Probiotika, prebiotika i eubiotika: pro zdravé fungování je potřebují střeva dospělých, dětí i kojenců. Když je střevní mikroflóra narušena, objeví se problémy.
Pomocníci, kteří umí dát do pořádku naši střevní mikroflóru, se staly doslova zaklínadlem. Jejich přítomností v produktech se chlubí téměř každý výrobce jogurtu. Jenomže pak se v médiích dočteme, že to s jejich obsahem v těchto výrobcích zas tak jisté není. A když už máme problémy, nemáme rozhodně chuť na experimenty. Jistotou jsou léčivé přípravky s obsahem probiotik, prebiotik a eubiotik. Takovým je Hylak forte. Obsahuje hned čtyři prospěšné látky: Escherichiae coli metabolita, Enterococci faecalis metabolita, Lactobacilli acidophili metabolita a Lactobacilli helvetici metabolita.
Pomocníci střevní mikroflóry, kteří nám nesmí chybět
Probiotika, prebiotika a eubiotika se starají o dobře fungující střevní mikroflóru. Jejich přirozenými zdroji jsou jogurty, zakysané mléčné výrobky i kvašené výrobky, jako je kvašené zelí nebo kvašené okurky. Některé technologie výroby těchto potravin je však likvidují, a tak ne vždy máme jistotu, že jíme skutečně probiotika obsahující potraviny. Naše tělo je přitom potřebuje jako základ dobře fungující mikroflóry.
Dobře fungující střevní mikroflóra není jen to, co nás chrání před průjmy nebo zácpou. Účastní se totiž i na enzymatickém štěpení potravin. Střevní bakterie mají rovněž důležitou roli při štěpení vitamínů, jako jsou B6, B12 nebo vitamín K.
Mikroorganismy, které máme ve střevech, dokážou ale bojovat i proti tak fatálním onemocněním, jako jsou nádory, onemocnění cévního systému i srdce. Střevo není jen odpadní trubice. Odehrává se v něm mnohem více. Je největším imunitním orgánem v lidském těle a podílí se nejen na trávících procesech, ale především na vstřebávání živin z potravy do těla.
Probiotika, prebiotika a eubiotika – vyznáte se v nich?
Toto trio látek žije v našem organismu v dokonalé symbióze. Probiotika jsou živé kultury s příznivým vlivem na náš zdravotní stav. Výrobky, jenž je obsahují, mohou obsahovat jeden nebo hned více druhů probiotik. Ty by však nebyly schopny fungovat bez prebiotik. Ty totiž probiotikům umožňují růst a množení. Podobnou funkci mají i eubiotika. Právě eubiotika dokážou v těle nastartovat vlastní tvorbu probiotik.
Jak se ale stane, že nám z ničeho nic chybí?
Podepsat se na tom umí hned několik faktorů. Problémem je především užívání antibiotik, ale i radioterapie. Narušení mikroflóry bývá důsledek žaludeční operace, ale i různých dietních chyb.
Že nám v těle chybí, zjistíme zcela záhy. Objeví se pocit plnosti a tzv. meteorismus, tedy plynatost. Začneme trpět průjmem nebo naopak zácpou. Cítíme se vyčerpaní, zhorší se náš imunitní systém a objeví se různé infekce. Často se vyskytnou kožní potíže, ekzémy i akné.
Kojenecká kolika jako důsledek nepřipraveného trávícího traktu
Nejde o koliku v pravém slova smyslu. Jde o zvláštní problém novorozenců, kdy miminko bez zjevných příčin pláče. Říká se, že o kojeneckou koliku se jedná, jestli dítě pláče po dobru třech dnů tři hodiny denně bez zjevné příčiny. Problému se říká i tříměsíční kolika. To proto, že miminko obvykle trpí právě tři měsíce.
Nejčastěji se problémy přisuzují nepřipravenosti trávícího traktu novorozence. Ještě není osídlen užitečnými střevními bakteriemi, a tak se objevuje nadýmání, kolika, někdy naopak průjem. Avšak i tyto příznaky mohou chybět a přesto miminko pláče. Pomoci mu lze zkusit podáváním prebiotik, probiotik a eubiotik, jako je Hylak forte. Ty pomohou dětskému tělíčku rychleji osídlit střeva důležitými pomocníky. Hylak kapky jsou vhodné i pro kojence.
Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu