Máte v rodině plešatost a vlasy začínají padat už i vám? Neházejte flintu do žita. Není pravda, že s vypadáváním vlasů u mužů se nedá nic dělat.
O tom, proč mužům vypadávají vlasy, se dnes ví už tolik, že mohl nastoupit kosmetický průmysl s účinnými pomocníky. Pokud zrovna vy patříte mezi ty, kdo mají v rodinně dané plešatění, neznamená to, že nedokážete tento stav oddálit, zpomalit, či dokonce zvrátit. Ano, je to pravda. U mužů hraje velkou roli, pokud jde o vypadávání vlasů, právě dědičnost spojená též s hormony. Navíc i u těch mužů, kteří si vlasový porost udrží poměrně dlouho, se nakonec vypadávání vlasů a plešatost objeví s vyšším věkem. Co je příčinou?
Testosteron – pomocník i prevít
Androgenní alopecie u mužů má jako nejčastější příčinu nadbytek testosteronu. I proto se u mužů začíná plešatost objevovat už kolem dvacátého a třicátého roku, kdy je mužské tělo doslova nabuzeno testosteronem. Ten totiž ovlivňuje mimo jiné pohlavní aktivitu u mužů. Nedostatek testosteronu vede k vážným poruchám erekce, k neplodnosti, ale též má vliv na obezitu, nedostatečnou svalovou hmotu, slabé kosti, nemoci srdce či psychické problémy (malé ambice, slabá paměť, nespavost apod.). Takže si vyberte, co je lepší? Mužnost s holou hlavou, nebo zdeptaný muž s nízkým libidem? I když volbu za nás dělá spíše příroda a naše zděděné predispozice.
Není však vše ztraceno a vypadávání vlasů u mužů lze dnes řešit
Nedostatek testosteronu rozhodně není to, co bychom si jako muži přáli. Tento stav lze připodobnit k nedostatku estrogenu u žen v obdobní menopauzy a postmenopauzy. Pokud tedy patříme mezi ty šťastné, kteří naopak testosteronu máme až až, soustřeďme se včas na to, abychom zabránili ztrátě svých vlasů. Pokud již definitivně ztratíme vlasový kořínek, žádná vlasová kosmetika nás již nespasí. Dokud ale vlasy máme a jenom nám začínají padat, dokážeme s vhodnými pomocníky během pár měsíců tento proces zvrátit.
Vlasy padají každému, záleží ale kolik
Žádný vlas nemáme na hlavě věčně. Délka života vlasu je průměrně kolem šesti až sedmi let. Pak vypadne a na jeho místě vyroste nový. To, že nám na hřebenu zůstávají vlasy, není nic, co by nás mělo zásadně znepokojovat. Tedy v případě, že nám místo těch vlasů rostou ty nové. Když svým vlasům nabídneme včas péči, umíme zajistit, že se růst bude i po jejich vypadnutí obnovovat. A velkým pomocníkem je právě moderní vlasová kosmetika pro muže proti vypadávání vlasů.
Kdy začíná mužská alopecie aneb kdy zpozornět
Pokud vám denně vypadne v průměru více než 50 až 100 vlasů, pravděpodobně je něco v nepořádku a proces, kdy přicházíte definitivně o své vlasy, začal. Jako první se nám obvykle začnou objevovat kouty nad čelem či lysiny na temenu hlavy. Ty se časem zcela vyčistí až dohola. Proces někdy pokračuje po celé hlavě.
Vlasová kosmetika proti vypadávání vlasů u mužů pomáhá
Jak proces vypadávání vlasů zvrátit, by mělo být snad zahrnuto již do školní výuky. Začít je totiž zapotřebí včas a důsledně. V první řadě výběrem vlasové kosmetiky. Dalo by se říct, že bychom jako muži měli od dětského šamponu přejít rovnou k tomu proti padání vlasů. Potřebujeme používat takovou vlasovou kosmetiku, která stimuluje vlasové kořínky, dodává jim potřebné látky, podporuje růst nových vlasů i zamezuje zánětům vlasové pokožky. Silným bojovníkem proti vypadávání vlasů je aminexil. Tuto látku lze vlasům dodávat i v koncentrované podobě jako sérum proti vypadávání vlasů u mužů. Účinnými pomocníky jsou též kofeinové šampóny či tzv. vlasové aktivátory, což jsou „koktejly“ účinných látek pro podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.
Jak ještě bojovat proti vypadávání vlasů?
Výběr správné vlasové kosmetiky proti vypadávání vlasů u mužů je důležitý. Změny však budete muset udělat i jinde ve svém životě. Třeba co se týče jídelníčku. Zařadit bychom do něj rozhodně měli dostatek vitaminu B, železo, zinek ale především biotin, což je vlastně vitamin H. Ten lze užívat v doplňcích stravy, ale kdo jí dostatek luštěnin, především čočku a hrášek, dále pivovarské kvasnice, hnědou rýži, ořechy, různá semínka, květák a sóju, ten získává biotin i v přirozené stravě.
Pozor na chyby při péči o vlasy. Napadlo vás někdy, že třeba tření vlasů ručníkem jim škodí? Stejně tak jako hrubé zacházení s hřebenem, jejich česání za mokra a používání fénu? Neprospívá jim ani nošení čepice a dalších pokrývek hlavy. Prostě je nenoste! Na lyže ano, dennodenně rozhodně ne!
Vlasům však svědčí ještě jedna věc. Tou je prokrvování pokožky. Vhodná je jemná masáž prsty, ale ještě lepší a bez rizika poškození vlasových kořínku je prostě denně se na pár minut postavit doslova na hlavu. Desetiminutová stojka na hlavě je pro naše vlasy učiněný zázrak.