Termín superpotraviny se stal módním a dnes často skloňovaným. Jde opravdu o takový zázrak nebo se jedná jen o vydařený marketingový trik?
Co to vlastně superpotraviny jsou? Velmi zjednodušeně dostaly superpotraviny, nebo také super potraviny (ang. superfoods), ono přízvisko „super“ proto, že by měly mít mimořádně příznivý vliv na naše zdraví. Někdy se jim říká i trochu nesprávně zelené potraviny. Za takovýto blahodárný účinek by mělo být zodpovědné značné množství obsažených vitamínů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek. Superpotravina je zkrátka a doslova taková vitamínová bomba.
Může se tak jednat v podstatě o jakoukoli potravinu, pro kterou platí výše zmíněná charakteristika. Proto nelze jednoznačně říci, co to superpotraviny přesněji jsou a co do této skupiny vlastně patří. Vymezení se značně různí. Namátkou lze mezi ně zařadit například dnes velmi populární chia semínka, mladý ječmen, oblíbené řasy chlorellu a spirulinu či kustovnici čínskou.
Rozšíření se označení superpotraviny dočkalo až relativně nedávno, na prahu 21. století, neboť se stále více lidí začíná zajímat o své zdraví, o to, co jí a jaký vliv mají ty které potraviny na jejich tělo. Byť se prodejci často odvolávají na to, že prospěšnosti superpotravin si byli vědomi již staří Inkové či Aztékové.
Opravdu mají superpotraviny tak ohromující účinky?
Odborníci na výživu poněkud chladí euforii, která kolem superpotravin aktuálně vládne. V podstatě můžeme říci, že klíčem ke zdraví je spíše celkově vyvážená strava. Vysoký obsah prospěšných látek se rozhodně nedá rozporovat. Na druhou stranu existují i další neméně zdravé potraviny, které jsou mnohdy navíc chutnější a i citelně levnější než ty s přídomkem „super“. Místo exotického acai berry si tak směle můžete nasbírat třeba klasické české borůvky.
Přes řadu pokusů o potvrzení jejich účinků dosud nemáme náležité klinické studie, které by došly k průkazným závěrům. Což v praxi znamená asi toliko, že se efekt superpotravin prozatím zkoumal pouze v laboratoři, a nikoli za reálných podmínek, které by odpovídaly těm, za nichž potom užívá tyto potraviny konzument. Mnohdy jich ani navíc dosáhnout reálně nelze, superpotravin byste pro dosažení kýženého efektu museli sníst neúměrné množství.
Zdroj obrázků: Shutterstock