Obliba pivních lázní roste. Reklamy nás lákají popisováním pivních lázní jako elixíru krásy. Jaké jsou skutečné účinky pivních lázní na naše tělo?
Obliba pivních lázní roste. Reklamy nás lákají popisováním pivních lázní jako elixíru krásy. Jaké jsou skutečné účinky pivních lázní na naše tělo?

Pivní lázně – zábava pro alkoholiky nebo elixír krásy?

Obliba pivních lázní roste. Reklamy nás lákají popisováním pivních lázní jako elixíru krásy. Jaké jsou skutečné účinky pivních lázní na naše tělo?

Dnes tak atraktivní a exotické pivní lázně nejsou žádnou novinkou. Jsou známé již od středověku. V současné době je tato prověřená léčebná procedura znovu v oblibě.  Mnohé wellness centra nebo lázně nabízejí relaxační procedury v pivních lázních.

Pivní lázně, to je wellness, kde se o zdraví a krásu postará pivo. A nejen pivní sklenici.
Pivní lázně, to je wellness, kde se o zdraví a krásu postará pivo. A nejen pivní sklenici.

Pivní lázně, aneb co slibují reklamní letáky

Při této unikátní lázeňské terapii jsou využívány přírodní suroviny ve formě chmele, kvasnic a dalších přírodních látek, které se používají při výrobě piva. Tyto suroviny působí formou koupelí v pivních lázních blahodárně na tělo, dodají mu energii a zdraví. Mnohé pivní lázně mají dokonce své pivo, vyráběné podle vlastních receptur. Například pivní lázně Bernard v centru Prahy nabízeli relaxační proceduru s pivem Bernard, spojenou s neomezenou konzumací piva. Jiné pivní lázně nabízejí pravou pivní lázeň, kterou připravují v rehabilitační vaně z vody, minerální vody ILSANO o teplotě 34 °C a přísady, kterou tvoří tmavé Koupelové pivo. Koupelové pivo je vyráběné podle originální receptury v rodinném pivovaru Chodovar. Dalšími přísadami je živá kultura pivovarských kvasnic, chmelové mláto a směs drcených bylin. Hladinu lázně pokrývá pivní pěna karamelové barvy a prostor je prosycen aromatem čerstvě uvařeného tmavého piva.  Letáky také slibují skvělý pocit osvěžení, omlazení. Aby tento pocit přetrval co nejdéle, je doporučováno se sprchovat ne dříve než za dvanáct hodin po pivní proceduře.

Průběh procedury v pivních lázních

Procedura je rozdělená na dvě části – na část v pivní koupeli a na část odpočinkovou. Host je nejprve ponořen do pivní lázně, která postupně způsobí mírné zvýšení srdeční činnosti a aktivaci krevního oběhu v celé cévní soustavě. Dochází k prohřátí pórů kůže, kterými se odplavují z podkoží škodlivé látky. Odstranění škodlivin podporuje chmelové mláto, které působí jako peeling. Relaxaci napomáhá kyselina uhličitá, obsažená v minerální vodě. K vyrovnání krevního tlaku a zvýšení účinku pivní koupele slouží sklenice piva, která zároveň působí příznivě na celý trávicí trakt. Doba pobytu v lázni je 20 minut.

Pivní lázně nejsou jen pro milovníky piva.
Pivní lázně nejsou jen pro milovníky piva.

Po koupeli v pivních lázních přichází druhá část procedury. Při ní host uložen na lůžko, zabalen do prostěradla a deky z ovčího rouna. Uklidnění organismu podporuje tlumené světlo a příjemná hudba. Doba odpočinku po koupeli je nejméně 25 minut. Při odpočinku dochází ke zklidnění srdeční činnosti, uvolnění svalů i mysli a obnovení energie.

A jaká je skutečnost? Oplatí se wellness pivní lázně?

Při pivních koupelích je nutné dodržet správnou teplotu lázně, dobu lázně a správné dávkování přísad. Koupele probíhají ve speciálních vanách určených pro pivní lázně. Pivní koupel očišťuje a pročišťuje organismus přes póry pokožky.

Mezi účinné látky patří kysličník uhličitý, rozpuštěný ve vodní koupeli. Kůže rychle transportuje kysličník uhličitý, proto nedochází k jeho městnání. Dochází k rozšíření kapilár, snížení periferního odporu, poklesu krevního tlaku a autotransfuzi do periferie těla.

Koupelové pivo je bohaté na účinné látky, mezi něž patří sacharidy, chmel plazivý a pivovarské kvasinky.  Pivovarské kvasinky dodávají pokožce vitamíny skupiny B, proteiny i sacharidy, čímž ji zvláčňují a regenerují. Výsledným účinkem je podpora regenerační schopnosti kůže, celkové zklidnění kožních problémů i psychické disharmonie, pokles tlaku a zlepšení oběhu v periferii. Pivní lázně také úspěšné léčí lupénku, akné, celulitidu a jsou výbornou protistresovou terapií.

Pivní lázně však nejsou pro každého. Vyhýbat by se jim měly těhotné ženy od 3. měsíce těhotenství, děti do 15 let a nemocní po operacích srdce i ti, kteří trpí vysokým krevním tlakem

Zdroj obrázků: Shutterstock