příčiny související s nesprávnou hygienou, k čemuž může přispět i přehnaná hygiena a používání přemíry mycích prostředků, a opakované záněty přetrvávají, máme možnost aplikovat další metodu. Tou je výplach močového měchýře kyselinou hyaluronovou.

Výplach močového měchýře kyselinou hyaluronovou

Aplikace kyseliny hyaluronové je bezbolestný zákrok, pomáhající při opakovaných zánětech močového měchýře. Hodí se též na záněty způsobené ozařováním, chemoterapií i na krvácivé záněty.  Aplikuje se při syndromech bolestivého močového měchýře, u intersticiální cystitidy a při nedostatečné vrstvě glykosaminoglykanu. Zákrok provádí centru laserové a estetické medicíny – SKIN CARE Liberec.

Proč umí kyselina hyaluronová pomoci, i když jde o zánět močových cest?

Kyselina hyaluronová je známá jako „kyselina krásy“. Tím ale její užitečnost a důležitost pro lidské tělo zjednodušujeme. Funguje i jako přirozená součást ochranné vrstvy sliznic, včetně sliznice močových cest. Pokud je její vrstva slabá, k čemuž dochází zejména s věkem, ztrácí se ochranná vrstva sliznice a na stěnách močového měchýře ulpívají bakterie. To pak bývá příčinou opakovaných zánětů i jejich horšího průběhu spojených s bolestivostí v pánevní oblasti i s krvácením při močení.

Aplikace kyseliny hyaluronové do močového měchýře

Kyselina hyaluronová se v podobě roztoku zavádí do močového měchýře pomocí tenké trubičky, tedy močového katetru. Jde o nebolestivý, zhruba 30 minut trvající zákrok. Aplikace se provádí vydezinfikovaným ústím močové trubice do vyprázdněného močového měchýře. Po zákroku je nutné ještě 2 až 3 hodiny nemočit.

Zlepšení stavu se projeví hned po prvním zákroku. Pro dosažení plného efektu se však doporučují celkem čtyři aplikace v intervalu po jednom týdnu. Následně pak ještě jednou měsíčně až do úplného vymizení problémů. Cena za každý výplach HA je 8500 Kč.  

Zdroj informací: https://www.skincareliberec.cz