Vydat se do přírody, ale i na delší procházky – to vše bychom měli dělat zásadně v dobrých botách. Podívejte se na tipy na kvalitní pohorky.

Pohorky neboli trekové boty: Jak si je správně vybrat?

Vydat se na hory, do přírody, ale i na delší procházky – to vše bychom měli dělat zásadně v dobrých botách. Musí hýčkat naše nohy, být bezpečné pro chůzi v konkrétním terénu i počasí. Zkušení turisté to ví, proto ocení tip na kvalitní pohorky. Pro turisty začátečníky máme zas návod, jak si vybrat vhodné trekové boty.

Dobré pohorky musí být schopné zajistit pohodlí, stabilitu v terénu, ochranu před vlhkem zvenčí i zevnitř od potu. Odborníci doporučují nevybírat trekové boty přesně ve velikosti, na kterou jste zvyklí u běžných polobotek, ale o kousek volnější, což odpovídá i o číslo větší velikosti. Díky tomu je noha volnější, boty nebudou tlačit, ani když nám malinko únavou otečou. Navíc nám v nich zůstane prostor pro hrubou ponožku, díky čemuž třeba z letních turistických bot uděláme boty celoroční. Důležitou samozřejmě není venkovní délka boty, ale délka vnitřní stélky. Boty by též neměly být příliš úzké, či zúžené ve špičce. Dostatek prostoru musí mít každý prst.

S membránou, nebo kožené?

V první řadě zapomeňte na nekvalitní boty na turistiku. Koupíte je všude možně, jejich cena obvykle nepřekročí 1500 Kč a najdete i podezřelé ceny nižší než 500 Kč. Tyto boty nejsou pro outdoor aktivity vůbec použitelné. Vodu často nejenže propouští, ale téměř nasávají. Rychle se poškodí v různých detailech a nevydrží obvykle ani jednu túru. Především jsou však nepohodlné a nefunkční po všech směrech.

Kvalitní turistické boty budou zcela jiné. Pro léto jsou ideální kožené boty. Přirozeně ventilují, a pokud potřebujete řešit jejich slabou voděodolnost, pomůže vhodná nanoimpregnace, nebo třeba včelí vosk vtíraný v několika vrstvách do kůže. Kožené pohorky skutečně něco vydrží. I po mnoha letech je budete moci obvykle pořád nosit i na ty nejnáročnější túry. Vybírejte je i podle kvality vnitřní stélky. Je smutné, když bota zvenčí vydrží, bez sebemenšího sešlapání podrážky, ale nevydrží vnitřní podšívka.

Jestliže hledáte outdoor obuv pro vlhčí období, volte membránovou obuv. Turistická obuv dnes již využívá nejen membránový materiál Gore-Tex, ale i další. Ale pozor, ne každý nápis waterproof na botách znamená, že jsou boty skutečně voděodolné, a navíc s membránou, která zabraňuje pronikat vlhkosti zvenčí a současně může noha nadále dýchat. Z boty jsou tedy přirozeně odváděny vodní páry vznikající při pocení.

Vysoké či nízké pohorky?

Vysoké pohorky mají výhodu ve schopnosti stabilizovat kotník a chránit tak naše nohy před úrazem. Praktické jsou též v chladnějších měsících, samozřejmě v zimě, ale rovněž na jaře a na podzim. Dostatečná výška bot brání pronikání vody vrchem boty. Stejně tak je menší pravděpodobnost, že se nám do boty při našem toulání dostane zvenčí prach, písek a různé kamínky.

Detaily, které potěší

Všímejte si na trekových botách i dalších detailů. Ať již je to způsob zavazování, ochranné reflexní prvky i zateplení bot. Často právě tyto malé detaily rozhodnou, které si vyberete, přestože jsou všechny v nabídce velice podobné. Nezapomeň turistické boty vždy pečlivě ošetřovat. Díky tomu vám vydrží dlouhá léta.

Kam pro kvalitní pohorky?

Prestižní český výrobce BOSP se zaměřuje na profesionální obuv pro armádu, policii, hasiče, myslivce, dřevorubce a lesní pracovníky, ale rovněž pro milovníky outdooru. Firma nabízí vysoce kvalitní pánské trekové boty i dámské trekové boty z kůže i z membránových materiálů. V e-shopu kopíte i pohorky s technologiemi podrážek Vibram i s Gore-Tex membránou.