Ze záhonku byste tenhle „bodlák“ možná vytrhli. Nenapadlo by vás, že se jedná ostropestřec mariánský, jehož léčivé účinky jsou známé už 2000 let.
Úspěchy slavil tento léčivý bodlák už v antice. Není mnoho léčivých bylin, které by lidstvo užívalo tak dlouho jako právě ostropestřec mariánský (lat. Silybum marianum). Řada historických pramenů uvádí, že ho používali už ve starém Řecku a Římě. Středověcí bylinkáři ho znali pod názvem „mariánský bodlák“. Věřilo se totiž, že bílé pruhy na listech symbolizují mléko Panny Marie, které na listy ukáplo, když kojila malého Krista.
Moderní využití ostropestřce mariánského se datuje od roku 1968, kdy skupina německých vědců objevila komplex aktivních flavonoidů obsažených v této bylině. Látky získaly název sylimarin a jsou od té doby s úspěchem využívány v medicíně.
Ostropestřec mariánský je bylinným zázrakem na nemoci jater
Když je řeč o ostropestřci, respektive jeho účinné látce sylimarinu, představí si převážná většina lidí lék užívaný v terapii jaterních chorob. Silymarin je silný antioxidant, působí proti účinkům tzv. volných radikálů, tedy látek poškozujících buňky. Jeho antioxidační účinky jsou podle všeho 10x vyšší než u vitaminu E. Zvyšuje hladinu glutationu v játrech (až o 35 %). A je to právě glutation, který odpovídá za detoxikaci škodlivých látek v tomto důležitém orgánu. Dále sylimarin stimuluje proteosyntézu v jaterní sliznici, čímž dochází k tvorbě nových jaterních buněk, jenž nahrazují buňky poškozené či odumřelé.
Na základě výše popsaných mechanismů účinku nám tedy ostropestřec mariánský pomáhá:
- regenerovat jaterní buňky poškozené například pitím alkoholu či užíváním některých léků,
- stimuluje průtok žluči v játrech a žlučníku, čímž zabraňuje tvorbě žlučových kamenů,
- je účinný jako podpůrná léčba při cirhózách,
- uplatní se v rámci léčby virové žloutenky a mononukleózy,
- chrání játra před škodlivými účinky některých chemických látek,
- pomáhá při tzv. ztluštění jater.
Ostropestřec mariánský a léčba rakoviny
V posledních letech prokázalo hned několik vědeckých studií, že je sylimarin účinný v léčbě určitých druhů rakoviny. Především rakovina prostaty, prsu, vaječníků, tlustého střeva, plic, kůže a močového měchýře. Odborníci považují schopnost v ostropestřci mariánském obsažených flavonoidů potlačovat růst buněk nádoru za více než slibnou. Mnohdy se extrakt ostropestřce využíval spolu s indikovanými chemoterapeutiky a vzájemný účinek má podle všeho opravdu skvělý potenciál. V onkologii se dále ostropestřec mariánský, respektive jeho extrakt, využívá k detoxifikaci organismu po chemoterapii, či v jejím průběhu jako prevence poškození jater.
Příznivé účinky má ostropestřec mariánský také při:
- otravách houbami,
- cévních onemocněních,
- chorobách trávicího ústrojí,
- oslabené imunitě.
Extrakt z ostropestřce mariánského je bezpečný a obvykle ho pacienti dobře snáší. Jen výjimečně mohou být pozorovány vedlejší účinky, jako jsou: trávicí potíže, bolesti hlavy, kožní vyrážky. Ty ovšem většinou závisí na dávkování a kvalitě použitého extraktu.
Vybírejte proto vždy produkt renomovaných výrobců, který nabízí extrakt vysoké kvality a samozřejmě vysoké koncentrace účinných látek.
Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContententPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu