SZPI objevila další polská jablka s pesticidy
SZPI objevila další polská jablka s pesticidy

SZPI objevila další polská jablka s pesticidy

Státní potravinářská inspekce už poněkolikáté objevila polská jablka s pesticidy. Zjištěnou informaci vložila do evropského systému rychlého varování RASFF a s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení sankce.

Prodej jablek s obsahem pesticidů se objevuje opakovaně. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v průběhu posledních měsíců již několikátý případ v tuzemsku prodávaných jablek s takto nadlimitním obsahem pesticidů. Zbytky pesticidů přitom mohou ohrožovat zdraví spotřebitelů. Ještě výrazněji pak některých skupin – například těhotných žen, kojenců nebo dětí obecně. Nově objevila SZPI nebalená polská jablka s pesticidy odrůdy Idared.

SZPI objevila další polská jablka s pesticidy
SZPI objevila další polská jablka s pesticidy

Polská jablka s pesticidy obsahovala nadlimitní obsah pesticidu chlorpyrifos

Výsledky z akreditované laboratoře SZPI aktuálně potvrdily nadlimitní přítomnost pesticidu chlorpyrifos v šarži nebalených jablek odrůdy Idared, označení šarže L0202, země původu: Polsko. Vzorky polských jablek s pesticidy inspektoři odebrali u prodejce MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o., Olomoucká 791, 78353 Velká Bystřice. Dodavatelem těchto jablek do ČR byla společnost Olymp Fruit s.r.o. z Turnova.

Maximální povolený limit pro přítomnost pesticidu chlorpyrifos je u předmětné komodity 0,01 miligramů na kilogram (mg/kg). Rozbor u polských jablek přitom potvrdil přítomnost pesticidu v množství  0,19 mg/kg. 

Problematická potravina: jablka s pesticidy

  • Nebalené jablka odrůdy Idared
  • Označení šarže: L0202
  • Země původu: Polsko
  • Prodejce: MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o., Olomoucká 791, 78353 Velká Bystřice
  • Dodavatel do ČR: Olymp Fruit s.r.o., Turnov

SZPI na základě zjištění vložila informaci o problematické potravině do evropského systému rychlého varování RASFF a s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení sankce.

Zdroj informací: Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail