Alergologie: místo, kde až 25 % z nás zjistí, že nás čeká léčba alergie

Čeká vás návštěva alergologie? Podívejte se, co obnáší alergologické vyšetření. 

Nositelem genu alergie je až třetina populace. Nemusí to rozhodně hned znamenat, že se u nás příznaky alergie objeví, ale je to dost pravděpodobné. Stane se tak totiž zhruba u čtvrtiny nositelů tohoto genu. Projevy alergie se čím dál častěji objevují už v dětském věku, ale neznamená to, že pokud jste bez problémů prošli dětským věkem, nemůžete již na alergii narazit. Alergické potíže se mohou začít objevovat kdykoliv během života.

Čeká vás návštěva alergologie? Podívejte se, co vás čeká!
Čeká vás návštěva alergologie? Podívejte se, co vás čeká!

Kdy se dělají testy na alergii?

Sami obvykle nemáme znalosti k tomu, abychom rozlišili třeba klasické nachlazení od projevů alergie. Pokud nás ale začne trápit dlouhotrvající vodnatá rýma spojená s kýcháním a pocity ucpaného nosu, objeví se bez zjevných příčit svědění nebo slzení očí, otoky očí, kopřivka na kůži, zarudnutí kůže, dráždivý kašel či pískání na hrudi, je dobré zpozornět a podělit se o tyto problémy s lékařem. Nesmíme zapomenout ani na potravinové alergie. Ty se projevují průjmy a bolestmi břicha. Akutní alergické reakce se projeví nejčastěji po bodnutí hmyzem, ale třeba i ve spojení s některými potravinami nebo v souvislosti s užitím léků.

Jak se objednat na alergologické vyšetření?

Podezření na alergii obvykle získáme sami, nebo nás na něj upozorní náš praktický lékař. Ten pak pacienta pošle na alergologické vyšetření (http://www.analergin.cz/alergologicke-vysetreni/). Může to však udělat i oční, kožní nebo ORL lékař. Na vyšetření na alergologii však máte nárok i bez tohoto doporučení, i když se pravděpodobně u odborného lékaře, alergologa, setkáte s nelibostí a požadavkem na doporučení. Zákon však jasně říká, že vzhledem ke svobodné možnosti volby lékaře máte na vyšetření u odborníka/specialisty nárok. Lékař vás může v tomto případě odmítnout pouze z kapacitních důvodů.

Alergologické vyšetření: cena

Pokud navštívíme standardní alergologickou ambulanci, která má smlouvu s vaší pojišťovnou, je cena alergologického vyšetření plně hrazená a pro vás jako pacienta zdarma. Pokud jde o zařízení bez smlouvy s pojišťovnou, cena se obvykle pohybuje v rozsahu 1000 až 2500 Kč. Zaplatit však můžete i za další služby. Jako samoplátce bez zdravotního pojištění (většinou cizinec) zejména za laboratorní testy. Jako běžný pacient pak za přednostní právo vyšetření (mimo pořadník), za zprávu pro zaměstnavatele, za různé nadstandardní testy nebo infuzní aplikace podpůrných léků či vitamínů (např. vitamínu C).

Drahé jsou zejména různé nadstandardní a speciální imunologické testy, které neproplácí české pojišťovny. Obvykle je imunologické a alergologické ambulance nabízí jako balíčky testu a následného poradenství – třeba dietologického, pokud se jedná o potravinové alergie. Zde jsou ceny vysoké. Kompletní test na intoleranci potravin se pohybuje v ceně kolem 18 000 až 20 000 Kč. Test na potravinové alergie, alergii na pyly, zvířata nebo roztoče v rozsahu 8 000 až 10 000 Kč. Jde však o speciální druhy testů využívané pouze jako nadstandard. Testování na stejné příčiny při využití jiných schválených testů je běžně hrazeno českými pojišťovnami.

Domácí zvířata jsou častou příčinou alergie.
Domácí zvířata jsou častou příčinou alergie.

