Cyklonavigace: Jak vybrat navigaci na kolo a která je nejlepší?

I rekreační cyklista by měl být dnes profesionálně vybaven. Cyklonavigace na kolo nebo hodinky s navigací patří k základní výbavě. Jak si je vybrat?

Myslíte si, že nejoblíbenějším sportem u nás je fotbal? Nebo hokej? Omyl. Je to cyklistika. Možná se na ni méně díváme v televizi, o to více ji ale skutečně děláme. Cyklistika dokonce poráží i tak masivně v médiích propagovanou sportovní aktivitu, jakou je běh. Na kole jezdíme do práce, ale hlavně jej využíváme k rekreaci. Snem většiny novopečených rodičů je, aby jejich potomek co nejdříve „přesedlal“ z kočárku na kolo. Pomocná kolečka na první jízdy? „Na to zapomeň! Sedni a šlapej.“ I tak se dá s nadsázkou prezentovat snaha tatínků, ale i maminek, naučit děti rychle nejen chodit, ale zejména jezdit na kole. Protože s pomocnými kolečky se dá jezdit leda tak kolem domu po asfaltu.

Žádný mobilní telefon vám pro vaše cyklovýlety nenabídne tolik funkcí jako dobrá cyklonavigace.
Žádný mobilní telefon vám pro vaše cyklovýlety nenabídne tolik funkcí jako dobrá cyklonavigace.

Koronavirová pandemie nás „uvěznila“ doma. Zavřená sportoviště, lednička na dosah ruky… Zlenivěli jsme. Sice pořád mluvíme o tom, že si sedneme na kolo a vyrazíme, ono to ale po tak dlouhé pauze bolí. Ti, co ježdění na kole nevzdali, měli možnost jezdit spíše po blízkém okolí. Teď máme chuť vyrazit dát. Nechceme se však ztratit a též by se nám hodila motivace. Je příjemné sledovat výsledky svých sportovních výkonů. A prostředky k tomu dnes existují. Stačí si umět správně vybrat. V plejádě možností se však často ztrácíme.

Mobily raději bezpečně do batohu

Říkáte si, k čemu je speciální cyklonavigace na kolo či GPS sportovní hodinky, když máme naše chytré mobily? Odpověď je jednoduchá. Kdo nechce zůstat někde viset ztracen s vybitým mobilem, nebo hůř, ležet zraněn bez pomoci s rozbitým mobilem, ten tuto chybu neudělá. Cyklonavigaci potřebujeme umístit na řídítka kola nebo na ruku, a to je místo velice exponované, rizikové při pádu, ale i v nečasu. Riziko rozbití takto umístěného telefonu i při drobnější kolizi je skutečně velké. Naše mobilní telefony jsou navíc čím dál tím větší a jen stěží se na řídítka uchytávají. Lehčeji též z uchycení vypadnou, ulomí se nebo se neustále přetáčí. Běžné telefony navíc nejsou voděodolné. Ve speciálních pouzdrech se snižuje viditelnost na displeji a jejich ovladatelnost. Rozhodně nechceme riskovat již zmíněné rozbití telefonu při pádu či jeho vybití. No a nakonec, přece jen mobil není profík na kolo. Neexistuje aplikace pro telefon, která by uměla nabídnout tolik profesionálních možností pro cyklisty jako speciální cyklopočítače.

Co vlastně na kolo potřebujeme a proč?

S profesionálním měřením vlastního výkonu, se zaznamenáváním tras i s vyhodnocováním našich rekordů nás to prostě motivuje šlapat do pedálů častěji a s větší vervou. Nemusíme být profesionály, abychom se chtěli zlepšovat a současně se svým výkonem pochlubit. Technické prostředky k tomu dnes existují, předně kvalitní cyklopočítače a GPS hodinky na kolo. Stačí si je umět správně vybrat.

Kvalitní cyklopočítače umí fungovat jako cyklonavigace i změřit naše sportovní výkony.
Kvalitní cyklopočítače umí fungovat jako cyklonavigace i změřit naše sportovní výkony.

Možná máte doma ještě staré cyklooblečení s kapsou na mapu. Pokud ve vás vyvolává úsměv, tak jste již pochopili, že jsme v 21.století a místo papírové mapy potřebujeme moderní navigaci na kolo. Nikdo dnes nejezdí s papírovou mapou, orientační značky zdržují a rozptylují, ty turistické na stromech teď, v době kůrovcové těžby, mnohdy zcela chybí. Ztratit se je snadné. No a chytré telefony se hodí leda tak do kanceláří a pro zábavu. Zařízení vhodná na kolo, to je zcela jiný level, pokud jde o odolnost i celou řadu dalších možností.

Začínáte? Vsaďte na jistotu – tou je cyklonavigace Garmin

I znalce mnohdy šokuje, co Garmin umí. Ano, bývá dražším než konkurence typu MIO Cyklo, Holux, Teasi One, Van Rysel, Bryton a řada jiných značek. Možnosti jsou však nesrovnatelné, a to již u nejnižších řad Garmin navigace na kolo. Ceny se pohybují již od 3000 Kč do zhruba 15 000 Kč. Takže svůj cenový limit si má každý možnost zvolit.

