Není batoh jako batoh. Na každý sport a aktivitu se hodí jiný

Není batoh jako batoh. Na každý sport a aktivitu se hodí jiný

Univerzální batoh na všechny sportovní aktivity dnes neexistuje a existovat nejspíš nikdy nebude. A je to vlastně dobře. Pro každou outdoor či sportovní aktivitu potřebujeme jiné vybavení, a tím i jiný batoh. Umíte si představit, že by vám běžecký batoh a lavinový batoh pro skialpy aktivity dokázal nabídnout stejné benefity? Pojďte se podívat na zajímavé možnosti sportovních batohů.

Batoh jako univerzální partner pro sportovní aktivity

Ať již preferujete sport jako one man či one woman show, nebo naopak jako týmovou aktivitu, vždy je vašim nejdůležitějším partnerem kvalitní sportovní či outdoorový batoh. Batohy dnes rozumí sportu, pro který jsou určené a snaží se rekreačním, amatérských i profi sportovcům nabídnout maximum benefitů. Mají různé chytré vychytávky, správnou velikost, častokrát nám nabízí první pomoc, či už potřebujeme uhasit žízeň, nebo dokonce přežít v lavině. Sáhnout po správném vybavení co se týče batohu se určitě vyplatí. Běžecké batohy a ledvinky, batohy na turistiku, skialpové batohy, lezecké batohy, lavinové batohy i další sportovní tašky či doplňky, třeba hydratační vaky – to vše jsou pomůcky, které nám sportovní aktivity zpříjemní a pomohou nám i v případných nesnázích.

Běžecké batohy a ledvinky se hodí nejen na dlouhé trasy

Běh je oblíbenou aktivitou mnoha Čechů – žen i mužů. Často si po známé trase vyběhneme jen tak nalehko. Pokud se ale chystáme na neprobádané a delší trasy, případně se vydáváme, byť na známou kratší trať, avšak v poněkud hraničním počasí (v přílišném horku ev. v zimě), rozhodně bychom neměli vyběhnout jen tak na lehko. A nejde jen o vhodné oblečení a běžeckou obuv.

Běžecký batoh by měl být lehký a perfektně padnout. Hodí se různé drobné kapsy na věci, které u běhu chceme mít po ruce bez toho, abychom se museli zastavovat a probírat se útrobami batohu. Popruhy musí být nastavitelné a vhodný je stabilizační břišní pás. Ten zajistí, že se nám batoh ani při běhu nebude hýbat na těle. Ideální je, pokud je z nepromokavého materiálu, ale současně s prvky, které zabraňují pocení těla pod batohem.

Ty nejpraktičtější běžecké batohy mají implementované hydratační vaky. Voda ve vaku je praktičtější než v lahvi a dá se pít prostřednictvím z vaku vyvedené hadičky. Většina běžeckých batohů se dá hravě použít i jako cyklobatoh. Běžecký batoh Dynafit jde ještě dál a nabízí navíc i poutka pro uchycení turistických holí. Takže jej využijete i pro lehký trekking a bude společníkem i pro vašich 8000 kroků denně pro zdraví a krásu.

Těm, kdo preferují běh ještě více na lehko, se hodí běžecké ledvinky. Umožní nám mít u sebe bezpečně před ztrátou uchráněné klíče, mobil, peníze a někdy pojmou i lahev s pitím.

Turistické batohy – malý i velcí společníci

Batohy na turistiku se od sebe hodně liší výbavou, a především celkovým objemem. Někdo se potřebuje na túru vydat s 50litrovým turistickým batohem, někomu stačí baťůžek výrazně menší. Podobné je to i s příslušenstvím k batohu. I kvůli tomu jsou praktické ty batohy na turistiku, jejichž objem se dá rozšiřovat dle potřeby. Obvykle pomocí postranních přídavných dílů, které lze často nosit i samostatně jako tašku. Takový benefit nabízí i turistické batohy Salewa.

Turistické batohy Salewa mají skvělé zádové systémy pro suchá záda a jsou navrženy tak, aby vyhovovaly i ženské postavě. Praktická je přední guma na uchycení mikiny ev. bundy. Možná se i vám budou hodit poutka na hole a cepíny. Řada milovníků turistiky dnes i u velkých batohů preferuje možnost vložení hydratačního systému (rezervoáru). Moderní Salewa batohy to umožňují.

Lezecké batohy s ještě více vychytávkami

Liší se nějak turistické batohy od těch lezeckých? Tyto batohy mohou, ale nemusí být jiné. Častěji nám ty lezecké nabízí různé upínací mechanismy na pomůcky potřebné pro lezení. Ale jelikož není lezení jako lezení, tak nejsou stejné ani lezecké batohy. Zajímavý přehled o tom, co vlastně umí nabídnout, jsou lezecké batohy Ortovox. Jsou extrémně lehké a najdete mezi nimi i ty s výše posazeným těžištěm pro lidi s kratšími zády. Mají zvýšenou pevnost při zachování extrémní lehkosti a jsou vodoodpudivé.

Zajímavým je přímo batoh Ortovox TRAD 35, jenž má integrovaný záchranný systém RECCO sestávající z detektorů a reflektorů. Systém má téměř neomezenou životnost. Samozřejmostí jsou vhodná očka pro uchycené lezeckého materiálu – jde o hole, cepíny, lano, přilbu či lyže. Vzhledem k vybavení má tento batoh přesah i do batohů pro jiné outdoor aktivity.

Lavinové batohy zachraňují životy

Ryze specializovanými jsou lavinové batohy. Jejich primárním úkolem je vybavit nás vším, co potřebujeme pro přežití v lavině. Bývají tak vhodným lyžařským, skialpovým, freeridovým i turistickým batohem do extrémních sněhových podmínek a do míst, kde hrozí lavinové nebezpečí. Zajímavým je lavinový batoh Mamut. Nejde o jeden batoh, ale celou řadu vychytaných batohů.

Podívejme se třeba na jeden z top modelů – na lavinový batoh Mamut Pro Protection Airbag 3.0. Jde o lehounký batoh třetí generace vhodný pro profesionální horské vůdce i aktivní lyžaře a skialpinisty. Má integrovaný mechanický airbag systém, který chrání hlavu, krk i hrudník a zvyšuje šanci přežít pád laviny. Poskytuje ochranu před úrazem i pohřbením pod lavinou. Airbag se naplní na objem 150 litrů během tří vteřin. Obsahuje též 1,2kg zásobník na stlačený plyn. Batoh je vybaven inovovanými nosiči na přilbu, lyže i snowboard. Nechybí mu ani speciální kapsa na brýle. Jde o batoh, který je považovaný za top batoh na skialpy a pro další aktivity v nebezpečném terénu, kde hrozí laviny. Levnější skialpy batohy se hodí pro freerideové aktivity, ale nemají například sofistikované záchranné prvky.