Sušené ovoce a semínka jsou v jídelníčku bohatým zdrojem důležitých vitamínů, minerálu a rovněž vlákniny. Zejména na podzim a v zimě.

Sušené ovoce a semínka jsou na podzim a v zimě zdrojem vitamínů a minerálů

S podzim končí příležitost zobnout si sem tam nějaké to ovoce jen tak na zahradě. Pokud tedy nějakou máme. Ubývá ale i možností, jak se dostat k některému ovoci v obchodech – někdy to sezónní chybí, nebo je za příliš vysoké ceny. Jsou to třeba meruňky nebo bobuloviny. Řešení existuje – je jím sušené ovoce. Spolu se semínky různých druhů získáte pro svůj jídelníček bohatý zdroj důležitých vitamínů, minerálu a rovněž vlákniny.

Sušené ovoce jako zdravá svačinka

O tomto, že je sušené ovoce zdravou svačinkou, se s vámi možná budou někteří odborníci přít. Problematicky totiž bývá posuzován obsah cukru v ovoci. Sušením ovoce dojde ke snížení obsahu vody na 15 až 20 %, ale obsah cukru zůstává. Zatímco bychom kilogram čerstvého ovoce najednou nesnědli, a tedy nepřijali cukr odpovídající objemu v tomto množství, v sušeném ovoci jej sníme klidně ještě více. Ne každý však musí řešit každičkou přijatou kalorii. Navíc sušené ovoce obsahuje přírodní cukry, tedy pokud nemluvíme o ovoci kandovaném, ale to je spíše pochoutka do marokánek.

V obchodech mnohdy narážíme na čerstvé ovoce nevalné kvality. Možná vypadá hezky, bývá však sklízeno nezralé, a tak neobsahuje látky, které nám dává ovoce správně uzrálé. Výhodou sušeného ovoce je, že se obvykle dělá z ovoce zralého, někdy i přezrálého. Má skvělou chuť a je skutečně plné zdraví prospěšných látek. Sušení probíhá obvykle šetrně, tak, aby nedošlo k jejich znehodnocení. Jediný vitamín, na jehož množství bychom v sušeném ovoci neměli spoléhat, je vitamín C. Sušením dochází k jeho úbytku. Další vitamíny a minerály jsou však zachovány. Je navíc bohaté na vlákninu i na polyfenolové antioxidanty, které jsou prevencí vůči mnoha nemocem.

Jaké sušené ovoce si dopřát?

Rozhodně nepodceňujte klasiku, kterou jsou rozinky. Jsou bohaté na vlákninu a draslík, současně mají poměrně nízký glykemický index, stejně jako nízký index inzulínu. Přestože jsou sladké, nezvedají příliš hladinu cukru v krvi.

Určitě si pochutnejte na sušených švestkách. Ty jsou účinnějším na úpravu stolice a pomoc od zácpy než opěvované psyllium. Jsou bohaté na bor, a proto se pokládají za pomocníka při osteoporóze.

Vynikající jsou též některé druhy exotického ovoce. Třeba datle. Ty se používají i jako přírodní sladilo třeba do vegetariánského a veganského nepečeného cukroví. Vyzkoušejte i sušené mango, nebo další dobroty. Třeba to lyofilizované, tedy sušené mrazen. Úžasné jsou takto zpracované jahody a maliny.

Určitě se vyhněte sušenému ovoci, které je doslazované. Preferujte to v BIO kvalitě, nebo dokonce RAW. To znamená, že bylo sušeno při teplotě nižší než 42 °C díky čemuž se zabránilo znehodnocení hodnotných látek.

Jako chroupání si na podzim a v zimě pořiďte semínka

Semínka jsou dalším skvělým zdrojem vitamínů, minerálů, vlákniny i bílkovin. Jsou též bohaté na hodnotné a zdravé tuky. Větší semínka se stejně jako oříšky dají jíst coby zdravé mlsání. Ty menší jsou perfektní do salátů, do smoothie, dají se sypat v podstatě na jakékoliv jídlo. Samozřejmě jsou dokonalé i na podzimní a vánoční pečení. Jejich krása se dá využít i pro zdravé zdobení vánočního cukroví.

Jsou pro vás semínka hůře stravitelná? Zkuste je před konzumací namočit do vody. Stanou se stravitelnějšími, a též se zvýší jejich výživová hodnota, protože se v nich aktivují užitečné enzymy.

Jaká semínka určitě „chroupat“ na podzim a v zimě?

Úžasným zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou dýňová semínka. Podobně jako ta lněná, která navíc obsahují přírodní estrogeny, jež ocení ženy v menopauze. Konopná semínka obsahují nejen omega-3 mastné kyseliny, ale též omega-6 mastné kyseliny. Působí proto stárnutí, podporují činnost mozku i udržují správnou hormonální hladinu. Na kvalitní bílkoviny jsou bohatá sezamová semínka. Ideální jsou neloupaná, ty jsou ještě zdravější. Velice oblíbená jsou i slunečnicová semínka. Obsahují zinek, kyselinu linolovou, fosfor, vitamin E i vitaminy B1, B3 a B6.  

TIP: Namíchejte si semínka a každý den snězte alespoň dvě lžičky tohoto mixu. Udělejte z toho třeba svůj snídaňový rituál. Kvalitní semínka i sušené ovoce koupíte v e-shopu Vitalcountry.cz.