Banketky s mladou kopřivou – recept.
Banketky s mladou kopřivou – recept.

Banketky s mladou kopřivou

Pojďme si spolu upéct úžasné banketky s mladou kopřivou. Vaření s kopřivou je zábavné a zdravé a můžete ji využít i při pečení.

Bankety jsou kynuté pečivo podobné rohlíkům nebo houskám. Nakrájené banketky mohou také plnit funkci slaných sušenek. A banketky s mladými listy kopřiv mohou být chutným bylinkovým pečivem nebo slanými bylinkovými sušenkami. Banketky s mladou kopřivou jsou relativně nenáročné. Zvládne je každý, kdo se nebojí kynutého těsta. Kynuté těsto sice nepatří mezi hity zdravé výživy, ale občas a s mírou – proč ne. Když se do nich navíc přimíchá zdravá kopřiva, lehčeji si je obhájíme. Jídla z kopřivy jsou na jaře mezi bioženkami velice oblíbené. Jedlé plevele se staly téměř větším hitem, než vlastnoručně vypěstované jídlo. Jídlo s přírody a jedlé kytky mají nádech tajemna a to i když jde o jídla z obyčejné a obecně spíše nenáviděné kopřivy. Vaření s kopřivou a také pečení s kopřivou baví i nás v redakci! Teď jsme zkusili právě tyto kopřivové banketky! Je to skutečně povedené slané pečivo s nádechem exotiky.

Vaříme a pečeme s kopřivou! Upečete si s námi banketky s mladou kopřivou!
Vaříme a pečeme s kopřivou! Upečete si s námi banketky s mladou kopřivou!

NÁROČNOST RECEPTU

1 – nejsnadnější, 5 – nejnáročnější

D

Banketky s mladou kopřivou – ingredience

 • 500 g hladká mouka
 • 250 ml mléko
 • 125 g máslo
 • 1 ks žloutek
 • špetka cukru
 • 10 g sůl (2 čajové lžičky)
 • 20 g droždí
 • 2 g máslo (na vymazání)
 • 1 mísa listů mladé kopřivy

Banketky s mladou kopřivou – postup

 1. Ohřejeme mléko (musí být pouze vlažné), sundáme ho z plotny, přidáme špetku cukru, rozdrobené droždí a necháme na teplém místě asi 15 minut kynout.
 2. Mladé listy kopřiv spaříme 1 minutu vroucí vodou (nebo v sítku přelijeme plným obsahem vařící vody z rychlovarné konvice), necháme okapat a na jemno nasekáme.
 3. Smícháme mouku, máslo, sůl, přidáme kvásek, jemně nasekané listy kopřiv a vypracujeme tužší těsto tak, aby se dalo válet. 
 4. Těsto přikryjeme čistou těrkou a necháme 30 až 45 minut v teple kynout. Případně déle podle teploty v místnosti.
 5. Po vykynutí vyválíme z kousku těsta kruh. Rozkrájíme ho na trojúhelníčky, které potom stáčíme od širšího konce. 
 6. Bankety poklademe na vymaštěný plech a potřeme žloutkem rozšlehaným v trošce mléka. Je možné použít také celé vajíčko zředěné kouskem vlažné vody.
 7. Pečeme ve předehřáté troubě na 175 °C asi 20 minut.

Zdroj obrázků: FL