Masarykův dukát připomíná 100 let od vzniku Československa

Pražská mincovna vydává unikátní zlatou medaili, Masarykův dukát, s motivem T. G. Masaryka v setu se stříbrným odražkem. Připomíná 100 let vzniku ČSR i samotného prvního prezidenta.

Loni jsme si v polovině září připomínali 80 let od smrti prvního československého rezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Letos budeme místo pietní vzpomínky slavit 100 let výročí vzniku Československa, o jehož vznik se T. G. Masaryk zasloužil. U této příležitosti vydala Pražská mincovna unikátní Masarykův dukát s oficiálním názvem 100. výročí vzniku ČSR – T. G. Masaryk Au. Mincovna jej vydává jako sadu zlatého dukátu a stříbrného odražku. Autorem je akademický sochař Vladimír Oppl, který motivem vyšel ze vzhledu nejvyššího českého státního vyznamenání, Řádu T. G. Masaryka, jehož je rovněž autorem.

Autorem Masarykova dukátu je akademický sochař Vladimír Oppl. Ten je rovněž autorem českého státního vyznamenání, Řádu T. G. Masaryka.
Autorem Masarykova dukátu je akademický sochař Vladimír Oppl. Ten je rovněž autorem českého státního vyznamenání, Řádu T. G. Masaryka.

Masarykův dukát, připomínající vznik ČSR, vychází v limitovaném nákladu


Na lícní straně památeční mince najdeme portrét prezidenta Masaryka z profilu, spolu s textem připomínajícím rok 1918 jako rok vzniku Československa. Rub mince obsahuje znaky čtyř národů – Čechů, Slováků, Moravanů a Slezanů, tedy českého lva, slovenský dvoukříž s typickým třívrším (Matrou, Fatrou a Tatrou), moravskou šachovnicovou orlici a černou slezskou orlici.

Tato unikátní připomínka a současně numismatická sběratelská perla, je v prodeji exkluzivně v prodeji pouze v numismatické prodejně v pražském Obecním domě, nebo v e-shopu firmy na adrese Zlate-mince.cz.

U příležitosti stého výročí vzniku Československa vydala Pražská mincovna unikátní Masarykův dukát s oficiálním názvem 100. výročí vzniku ČSR – T. G. Masaryk Au. Nabízí se v setu se stříbrným odražkem.
U příležitosti stého výročí vzniku Československa vydala Pražská mincovna unikátní Masarykův dukát s oficiálním názvem 100. výročí vzniku ČSR – T. G. Masaryk Au. Nabízí se v setu se stříbrným odražkem.

Masarykův dukát byl vyroben v limitované edici pouhých 1000 ks. Pokud se zajímáte o numismatiku, historii či život T. G Masaryka, nebo chcete někoho obdarovat tímto unikátním dílem, rozhodně neváhejte.

Mince je vyrobena v nejvyšší kvalitě, s detailní ruční ryteckou prací, která nese rukopis rytce Tomáše Lamače, a v zrcadlovém lesku. Cena mince, přesněji cena sady zlatého dukátu a stříbrného odražku, je 7 450 Kč.

T. G. Masaryk a střípky o jeho zdraví v posledních létech života

„Nezhasl, dohořel.“ To byla slova, kterými Jan Masaryk novinářům oznámil smrt prvního československého prezidenta. Umřel v lánském zámečku, a i když se vzhledem k věku Masaryka dal jeho skon očekávat, většinu lidí překvapil. To proto, že o jeho stavu lékaři těsně před jeho skonem vydali naopak příznivou zprávu.

Prezident Masaryk byl na svůj věk velice čilý a vitální. Avšak v květnu 1934 prodělal lehkou mozkovou příhodu. Předpokládá se, že opakovaně. Avšak vzhledem k politické situaci se jeho stav tajil a bagatelizoval. Podobně se pak tato „tradice“ uplatnila i u dalších československých prezidentů. Bylo nutné, aby T. G. Masaryk kandidoval i počtvrté na prezidenta. Masaryk byl sice bez problémů zvolen 327 hlasy ze 418, ale jeho stav již prakticky výkon funkce neumožňoval.

Po mozkové příhodě téměř neviděl. Nebyl dokonce schopen se ani podepsat. Zajímavostí je, že od 21. července 1934 již nepodepsal žádný z dokumentů, a místo podpisu byly všechny dokumenty, jež vyžadovaly prezidentův podpis, opatřeny razítkem s prezidentovým podpisem doplněným otiskem jeho prstu. K těmto problémům se pak ještě přidala i velká bolest pravé nohy.

Utajování Masarykova zdravotního stavu bylo nutné až do doby, než si Eduard Beneš připravil takovou pozici, aby mohl Masarykův prezidentský úřad převzít. Beneš byl zvolen druhým československým prezidentem dne 18. prosince 1935.

Stříbrný odražek, který je součástí setu mince vydané ke 100. výročí založení ČSR.
Stříbrný odražek, který je součástí setu mince vydané ke 100. výročí založení ČSR.

Prezident Masaryk nechtěl být zobrazen „jako panovník“ na mincích nového Československa

Bylo tradicí, že mince a platidla obsahovaly portrét panovníka. Po vzniku Československa to byl sám T. G. Masaryk, který nechtěl pokračovat v této císařské praxi a být portrétován na každé československé minci. Díky tomu dostali prostor umělci a výtvarníci, kteří měl možnost podílet se na vzniku motivů mincí a bankovek. Práce na těchto návrzích se považovala za velkou prestiž a k tvůrcům českých peněz patřili například i Alfonz Mucha, Max Švabinský, Otakar Španiel nebo Josef Šejnost. Česká numismatika tak dostala unikátní prostor pro svůj rozvoj.

Oplatí se investovat do mincí?

Drahé kovy jsou dnes považovány za jednu z nejjistějších investic. A pro někoho možná překvapivě, má pode odborníků větší potenciál než zlato – stříbro. To si lze pořídit v podobě investičních cihel, nebo jako stříbrné mince či medaile, které mají navíc i svoji sběratelskou či uměleckou hodnotu.

Tomáš Garrigue Masaryk se udržoval v kondici jízdou na koni. Na snímku je na pražském Vypichu. V pozadí je obora Hvězda.
Tomáš Garrigue Masaryk se udržoval v kondici jízdou na koni. Na snímku je na pražském Vypichu. V pozadí je obora Hvězda.

Víte, jak se Masaryk udržoval v kondici?

Ze sportu mu byla jednoznačně nejbližší jízda na koni. nejoblíbenějším koněm T. G. Masaryka byl hnědák Hektor. Více se dozvídáme z Čapkových Hovorů s T. G. M.: „Když ráno vstanu, vykoupám se ve studené vodě a pak sokoluju – mám na to svůj vlastní systém. Denně hodinu až dvě chodím nebo si vyjedu na koni; snesu teď v sedle dobře dvě až tři hodiny, ale před několika léty jsem jezdíval i pět hodin.“ 

Zdroj obrázků: Zlate-mince.cz, Wikipedie, Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu