Retro pera Klinkovský – psací pera z minulosti pro budoucnost

Dobrý den. Jmenuji se Jan Klinkovský a dovolte, abych Vám vyprávěl příběh o inspiraci, vývoji a zrodu mé kolekce psacích retro per z mojí dílny.

Bude to příběh o návratu k tradicím, o návratu do dob, kdy estetika a kvalita ručního zpracování byla norma dne. A proč vůbec nabízet psací pero v době, kdy takřka všichni píší propiskou? Protože chci tímto počinem jednak vrátit úctu věcem trvalejší hodnoty a jednak nechat vzpomenout na doby minulé, kdy se zrodily styly a design, které nepodléhají módním výkyvům, a životnost předmětů běžně přesahovala 50 let. Vzpomeňme například na nábytek Thonet, děděný po celé generace.

Zároveň chci také odlehčit ruku pisatele lehkým a skvěle vyváženým perem a dát tak vyniknout jeho rukopisu luxusní psací potřebou, kterou v tomto provedení a vzhledu nevyrábí kromě mne nikdo jiný na světě.

Jen kov a styl

Kolekce mých per vychází designově z uměleckých stylů dob minulých. Konkrétně mému srdci nejbližší: funkcionalismu, art deco a rondokubismu (známému také jako styl Legiobanky). Záměr byl, aby má pera nesla jednotné poselství nadčasové estetiky, čistých geometrických linií, poselství myšlenek moderny, jež se budou schopny transformovat v poselství i pro dnešek.

Formu starých časů jsem se snažil naplnit i ve výrobním procesu. Vyjma hrotu a konvertoru firmy Schmidt veškeré součástky, včetně povrchové úpravy eloxováním, vznikají v mé dílně za pomoci ručně ovládaných obráběcích strojů. Jsou vytvářeny z plného materiálu – z kulatin hliníkové slitiny 6060. Díly jsou tak doslova vysekány za vzniku mnoha třísek z jednoho kusu. Všechna má pera – zvláště pak pero osmihranné – mají velký podíl čistě ruční práce, tedy bez použití elektrické energie za použití mých paží a notné lopoty. To se odráží ve vzhledu per, která tak získávají neopakovatelný punc doteku lidských rukou.

Skvělá vyváženost per a nízká hmotnost (7,53 !! až 8,88 gramů bez víčka) propůjčují perům vlastnosti velmi příjemné pro užívání a dlouhodobé psaní. Pera jsou vybavena výtečnými hroty německé firmy Schmidt s iridiovou špičkou. Každou součástku se snažím naplnit duchem starých časů, kdy kvalita zpracování, životnost, funkčnost a možnost opakovaných oprav šla ruku v ruce s estetikou.

Konstrukce per se skládá pouze z pěti přesných a složitých součástek z kovu a hrotu firmy Schmidt. To zaručuje s absencí zranitelných plastových nebo plechových součástí dlouhou životnost.

Zákazníkovi se snažím vyjít vstříc širokou paletou variant, která dělá pera ještě více individuální. Každou variantu nabízím v různých elegantních barevných kombinacích. A pro toho, kdo by chtěl do pera vložit svoji myšlenku slovem, nabízím ke každému peru gravírování nápisů rytím ZDARMA. Rytí je prováděno na ručním pantografu a doplňuje tak hand made styl per. Pera jsou opatřena sériovým číslem a jsou dodávána s protokolem o pravosti.

Slovo o autorovi

Posledních 15 let jsem vykonával praxi zubního technika. Zhruba před rokem jsem se rozhodl pro radikální změnu. Začal jsem pracovat na díle, které je vyústěním mé touhy spojit autorskou uměleckou tvorbu, vášeň pro práci s kovem a vzdát hold uměleckým stylům, které formovaly v minulosti naši společnost.

Slušnost mi velí, abych na závěr poděkoval mojí ženě Martině za její podporu a víru v můj projekt, fotografovi Vítu Mádrovi za jeho fotografie, které vydají za 1000 slov, a především kamarádovi Michalu Klaškovi, výrobci dřevěných per, s jehož podporou a radami jsem začal pracovat na mém díle, jež můžete spatřit na stránkách www.retroperaklinkovsky.cz.

Budoucnost patří aluminiu!
S pozdravem Jan Klinkovský

Zdroj obrázků: Retroperaklinkovsky.cz, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu