Sedací soupravy jsou nábytkem, kde design musí jít ruku v ruce s ergonomií. Pravidla pro sedačky 2019 se změnila, a to zejména pokud jde o ty velké.
Sedací soupravy jsou nábytkem, kde design musí jít ruku v ruce s ergonomií. Pravidla pro sedačky 2019 se změnila, a to zejména pokud jde o ty velké.

Sedačky 2019: nová ergonomie mění pravidla sezení

Sedací soupravy jsou nábytkem, kde design musí jít ruku v ruce s ergonomií. Pravidla pro sedačky 2019 se změnila a to zejména pokud jde o velké sedačky.

Ergonomie sedaček byla dlouho dobu poměrně jasnou. Sedák měl mít takovou hloubku, aby jeho konec přesně zapadl do ohybu kolen, nohy měli přesně dosednou na podlahu bez toho, abychom natahovali špičky. Sedací soupravy měly mít opěradlo minimálně tak vysoké, aby podpíralo krk, nebo vyšší, aby podepřelo i hlavu. Žádané byly i podpěrky pro ruce, které zpohodlňují sezení na krajních částech sedačky. Logické však je, že pokud v rodině nejsou všichni členové stejně vysocí, není možné tyto ergonomické pravidla nabídnou každému. Toto by jsme si měli hlídat při výběru křesla pro určitého člena rodiny nebo při nákupu dvou či maximálně trojsedačky. Pravidla pro velké sedačky 2019 však definitivně mění pohled na dosavadní ergonomii sedacích souprav.

Sedačky 2019 se nebojí ani dvoubarevných kombinací čalounění.
Sedačky 2019 se nebojí ani dvoubarevných kombinací čalounění.

♥ TIP

Sedací soupravy

Velký sortiment rohových sedacích souprav nabízí BauMax. Podívejte se na nabídku v jeho e-shopu.

Sedačka jako obývák v obýváku

Dříve, než se dostaneme k novým pravidlům ergonomie pro sedačky 2019, podíváme se na to, jak vypadá obývací pokoj dneška. Pokud to prostor dovolí,snažíme se jej propojit obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Pravdou je, že tato snaha je někdy natolik urputná, že třeba vynecháme zcela místo pro jídelní stůl a i tří nebo čtyřčlenné rodinně místo toho nadělíme místo k jídlu pouze u vyvýšené části kuchyňského koutu, nebo jíme v obývacím pokoji na konferenčním stolku. Rozhodně to není dobrá cesta. Ale řeč je teď o sedacích soupravách, a tak se vraťme k nim. Takto velký prostor musíme opticky rozčlenit a současně k posezení v obývacím pokoji potřebujeme více pohodlí. Z tohoto důvodu se staly hitem velké rohové sedací soupravy, nebo sedačky ve tvaru U. Sedačka je dnes vlastně obývákem v obýváku.

Sedačky 2019 náš učí sedět zdravěji

U těchto sedacích souprav už většinou „stará“ pravidla ergonomie neplatí. Sedáky jsou až extrémně hluboké, zádová část nízká, mnohdy pohodlí pro záda zajišťují pouze polštáře. Je sezení na tomto typu sedacího nábytku nezdravé? Rozhodně ne, právě naopak.

Nové typy sedacích souprav nejsou radikální novinkou, už pár let pomalu ale jistě vytlačují ty tradiční. Sedět na nich se zatím pořád jen učíme. Víte, že nás tyto sedačky učí sedět zdravěji? Zatímco tradiční sedací nábytek nám zdánlivě zajišťoval ergonomické „přesně padnoucí“ sezení, současně nás však doslova k sedačce připoutal. A strnulé sezení zdravé není. Sedačky 2019 a nové zdravé sezení jsou jiné. Nutní nás při sezení měnit pozice a hýbat se. Chvíli sedíme normálně, pak poleháváme, sedíme v tureckém sedu, máme možnost si na sedačku i natáhnout nohy. Rohové sedací soupravy, ale i ty do U vypadají často jako kombinace sedačky a integrovaného tradičního ches longu.

Luxusní rozkládací sedací souprava Oskar inari 22 z nabídky Baumax pro rok 2019
Luxusní rozkládací sedací souprava Oskar inari 22 z nabídky Baumax pro rok 2019

Tento typ sezení dává navíc sedačce mnoho nových funkcí, můžeme si číst v různých polohách, prostor se najde i na chvilku s notebookem či tabletem, dá se zde odpočívat s nějakými chuťovkami nebo zde najdete prostor pro celou rodinu a dobrou společenskou hru – a to bez toho, abyste potřebovali konferenční stolek nebo velký stůl.

Je to řešení pro každého?

Lidé se zdravotními problémy budou nejspíš namítat, že pro ně je sezení v tureckém sedu už je úsměvnou vzpomínkou, to je samozřejmé, ale ani sezení v sedačce se sedákem, kde se propadnete do prohlubně směrem k opěradlu vyspádované sedačky, není ideální. Problémy s páteří i s nohami pak ztěžují zvedání, v tomto případě jsou ideální sedačky s užší a rovnou sedací částí. Běžně to bývají menší sedací soupravy, což ale nevylučuje rohové řešení, které vám opět umožní pohodlně si natáhnout nohy.

♥ TIP

Rohové sedací soupravy

Rohové sedací soupravy BauMax nabízí malé i velké sedačky. Najdete zde modely s integrovanými úložními prostory i rozkládací sedačky. Podívejte se na nabídku v jeho e-shopu.

Jaký potah ideální ze zdravotního a ergonomického hlediska zvolit pro sedačky 2019?

Vyjmenujme nejdříve možnosti, které máme. Nejdražší volbou jsou kožené sedací soupravy, následuje ekokůže, což je moderní náhrada kůže a pak jsou tady různé potahové látky. Většina volí kompromis mezi drahou a dobře udržovatelnou kůži a potahovou látkou – tedy ekokůži, ale její trvanlivost je ze všech materiálů nejkratší. Bojíte se potahových látek kvůli údržbě a problémům se znečištěním? Dnes už nemusíte. Textilní sedačku ošetřete moderními nano impregnačními prostředky, takové ošetření stačí jednou za čas zopakovat a sedací souprava odolá i vylitému červenému vínu.

Pokud máte doma domácí zvířata, je třeba volit odolnější materiály vůči drápkům. Kvůli pejskům vybírat zejména pevnější, u koček je důležité dbát na to, aby byl materiál odolný vůči vytažení různých nitek.

Teď se podíváme na zdravotní hledisko výběru materiálu. Je samozřejmostí, že veškeré nabízené čalounické potahy jsou zdravotně nezávadné. Co když ale plánujete na sedačce polehávat s opřenými loky? Pokud je to pro vás přirozená poloha pro čtení, vybírejte podle toho i potah. Drsné strukturované textilní potahy by vám mohli způsobit různé odřeniny loktů. Potahové látky však zavrhnou nemusíte, volte jemnější strukturu vláken nebo semišové provedení textilu.

Velké sedačky ukryjí i vaše zdravotní pomůcky

U sedací souprav určitě oceníte různé integrované úložné prostory, když si potřebujete odložit masážní přístroj, léky, tlakoměr, elektrickou deku a jiné zdravotní pomůcky, je dobré je mít vždy poruce a  tím je právě obývací pokoj. Takže i toto hledisko zohledněte, když si budete vybírat sedací soupravu.

Sedací soupravy BauMax

Jedním z největších prodejců sedacích souprav v české republice je BauMax, má své pobočky v mnoha českých městech, ale sedací soupravu si nejlépe vyberete a objednáte přes e-shop BauMaxu. Široký sortiment čalouněného nábytku vám nabídne tradiční i moderní design sedaček. K dispozici jsou rohové sedací soupravy, sedačky do U, ale i klasické 3+1 či 3+2 řešení. V sortimentu nechybí ani rozkládací sedací soupravy a křesla. U sedaček je obvykle volitelný typ a barva materiálu: látka, kombinace látky a ekokůže či kůže, objednat si lze i zaslání vzorníku potahových látek. Zakoupenou sedací soupravu si můžete vyzvednou na některé z prodejen BauMaxu nebo si můžete objednat dopravu přímo domů.

Zdroj obrázků: BauMax, Pixabay, Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail