Je skvělé, pokud se věnujete sportu, ještě více, pokud jste si zamilovali jezdectví. Chráníte se ale dostatečně před úrazem? Podívejte se, jak na bezpečnou jízdu na koni, pokud jde o bezpečností pomůcky.

Jak na bezpečnou jízdu na koni? Profi jezdecký eshop vás vybaví vším potřebným

Možná jste si i vy právě v těchto dnech více uvědomili, jak jsou život a zdraví vzácnými. Je skvělé, pokud se věnujete sportu, ještě více, pokud jste si zamilovali jezdectví. Chráníte se ale dostatečně před úrazem? Podívejte se, jak na bezpečnou jízdu na koni, pokud jde o bezpečností pomůcky.

Nejdůležitější ochrannou pomůckou v jezdeckém sportu je rozhodně helma

Bez nadsázky vám umí zachránit život a stejně tak, jako byste si neměli bez přilby sednou na kolo či na motorku, tak byste si neměli bez jezdecké helmy sedat na koně. A není vhodné ji ani nahrazovat jinou, i když to třeba lidé třeba při občasném rekreačním ježdění dělají. Cyklopřilba na koni může být dokonce nebezpečnou. Má nevhodně odvětrávané části, které se mohou například na koni při jízdě v lese zachytit o větve stromů. A rozdíly v bezpečnosti najdeme i další.

Jak na bezpečnou jízdu na koni? Rozhodně s jezdeckou helmou!
Jak na bezpečnou jízdu na koni? Rozhodně s jezdeckou helmou!

Jezdecká helma chrání hlavu jezdce a při případném pádu ztlumí náraz. Už při cvalu koně dochází k obrovskému zrychlení hlavy, a i menší zrychlení dovede při pádu způsobit frakturu lebky. Jezdecké helmy chrání i před zachycením zejména delších vlasů v lesním a parkovém porostu, a tak nás vlastně chrání přes oskalpováním a samozřejmě opět před pádem.

Právě teď je ideální čas na nákup těch nejkvalitnějších bezpečnostních prvků pro jízdu na koni

Kvalitní helmy nabízí jezdecký eshop Equestrians.cz. Mají pětibodé uchycení, aby správně a pevně držely na hlavě. Jsou dobře vypolstrované, přičemž vyjímatelné pratelné polstry jsou velice výhodné, protože umožňují udržovat helmu hygienicky čistou a nepropocenou. Nechybí jim správně provedené a bezpečné odvětrávání. Velkou výhodu jsou odlehčené helmy, samozřejmě ne na úkor jejich bezpečnosti. Těžká helma totiž může způsobovat bolesti krční páteře a zad obecně, ale též hlavy. Velkou výhodou jsou odnímatelné kšilty. Při slunečním počasí zvyšují bezpečí jízdy, při zhoršené viditelnosti, třeba za šera, je zas rádi sundáme.

♥ TIP

Znáte nejčastější úrazy po pádu z koně?

Díky tomu, že je bezpečností helma pro jezdce pokládána za základní pomůcku, nejsou úrazy hlavy na koni časté. I proto se při pádu z koně setkáváme především s poraněním krční páteře a zlomeninami obratlů. Dalším vážným úrazem je úraz bederní páteře, kde zas dochází k rozdrcení obratlů, ale i k jiným poškozením. A pak jsou tady zlomeniny končetin.

Úrazům páteře pomáhá zabránit chránič páteře

Chrániče páteře a bezpečnostní vesty jsou důležitou bezpečností pomůckou každého jezdce. Díky své konstrukci chrání páteř, ale též hrudník před úrazem, i když zrovna úrazy hrudníku při pádu z koně bývají méně častými. Chrániče umí utlumit náraz při pádu z koně, a přitom jsou konstruovány tak, aby nebránily v pohybu jezdci. Důležitý je též materiál vesty, který by měl perfektně přilnout k tělu, ale současně být dostatečně prodyšným.

Jak na bezpečnou jízdu na koni? Páteř i hrudník ochrání bezpečnostní vesta s páteřním chráničem.
Jak na bezpečnou jízdu na koni? Páteř i hrudník ochrání bezpečnostní vesta s páteřním chráničem.

Pouze na parádu není ani ostatní oblečení na koně

Proto je dobré podívat se na to, jak vybrat jezdecké oblečení a i to si pořídit v profi kvalitě. Vydat se jezdit v polyesterových šusťácích nemusí dopadnout dobře. Tento zvuk dokáže koně dokonce polekat. A podobné je to i s efektem dalšího oblečení. Jezdecké rajtky proto nejsou pouze pro parádu jezdců, ale mají i svůj bezpečnostní smysl. Kvalitní rajtky, které přesně padnou na tělo, chrání před odřeninami z jízdy i při pádu. Jezdecké sako přesné délky vám schová záda před chladem, ale současně si jej nezasednete a nezapříčiní pád a ani bolest zad.

Stejně tak důležitým vybavením jsou jezdecké boty. Musí mít hladkou podrážku a podpatek, abyste je vždy snadno uvolnily z třmenů. Nechcete přece, aby vás po pádu kůň kvůli zaseklé noze táhl za sebou. Jezdecké rukavice zas chrání ruce při držení otěží.

Jezdecké rajtky nejsou jenom pro parádu. I ony mají smysl z hlediska bezpečnosti a zdraví.
Jezdecké rajtky nejsou jenom pro parádu. I ony mají smysl z hlediska bezpečnosti a zdraví.

Správná jezdecká výstroj je promyšlena do posledního detailu. Není to tedy jenom móda, ani typ jezdecké uniformy. Je to funkční sportovní oblečení s bezpečnostními a ochrannými prvky, které když má ještě navíc styl, o to lépe.

Zapomínat bychom neměli ani na ochranu koně

Třeba podsedlové dečky, které jsou často považovány nesprávně za pouhý estetický prvek, mají za úkol chránit hřbet a kohoutek koně. Nezapomeňte tedy ani na ně. V Equestrians jsou v nabídce podsedlové dečky určené pro drezuru, skoky, terapeutické i tlumící.

Jak na bezpečnou jízdu na koni?

  • Jezděte vždy s jezdeckou helmou.
  • Pořiďte si ochrannou vestu s páteřním chráničem.
  • Jezděte v rajtkách.
  • Sako není jen na parádu.
  • Pořiďte si jezdecké boty.
  • Používejte jezdecké rukavice.
  • Chraňte před úrazy rovněž koně.

Kdo je Equestrians

Equestrians ­– to je parta nadšenců pro koně a jezdectví, ale též obchod s prémiovým jezdeckým vybavením nabízející kompletní sortiment od vybavení pro koně přes jezdeckou módu po kosmetiku a repelenty. Nabízí tedy vše pro jezdce i koně. V eshopu Equestrians nakupují profesionálové, lidé vlastnící koně, ale stále více i ti, kteří si pouze občas zajdou zajezdit. Velice důležitou skupinou zákazníků jsou uvědomělí rodiče, kteří vědí, že pokud dítěti povolí začít jezdit na koni, musí jej k tomu i patřičně vybavit všemi bezpečnostními prvky.

Zdroj obrázků: Equestrians, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail