Růžovka: Jak zmírnit její příznaky a podpořit léčbu?

Rosacea (známá také jako růžovka) je poměrně běžné kožní onemocnění, které postihuje především pleť na obličeji. Obvykle se zpočátku projevuje „pouze“ jako občasné zarudnutí, ovšem postupem času se stává dlouhodobým – k tomu dochází v momentě, kdy se drobné cévky pod kůží rozšíří natrvalo, což provází charakteristické příznaky. A přestože růžovka nijak neohrožuje zdraví, může mít negativní vliv na sebevědomí a psychiku.

Typické projevy rosacey

Mezi obvyklé příznaky probíhající růžovky patří zarudnutí obličeje, které se projevuje výrazně růžovějšími místy v oblastech tváře, nosu, čela a brady. Toto zarudnutí často doprovází intenzivní či přerušované návaly horka.

Dalším projevem je tzv. teleangiektázie – malé červené nebo fialové cévky pod kůží na některých místech obličeje.

Co se týče kůže postižené rosaceou, je citlivá a suchá. Mohou se na ní tvořit drobné šupinky. Rosacea léčba naštěstí není tak složitá, jako je tomu u jiných kožních onemocnění.

Co vede ke vzniku růžovky?

Na vznik růžovky má vliv hned několik faktorů. Například nadměrná reaktivita pokožky při kontaktu s teplem, respektive náhlá změna teploty, konzumace alkoholu nebo kořeněných jídel, kdy dochází k rozšíření cév pod kůží na obličeji.

Roli také hraje nesnášenlivost pokožky vůči některým produktům. Pokud máte citlivou pleť, která reaguje na kosmetické produkty, ale třeba i na vodu a čisticí prostředky, riziko vzniku růžovky stoupá. Pro absolutně bezproblémové čištění je vhodná například micelární voda Sensibio H2O AR od Biodermy.

Na vině může být i genetika. S růžovkou nejčastěji bojují lidé se světlou pletí a světlými vlasy.
Proč je rosacea tak nepříjemná?

Růžovka se týká především ženské populace ve věku 30 až 55 let a podobně jako další neestetické kožní problémy má významný dopad na sebevědomí a vztahy s dalšími lidmi. Jedním z mýtů, které okolo rosacey panují, je, že ji způsobuje alkohol. Není to pravda – alkoholické nápoje nejsou skutečnou příčinou, byť průběh růžovky zhoršují.

Co dělat, aby se rosacea nezhoršila?

Pokud vás trápí růžovka, snažte se vyhýbat spouštěčům – ostrému slunci, horkým nápojům, sauně a příliš intenzivnímu sportu, který způsobuje přehřátí těla.

Zároveň se snažte minimalizovat časté přechody z chladu do tepla – i ty mohou dramaticky zhoršit stav pokožky. To samé pak platí o příliš horkém a nadměrně kořeněném jídle. K rozšiřování cév stejnou měrou přispívá i alkohol.

Vliv na rosaceu mohou mít i příliš intenzivní emoce a stresové situace. Naučte se proto relaxovat, zpomalte své životní tempo a dbejte na správnou techniku dýchání.

Problematické může být i užívání kortikosteroidů, a to především lokálních. Léčbu těmito přípravky proto vždy zkonzultujte s dermatologem.

Jak růžovku léčit?

Léčba rosacey je efektivní pouze v případě komplexního přístupu. Upravte svůj životní styl, používejte šetrné kosmetické produkty (tj. označené jako vhodné pro citlivou a reaktivní pleť), pokožku pravidelně hydratujte a chraňte před UV zářením, a při návalech horka sáhněte po kostce ledu, kterou rozpusťte v ústech.

Pokud se vám průběh růžovky nepodaří zmírnit vlastními silami, proberte další postup dermatologem. Doporučí vám vhodné přípravky a případně navrhne jiné možnosti léčby – například laserovou terapii.