Mikrozelenina je nový výživový hit pro zdraví a krásu

Mikrozelenina je nový výživový hit pro zdraví a krásu

Téměř nenajdete výživového poradce, obezitologa či specialistu na zdravé stravování, který by nedoporučoval zeleninu jako základ zdravého jídelníčku. Přijímat potřebujeme samozřejmě i další nutrienty, ale je to právě zelenina, která je zdrojem důležitých vitamínů a minerálů. Jenomže v běžné zelenině jich je méně, než bychom si mysleli. Případně se do její konzumace příliš nehrneme. Pojďte si na zelenině smlsnou jinak – hitem je mikrozelenina.

V běžné zelenině vitamínů a minerálů dlouhodobě ubývá. Změnily se technologické postupy pěstování rostlin, což negativně ovlivňuje nutriční hodnoty zeleniny. Dlouhodobé výzkumy ukazují že od roku 1985, kdy výzkum začal, se radikálně snížil obsah důležitých látek. Mezi léty 1985 a 2002 poklesl například v brokolici obsah vápníku o 73 %, kyseliny listové o 62 % a hořčíku o 55 %. U špenátu poklesl obsah vápníku o 76 % a obsah vitaminu C o 65 %. Takhle bychom mohli vyjmenovat i další druhy zeleniny a ovoce. (Zdroj: Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002)).

Kam mizí důležité látky ze zeleniny? Na příčině nižšího obsahu důležitých látek je nahrazení přirozeného kompostování a hnojení nevhodně zvolenými umělými hnojivy, sklízení nezralých plodů, následné dozrávání v umělé atmosféře i dlouhodobé skladování v chladicích boxech. Pokud si však vypěstujeme mikrozeleninu, dokážeme ze zeleniny vytěžit dokonce více než z té nejlépe pěstované dospělé zeleniny. Mikro byliny jsou totiž extrémně bohaté na výživové hodnoty a obsahují až o 40krát více vitamínu a minerálů než dospělé rostliny.

Co je mikrozelenina neboli microgreens?

Mikrozelenina, mikro zelenina, mikro bylinky, microgreens či microgreen – to vše je označení pro zeleninu, která se pěstuje zhruba do věku 7 až 10 dnů a následně se sklidí pro okamžitou spotřebu. Klíček semínka se objeví do 2 až 4 dnů, v 7 až 10 dnech mluvíme o mikrozelenině. Pokud bychom nechali rostlinku růst déle, zhruba ve 2 až 3 týdnech bychom mluvili o mladé zelenině, v 1 až 2 měsících o dospělé zelenině.

S čím si mikrozeleninu neplést?

Mikrozelenina nejsou běžné klíčky. Ty se sklízí ve fázi klíčku a obvykle jsou zdrojem i jiné typy semen. O microgreens mluvíme skutečně ve chvíli, kdy má rostlinka již první lístky. Běžně jsou dostupná semena zhruba 25 druhů zeleniny, která se hodí pro mikro byliny. Jde vlastně o jakoukoliv zeleninu, jejíž zelená část se dá konzumovat. Nepatří sem proto třeba rajčata, brambory, fazole ale ani pohanka. Zelené části těchto rostlin jsou toxické. Naopak, vynikající jsou ředkev a ředkvička, kedluben, řeřicha, zelí, brokolice, řepa, pažitka, bazalka, slunečnice, listový salát, hrách, koriandr, hořčice, kopr, petržel, celer a další. Pro začátek začněte s těmi nejoblíbenějšími, což jsou ředkev, brokolice, červené zelí a hořčice.

Jak pěstovat mikrozeleninu?

Samozřejmě to lze dělat v běžném substrátu. Ale dobrá metoda to není. Neumožňuje čisté sklízení. Rostlinky se často nakazí plísní a odumřou před sklizením. Neuvěříte, ale v substrátu se často velice rychle objeví i šneci a sklidí úrodu ještě před námi. Druhou metodou bývá pěstování na vatě. Ani to není nejvhodnější. Rychle se objevuje plíseň, rostlinky vysychají, nemusí se jim dařit. A mnohdy si též pochutnáváme nejen na mikrozelenině, ale i na vatě. Obyčejná miska s vodou může být nejlepším řešením, musíme však hlídat, aby se voda neodpařila. Rostlinky bez vody rychle uhynou, nebo ztratí svoji kvalitu.

Mikrozelenina se nejlépe pěstuje ve speciálních systémech. Microgreens sady na pěstování nabízí Ingreens. K pěstování dostanete misku na vodu, speciální absorbent místo substrátu a kvalitní semínka, která jsou nemořená a vhodná pro microgreen.

Pěstovat mikrozeleninu s Ingreens je snadné

  • Stačí vzít absorbent na bází draslíku a nasypat jej do misky.
  • Miska se následně zaplní vodou.
  • Do misky se nasypou semínka tak, aby dle možností nepřišla do styku s rukou. Tím se zabrání kontaminaci patogeny.
  • 2 až 3 dny se drží miska pod víčkem, které je součástí dodávky.
  • Následně se již bez víčka rostlinky dopěstují do velikosti mikrozeleniny. Po 7 až 10 dnech je sklízíme. Standardně je ustřihneme nad absorbentem.

Proč je tento typ pěstování mikrozeleniny nejlepší?

Po celou dobu rostlinky rostou bez dalšího dolévání vody, takže pěstování je skutečně bez starostí. Absorbent má skvělé antibakteriální vlastnosti, takže nehrozí, že nám semínka zplesniví. Vzdušné kořínky s vlásečnicemi si s plísní rozhodně nepleťte. Připravený systém nám umožňuje jednoduché pěstování bez špíny z běžného substrátu. Novou sadbu připravíme do 5 minut, takže si klidně co 3 dny založíme další, čímž si dokonale rozložíme následné sklízení a zajistíme si permanentní přísun čerstvé mikrozeleniny.

Pěstování mikrozeleniny není náročné ani na prostor. Ideální je vyčlenit si pro tento účel okno, nebo rostlinkám přisvítit vhodnými světly. Ale přímé světlo po dobu 4 až 8 hodin denně je dostačující.