Toužíte po krásných bílých zubech? Zapomeňte na drahé metody a zkuste nejdříve bělení zubů sodou bikarbonou. Zuby si s ní bělí i profesionálové.
Zářivě bílé zuby patří ke kráse, zářivě bílé zuby vidíme v úsměvech celebrit na fotografiích i v reklamách. Náš trh nabízí široký sortiment produktů na bělení zubů, které dokáží zeštíhlit naši peněženku. A přitom máme v kuchyni levný a účinný prostředek na bělení zubů, který používáme na vaření i jako první pomoc při pálení žáhy. Tím prostředkem je jedlá soda čili soda bikarbona. Bělení zubů sodou bikarbonou je přitom levné a funguje. Nejspíš vás překvapí, že se se stejnou technikou setkáte i u dentálních hygienistů. Pouze k tomu mají ještě nějakou tu techniku navíc.
Co vlastně je jedlá soda a kde ji koupíme?
Jedlá soda, chemický název hydrogenuhličitan sodný, se vyskytuje v přírodě v minerálu natron. Jedlou sodu lze také získat pomocí chemické syntézy. Výsledkem je jemný biologicky rozložitelný bílý prášek, který nepoškozuje životní prostředí a který má pozitivní vliv na naše zdraví. Jedlou sodu můžeme koupit doslova za pár korun v hypermarketech pod názvem jedlá soda nebo soda bikarbona. Můžeme ji také koupit v lékárnách.
Bílé zuby s jedlou sodou
Jedlá soda působí na naše zuby chemicky a díky mírnému abrazivnímu účinku i mechanicky. Soda bikarbona chemicky reaguje se zubním kamenem a tím jej rozpouští. Kromě okamžitého a bezbolestného bělení zubů pomáhá také neutralizovat bakterie, čímž léčí špatný dech. Bělení zubů sodou bikarbonou má tedy i další než jen bělící účinek.
Bělení zubů sodou bikarbonou od A do Z
Vhodné je používat jedlou sodu jako prostředek na bělení zubů dvakrát ročně vždy po dobu jednoho měsíce. Jedlou sodu aplikujeme pouze jednou nebo dvakrát týdně, chráníme tím své zuby před možným poškozením skloviny.
Mokrý zubní kartáček namočíme do práškové jedlé sody tak, že pokryjeme zcela štětiny kartáčku a vyčistíme si zuby. Jedlou sodu můžeme také nasypat na zubní pastu a vyčistit si touto směsí zuby. Zmírníme tak sice slanou chuť sody, ale zvýšíme její brusný účinek.
Jedlou sodu můžeme také rozředit vodou v poměru 1:1 a vyplachovat si ústa tímto roztokem. Tím sice naše zuby moc nevybělíme, ale získáme kvalitní domácí ústní vodu, která neutralizuje bakterie v ústech.
Použití sody bikarbonu k čištění zubů lze i ve směsích
Soda bikarbona a peroxid vodíku pro bělení zubů
Na bělení zubů se často používá směs jedlé sody a peroxidu vodíku. Jedlá soda i peroxid vodíku jsou součástí mnoha bělících zubních past. Na tento účel se doporučuje používat slabší peroxid od 3 do 5 %. Při použití silnějšího peroxidu je riziko podráždění dásně a kůže, stejné riziko hrozí při častém používání. Chuť pasty, vytvořenou z jedlé sody a peroxidu vodíku můžeme zlepšit přidáním klasické mentolové pasty na zuby.
Soda bikarbona a jahody pro bělení zubů
Zuby si můžeme vybělit také smícháním jedlé sody s rozmačkanou jahodou. Díky kyselině jablečné, obsažené v jahodách, docílíme vyšší bělící účinek. Potřeme zuby směsí jedlé sody a rozmačkané jahody a necháme několik minut působit. Poté si opláchneme směs a vyčistíme si zuby. Tuto kůru lze aplikovat maximálně dvakrát měsíčně.
Zdroj obrázků: Shutterstock