elety představují zelený zdroj energie, který je na rozdíl od topení dřevem i naprosto komfortním. Topení peletami lze zautomatizovat natolik, že bude stejně bezpracné jako například vytápění plynem či elektřinou. A k tomu ještě mnohem levnějším.
Pelety představují zelený zdroj energie, který je na rozdíl od topení dřevem i naprosto komfortním. Topení peletami lze zautomatizovat natolik, že bude stejně bezpracné jako například vytápění plynem či elektřinou. A k tomu ještě mnohem levnějším.

Topení peletami je ekologické a komfortní současně

Pelety představují zelený zdroj energie, který je na rozdíl od topení dřevem i naprosto komfortním. Topení peletami lze zautomatizovat natolik, že bude stejně bezpracné jako například vytápění plynem či elektřinou. A k tomu ještě mnohem levnějším.

Vytápění objektů peletami lze bez nadsázky a přikrášlování nazvat ekologickým

V první řadě je ekologické získávání této suroviny na topení. Pelety se vyrábí výhradně z dřevního odpadu. Dá se tedy říct, že topení peletami přispívá k bezodpadové dřevovýrobě. Současně je ekologické i samotné topení peletami. Peletami se topí vždy výhradně ve speciálních peletových kamnech, které mají vysokou účinnost a produkují naprosté minimum emisí. Minimální je i množství odpadu v podobě popela, který je navíc kompostovatelným, protože neobsahuje žádné problematické složky a lze jej v podstatě využívat jako hnojivo.

Topení peletami je ekologické a komfortní. Kvalitní pelety dodává Optimtop.cz.
Topení peletami je ekologické a komfortní. Kvalitní pelety dodává Optimtop.cz.

♥ TIP

Popel z pelet jako hnojivo

Jde o hnojivo, které ve vyjádření složek NPK (tedy dusík, fosfor, draslík) má tyto složky obsaženy v poměru 0:1:2. Jedná se o bezdusíkaté hnojivo, které obsahuje až 35 % vápníku, od 2 do 4 % fosforu, od 6 do 10 % draslíku a od 4 do 7 % hořčíku). Jelikož je popel z pelet a ze dřeva obecně extrémně bohatý na vápník (má PH až 12), nehodí se ke kyselomilným rostlinám, jako jsou azalky, rododendrony, borůvky či brusinky. Můžete jej vychladlý přidávat i do kompostu.

Žádná těžká práce

Kdo topí plynem, tepelným čerpadlem, nebo elektřinou, ten ví, jak skvělé je bezobslužné vytápění. Naopak, ti, co topí uhlím, případně dřevem, vědí, kolik úsilí tento jiný druh topení představuje. I když u uhlí už lze využívat speciální samonakládací zásobníky. U dřeva sice rovněž, i když složitěji, problematická je však především samotná příprava dřeva na topení. Zatímco uhlí nakoupíte obvykle hotové, dřevo se musí chystat, štípat, řezat a tři až čtyři roky sušit. (Naštípané a vysušené dřevo se pro vytápění ekonomicky nevyplatí pořizovat.) Pelety k topení se kupují jako pytlované zboží. Jsou baleny po 15 kg, takže se s nimi naprosto lehce manipuluje i starším či nemocným lidem se ztíženou mobilitou.

Pelety jsou vhodné pro ústřední i bezobslužné topení

Pelety mají tu skvělou vlastnost, že je nemusíte přikládat. Běžně se prodávají lokální topidla se zásobníky, které umí vaše kamna „krmit“ třeba den nebo dva na jedno nasypání zásobníku. Avšak pokud jsou propojeny s větším zásobníkem, klidně s externím, i déle. Ten může být od paletového kotle nebo kamen i významněji vzdálen. Stačí pak zajistit přívod pelet do zásobníku pomocí šnekového podavače přes přípojnou hadici. Takto lze ze suché zásobárny na pelety, do které jsou vám navezeny nepytlované pelety, automaticky přikládat bez jakékoliv práce během celé topné sezóny.

Pelety nás dělají nezávislými na plynu, jehož cena neustále roste. Topení peletami je dnes o 1/3 levnější než topení plynem. O cenovém rozdílu, pokud jde o topení elektřinou, nemluvě.

I paletová kamna, kotle, nebo dokonce krby, dokážou pracovat s vodním výměníkem. V tomto případě jsou zaizolována tak, aby do svého okolí předávala jen část tepla vzniklého hořeních pelet a zbytek je využitý pro ohřev vody. Může jít o ohřev teplé vody pro domácnost, ale i pro ohřev vody určené do ústředního topení, tedy do radiátorů.

Automatizované topení peletami: topní systém pro rodinný dům.
Automatizované topení peletami: topní systém pro rodinný dům.

Jak si vybrat kvalitní pelety?

Pelety nesmí obsahovat žádná pojiva a dohromady je drží pouze způsob výroby, který pomocí tlaku vytvoří malinké válečky, jimž je uzpůsoben hořáky paletových kamen či kotle. Nejkvalitnějšími peletami jsou ty, které jsou vyrobeny z odkorněného dřeva a dřevního odpadu (obvykle ze smrkového dřeva). Mají světlou barvu dřeva. Za méně kvalitní jsou považovány pelety z neodkorněného dřeva. Kůra je dělá výrazně tmavšími. Nakonec existují pelety vyrobeny z rostlinného odpadu. Kvalitními peletami z odkorněného dřeva nikdy nic nezkazíte. Ostatní typy používejte vždy jen tehdy, pokud to výrobce kamen výslovně povoluje.

Kolik to všechno stojí?

V první řadě potřebujete pro topení peletami speciální kamna nebo kotel. Cena lokálních kamen s malým zásobníkem se pohybuje v řádu od 50 000 Kč výš. Kotel s větším zásobníkem pak stojí kolem 100 000 Kč. Cena peletové krbové vložky je kolem 70 000 Kč. Kompletní zařízení pro zásobovací kotelnu a peletový kotel vyjdou na 150 000 až 200 000 Kč. Cena samotných dřevěných pelet se pohybuje cca od 5820 Kč za paletu, což je něco nad 7 Kč za kilogram pelet. Kvalitní pelety s dovozem dodává Optimtop.cz.

Pro koho se topení peletami hodí?

I když panuje přesvědčení, že se peletové topení hodí pouze pro nízkoenergetické a pasivní domy, opak je pravdou. Naopak, vhodné je všude tam, kde je vyžadován vysoký výkon topení. Peletami lze topit v lokálních topidlech i v kotlech. Jde o bezpečné a komfortní topení, které využijí i lidé, kteří na déle odjíždí, nebo starší a nemocní, kteří nemohou již bez pomoci obsluhovat kotel či kamna s nutností přikládání. Je to rovněž topení pro každého, kdo myslí ekologicky a leží mu na srdci trvale udržitelný rozvoj.

Zdroj obrázků: Depositphotos, Instagram, překlady grafiky: redakce

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail