Neužívejte uměle vyrobené vitaminy a chemické produkty. Dejte přednost darům přírody. Vyzkoušejte, co udělá s vaším tělem třeba takový rakytník.
Podzim přináší mnoho druhů plodů, které jsou velmi prospěšné pro naše tělo. Jedny z nich jsou plody rakytníku. Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) obsahuje velké množství vitaminů. Z těch nejprospěšnějších pro tělo je to vitamin B, konkrétně B1, B3, B2, B6 a B9. Dále pak je rakytník bohatý na vitamin C, a to dokonce desetkrát více než je například v pomerančích. Je třeba také zmínit vitamin D, který přispívá k růstu a vývoji kostí. A pak několik dalších potřebných složek, jako je vitamin A, E, F, či K, hořčík a železo.
Největší vitaminovou bombou jsou tedy právě plody rakytníku. Můžete je konzumovat, jak v sušené, tak i v čerstvé podobě. Také se z plodů rakytníku řešetlákového dá připravit šťáva, med, džem, pálenka, pleťová maska, olej apod. Všechny tyto produkty zvládnete připravit doma a získáte tak skvělé pomocníky při zdravotních potížích, ale i při péči o pokožku.
Kromě plodů, které dozrávají v období od srpna do října, se pro své účinky využívají například listy rakytníku, ale také třeba kůra trnů rostliny, která údajně obsahuje protinádorové látky. Rakytník tak najde využití v každé domácnosti.
Rakytník můžete pěstovat i doma, stačí pečlivě prostudovat, v jakých podmínkách je ideální jej pěstovat a jak se o něj starat. Jakmile jej budete mít doma na zahrádce, už vám nic nebrání v tom, užívat si veškeré síly, které rakytník nabízí. Nezapomeňte, že místo potřebujete hned minimálně pro dva keře – samčí a samičí. Jeden bez druhého nebude plodit.
Zázračná moc plodů rakytníku
Všechny vitamíny a minerály, které rakytník obsahuje, jsou velmi přínosné pro naše tělo. Bobule rakytníku léčí oční problémy, kožní nemoci či žaludeční vředy. Pomáhají při léčbě revmatismu či dny. Mimo jiné působí rakytník řešetlákový i při procesu hojení a zmírňuje bolest. Vyrábí se z něj také nejrůznější tabletky proti depresím a stresu. Rakytník reguluje krevní oběh a celkově čistí organismus od toxických zplodin.
Rakytník má rovněž široké kosmetické využití
Různé kosmetické přípravky s příměsí rakytníkového oleje nebo rakytníkový olej samotný je účinným recept pro zkvalitnění pokožky na těle. Olej z rakytníku pokožku vyživuje, hydratuje a ta je díky němu pružnější. Také omezuje vznik vrásek. Zrychluje hojení ran a regeneraci pokožky. Rakytník je tedy vhodný pro odřeniny, omrzliny, popáleniny či opruzeniny. Olej z rakytníku řešetlákového se často využívá pro ošetření pokožky a masáže. Ženy si zase velmi oblíbily pleťovou masku vyrobenou z plodů.
Zdroj obrázků: Shutterstock