Takzvaný sluneční vitamin D3 běžně získáváme díky pobytu na sluníčku. Tělo si jej syntetizuje díky slunečním paprskům. Přijímat jej dokážeme i ze stravy, přičemž platí, že vitamin D3 získáváme z té živočišní a vitamin D2 z rostlinné. Nejbohatšími zdroji jsou ryby – tuňák, losos a tresčí játra, též vaječní žloutek, oleje a mléko. Jinou možností je vitamin D získávat z doplňků stravy. Doporučuje se zejména vitamin D3.
Proč potřebujeme vitamin D3 v doplňcích stravy?
Vitamin D je důležitým vitamínem pro imunitu i zdravé kosti. Jeho příjem ze stravy nebývá dostatečným a v našich klimatických podmínkách nám po větší část roku chybí i dostatek slunečního záření pro jeho syntetizaci naší pokožkou. I proto se prosazují doplňky stravy s vitaminem, zejména s vitaminem D3.
Co když nám vitamin D chybí?
Naše tělo vitamin D3 potřebuje v průběhu celého roku. Bez něj se naruší zejména naše imunita a snadněji onemocníme. Jsme citlivější na virová i jiná onemocnění. U dětí může nedostatek vitaminu D vyvolat křivici. Proto vám pediatr už při první návštěvě s novorozencem předepíše „déčko“. Dítě by jej mělo přijímat preventivně během celého dětství. Pokud třeba odmítá mléko a mléčné výrobky, či nejí ryby, o to více. Jestliže trpíme nedostatkem vitaminu D3, objeví se i další potíže. Nastává úbytek kostí vedoucí k osteoporóze, objeví se bolesti svalů, kostí a zad.
Jak správně užívat vitamin D3?
Naprostou zásadou by mělo být užívat jej s dalšími partnery. Především jde o vitamin K2. Vitamin D3 totiž v těle vyvolává větší tvorbu proteinů, což je pro naše tělo velice pozitivní. Jejich aktivátorem však je vitamin K2. Za nejlepší dostupnou formu vitaminu K se považuje již zmíněný vitamin K2 (menachion). D vitamin je též v synergii s vápníkem. Vitamin D3 se stará o správnou hladinu vápníků v těle, pomáhá jeho absorpci (stejně tak jako absorpci fosforu) a udržuje zdravý chrup. Jeho pro lidské tělo nejdostupněji formou je K2 MK-7. Má delší poločas rozpadu v těle, s čímž je spojena lepší vstřebatelnost. Díky užívání vitaminu K2 se nám v cévách neukládá vápník (nevzniká arteriální kalcifikace), ale transportuje se do cílových tkání. A kde bychom vitamin K2 našli přirozeně? Nachází se ve fermentovaných potravinách, například v kvašeném zelí.
Kolik vitamínu D3 potřebujeme?
Hodnoty doporučené denní dávky vitaminu D se hodně liší zdroj od zdroje. Obecně se v ČR doporučují nižší hodnoty, než dnes zmiňují nejnovější vědecké studie. Ideální je držet se novějších dat.
- Těhotné ženy: 2000 IU denně
- Miminka 0 až 11 měsíců: 400 až 600 IU denně
- Batolata 1 až 2 roky: 600 IU denně
- Batolata 2 až 3 roky: 600 až 800 IU denně
- Děti 3 až 8 let: 1000 IU denně
- Školáci 8 až 18 let: 1000 až 2000 IU denně
- 18+: 1000 až 3000 IU denně
TIP: Jako prevence se doporučuje krátkodobě podle hmotnosti štíhlejšího člověka užívat 5000 IU denně, u obéznějšího 10 000 IU denně.
Jaký doplněk stravy s vitaminem D3 si vybrat?
70 až 80 % Čechů trpí nedostatkem vitaminu D3. Tento vitamin jako doplněk stravy by měl být proto v každé domácnosti samozřejmostí. Vynikajícím výrobkem je Vitamin D3+K2 50 ml. Vyrábí jej v Německu firma WoldoHealth a u nás jej koupíte v e-shopu Woldo shop.cz. Ve výrobku se nachází 1000 IU vitaminu D3 a 20 μg vitaminu K2 ve formě MK7 K2VITAL®DELTA od německé společnosti Kappa BioScience. Oba vitaminy jsou rozpuštěny v MCT kokosovém oleji. Výrobek se aplikuje kalibrovanou lékařskou pipetou po kapkách.