Jak vybrat cyklonavigaci?

Možná nejdříve nekoukejte po ceně, ale po tom, co vlastně od navigace na kolo očekáváte. Cyklonavigace jsou podobné těm turistickým v tom, že si lze vybírat ty, jež nabízí přímo mapové nástroje, nebo jde o nemapová záznamová zařízení. Tradičně oblíbenou řadou Garmin navigací je Garmin Edge. To jste si však ještě pořád nevybrali, protože Edge má mnoho dalších podtypů a ideální je prozkoumat je na dobrém e-shopu podrobně, abyste si srovnali nabízené funkce jednotlivých modelů.

Oblíbeným modelem je například Garmin Edge Explore Pro. Jde o model s mapou, v češtině, za cenu od 5690 Kč do 7490 Kč (podle prodejce, levné cyklonavigace koupíte na Pulsmetry.cz). Dotykový displej je dobře viditelný i na slunci. Funguje i s rukavicemi a je voděodolný. K dispozici je kompletní mapa Evropy. Umožňuje vytváření okružních tras i sledování pozic spolujezdců. Navigace je schopna posílat nouzové signály na přednastavená čísla v případě nehody. Komunikuje s mobilním telefonem a upozorňuje na zprávy i příchozí hovory. Při plném příjmu GPS signálu vydrží navigace v provozu celých 12 hodin. Navigaci lze doplnit celou řadou aplikací, ale je rovněž kompatibilní s různými Garmin cyklo vychytávkami, které značce zcela zásadně zvyšují prodejnost a dodávají prestiž odborníka.

Cyklonavigace Garmin je sázkou na jistotu.
Cyklonavigace Garmin je sázkou na jistotu.

Garmin navigace Edge jsou kompatibilní s ANT+ sensory. Ty umí monitorovat rychlost, tepovou frekvenci i kadenci šlapání. Lze ji propojit se speciálními pedály Vector (není to možné pouze u Edge 20 a Edge Touring). Pro profi cyklisty je určena podpora elektronického řazení Shimano, wi-fi, měřicí nástroje pro srovnávání se se soupeři či elektromagnetický kompas s výškoměrem. Garmin umí komunikovat s cyklobrýlemi Varia Vision a přímo na nich zobrazovat data o jízdě i upozorňovat na blížící se odbočku. Hlídá též bezpečnost cyklistů a zadní světlo kombinuje s radarem, který na obrazovce Garmin navigace ukazuje automobily, které se k vám jako k cyklistovi zezadu přibližují.

Proč si vybrat GARMIN navigaci na kolo?

Výhody Garmin cyklonavigací

  • Již v základu nabízí to, co je u jiných navigací rozšířením.
  • Garmin neustále přidává další vylepšení a spolupracuje s významnými výrobci kol.
  • Svými možnostmi je Garmin napřed před konkurencí a sáhnout můžete i po zcela profi produktech.
  • Zařízení mají skvělou odolnost vůči poškození při pádu i vlivem počasí.
  • Dokonalé zvládnutí technických detailů: dobrý displej, snadné ovládání apod.
  • Navigace si rozumí i s elektrokoly (dokáže sledovat i stav jejich baterie).
  • Garmin nabízí řadu vychytávek týkajících se bezpečnosti jízdy (monitoring aut, vyslání nouzového signálu při nehodě apod.)

Nevýhody Garmin cyklonavigace

  • Větší investice než u levných navigací na trhu.

Cyklonavigace: Cyklocomputer nebo GPS hodinky na kolo?

Rozhodně nesmíme opomenout i GPS hodinky na kolo. Najdete i sportovce či rekreační cyklisty, kteří GPS hodinky na kolo jednoznačně preferují. I v této kategorii jsou dobrou volbou Garmin hodinky. Proč hodinky?

Cyklisté s oblibou využívají rovněž GPS Garmin.
Cyklisté s oblibou využívají rovněž GPS Garmin.

Na kole nepřekáží, jsou lehké, ne vždy musíme vyrážet vyzbrojeni mapou na cyklopočítači. Sportovní hodinky s navigací obvykle nebývají koncipovány pouze pro jeden sport. Takže třeba Garmin cyklohodinky na kolo se hodí i pro běh či běžecké lyžování. Hodinky jsou tak ideální jako univerzální sportovní doplněk. Obvykle umí nabídnout funkce pro běh, triatlon, cyklistiku, běžecké lyžování, plavání, outdoor, fitness, golf či military funkce. Je na vás vybrat si takové, které umí obsáhnout nejlépe celé spektrum vašich sportovních aktivit. A jaké chytré hodinky vybrat? Značka Garmin bude opět dobrou volbou.

GPS sportovní hodinky Garmin se hodí pro více sportů současně.
GPS sportovní hodinky Garmin se hodí pro více sportů současně.