První vyšetření na alergologii

U alergologa začíná vyšetření pohovorem, u kterého lékař zjišťuje, co nás jako pacienta trápí (anamnéza). Pokud je pacientem dítě, probíhá pohovor s rodiči. Následuje série fyzikálních vyšetření. To je v češtině založeno na takzvaných čtyřech P: pohled (aspekce), poslech (auskultace), poklep (perkuze) a prohmat (palpace). Až po těchto vyšetřeních lékař přistoupí ke kožním testům. Jde o tzv. kožní prick testy realizované na předloktí, pomocí kterých se zjišťuje alergologická přecitlivělost.

V případě, že má alergolog podezření na bronchiální astma, vyšetřuje naše plicní funkce. Přistoupit může i k vyšetření krve. Není to však samozřejmé a na vyšetření ani nemusíte chodit nalačno.

Výsledky alergologických testů

Následně jsme pozvaní k vyhodnocení výsledků a ke stanovení způsobů léčby naší alergie. Měli jste pozitivní výsledky? Pořád to ale nemusí znamenat alergii. Skutečnou alergií trpíte pouze v případě, že současně s pozitivními testy máte i znatelné projevy alergie při kontaktu s daným alergenem. Pozitivní výsledky prick testů nebo pozitivní IgE protilátky zjištěné z krve totiž mívají i zdraví jedinci. Jenom specialista tak dokáže stanovit, jestli je u vás nutná léčba alergie (http://www.analergin.cz/lecba-alergie/) a jaká bude její forma.

Kožní testy na alergii

  1. Nitrokožní (intadermální) test
  2. Prick testy (bodovací testy)
  3. Náplasťový kožní testy

Nitrokožní (intradermální) test  na alergie

Jde o již téměř nepoužívanou formu testu, kdy se alergeny do těla vpravují injekčně jehlou. Jedná se o poměrně bolestivou formu testů. Nemusíte se bát, že byste se s ní ještě setkali.

Prick testy na alerie

Koží testy jsou nejstarší a nejpoužívanější formu testování alergií. Kdysi se alergeny pod kůži vpichovali injekčně (viz nitrokožní test), ale tato metoda už není považována za bezpečnou. Dnes se na testování provádí šetrněji. Probíhá na vnitřní straně předloktí. U malých dětí na zádech.

Na kůži se ve vzdálenosti minimálně třech mm aplikují kapky s alergeny. Speciálním nástrojem se pak propíchne přes tuto kapku povrchová vrstva kůže a alergen se tak vpraví do těla. Toto vyšetření je téměř nebolestivé. Už na prvním vyšetření lze po čtvrthodině zjistit podle zarudnutí v místě vpichu, na které látky naše tělo reaguje. Najednou se testuje hned několik alergenů. Možné je jich současně testovat až 15.

Léčba alergie: Nachlazení nebo alergie? Jasnou odpověď vám dá alergolog.
Léčba alergie: Nachlazení nebo alergie? Jasnou odpověď vám dá alergolog.

Alergologické vyšetření v těhotenství

Chystáte se na alergologické vyšetření v těhotenství? V průběhu těhotenství se prick testy neprovádějí.

Kožní náplasťový test na alergii

Náplasťový test je alergologickým vyšetřením používaným zejména v případě podezření na alergický ekzém. K němu dochází při styku s různými saponáty, konzervanty, ale jsou i projevem poměrně časté alergie na nikl. Na náplast se nanese alergen a ten se aplikuje na záda. Reakce se vyhodnocuje po 48 hodinách, následně pak po další 24 a dalších 48 hodinách. Alergie se projeví svědivým červeným ložiskem v místě aplikace náplasti s alergenem.

Kdy se kožní testy neprovádí?

  • Nedoporučují se v případě očekávané těžké reakce na alergen (anafylaktický šok).
  • Neprovádí se v těhotenství.

Alergologické vyšetření z krve

Metodou stanovení diagnózy alergie jsou i krevní testy. V krvi se zjišťuje přítomnost IgE protilátek, a to proti jednotlivým druhům alergenů. Z jednoho krevního odběru lze testovat i více než 20 alergenů. Výhodou je, že nedochází k aplikaci žádného alergenu do těla pacienta. Toto vyšetření je proto vhodné pro každého, bez ohledu na jeho stav a věk, včetně těhotných žen.

Další typy alergologických vyšetření

Provokační test na alergii

Už z názvu vyplývá, jak asi při teto metodě zjišťování alergie probíhá. Pacient je vystaven alergenu,  a pokud se v kontaktu s ním alergie projeví, jde o její potvrzení. Tato metoda je problematická v případě, že nemáme jasnější podezření na alergen, ale i z důvodu možné nežádoucí silné reakce – třeba v případě alergenů zodpovědných za anafylaktické šoky.

Diagnostika astmatu

Pro zjištění astmatu je možné využívat vyšetření plic, které se nazývá spirometrie. Obvykle není možné u dětí pod 4 až 5 let, protože u vyšetření je zapotřebí spolupráce pacienta. Součástí vyšetření bývá i bronchodilatační test. Ten se provádí pomocí speciálních látek, které u astmatiků vedou k podráždění a vyvolání reakce v podobě zúžení průdušek. Stav se dá u astmatiků navodit i zátěžovými testy – např. při běhu nebo jízdě na kole.

Další metodou je analýza vdechovaného vzduchu. U astmatiků s probíhajícím zánětem bývá patrná zvýšená koncentrace NO. I zde se vyžaduje drobná spolupráce pacienta, a proto se provádí nejdříve od čtyřech, obvykle od pěti let věku pacienta.

Připravte díte na alergologické vyšetření.
Připravte díte na alergologické vyšetření.

Alergologické testy na potraviny

Alergie na potraviny nebo potravinová intolerance je velice specifickou oblastí alergologie. Potravin je obrovské množství a dělat testy na stovky látek najednou nelze. Určitě je nejdříve třeba hledat viníka našich problémů logickou úvahou. U kterých jídel máme alergii naznačující reakci? Jak se projevila? V jakém širším kontextu se tato reakce objevila – stres, nemoc, těhotenství, menstruace, fyzická zátěž apod.

Z odpovědí na tyto dotazy lékař obvykle pozná, zdali nejde o infekční problém, nebo o stav vyžadující chirurgické vyšetření. Současně se vyseparují podezřelé potraviny, které by mohly naši alergii způsobovat. Na ně se pak prování imunologické testy. Obvykle prick testy nebo krevní IgE testy.

Nejprůkaznější diagnostikou na intoleranci potravin, celiakii, je biopsie tenkého střeva. Přes ústa se pacientovi spustí do žaludku kamera s kleštičkami. Těmi se odebere vzorek tenkého střeva. Tento vzorek se pak analyzuje. Podle toho, co nám chybí nebo přebývá, lze určit diagnózu.

Dalšími doplňujícími testy mohou být dechový vodíkový test, neimunologický nebo imunologický krevní test (není hrazen ze zdravotního pojištění), eliminační dieta, radiodiagnostika nebo test kyselosti stolice.

Alergologické vyšetření u dětí

Vyšetření u alergologa je pro dítě stresující, a to i když nejde o vyšetření nijak zvlášť bolestivé. Proto je nutné dítě na něj psychicky připravit a pomoci mu zvládnout stres.

K alergologovi vás pošle pediatr, ale možnost jej navštívit máte i bez jeho doporučení. S sebou určitě vezměte lékařské zprávy od všech odborníků, které dítě navštěvuje. Včetně praktického lékaře. Pokud máte podezření na potravinou alergii, je vhodné vzít s sebou i potravinu, které se to týká. Díky tomu totiž budete moci alergii na tuto potravinu otestovat přímo na místě u alergologa. Běžně se u dětí dělají kožní testy, krevní testy, u starších a spolupracujících dětí i spirometrie.

Zdroj obrázků: Shutterstock, Pixabay, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu