Zvažujete látkové pleny? Pojďte se podívat, jak ty moderní vypadají a proč je používat. A rovněž na to, jak ušít látkovou plenu doma na šicím stroji.
Jak ušít látkovou planu doma na šicím stroji?

Jak ušít látkovou plenu doma na šicím stroji?

Zvažujete látkové pleny? Pojďte se podívat, jak ty moderní vypadají, a proč je používat. A rovněž na to, jak ušít látkovou plenu doma na šicím stroji.

Látkové pleny se opět vrátily do výbavy maminek a miminek. Jenomže nenechte se zmást. Moderní látkovky 21. století vypadají jinak než ty, do kterých děti balily naše maminky, nebo spíše ještě babičky. Kdo z nás žije v představě, že bude dítě balit jako dříve do čtvercových plen z plenkoviny, a pak denně prát třeba i 50 plen, protože se jich pro jedno balení používá hned více, je na omylu.

Staré látkové pleny dnes mají spíše funkci utěrek, bryndáků, ale i estetických stínítek na kočárek. Hodí se jako ekologičtější podložky při návštěvách lékaře či přebalování dítěte mimo domov. Tedy pro ty z nás, kdo nechceme používat neekologické jednorázové přebalovací podložky. I tyto pleny si lze snadno ušít. Prodávají se totiž za docela přemrštěné ceny. A obšít z metráže vystřižený čtverec je skutečně hračka i pro naprosté začátečnice. Stačí vám k tomu i běžný šicí stroj. Moderní látkovky však vypadají jinak.

Proč si zjistit, jak ušít látkovou plenu? Protože moderní látkovky jsou balzám pro životní prostředí, radost pro naše peněženky a naprosto snadné pro výrobu i doma na šicím stroji.
Proč si zjistit, jak ušít látkovou plenu? Protože moderní látkovky jsou balzám pro životní prostředí, radost pro naše peněženky a naprosto snadné pro výrobu i doma na šicím stroji.

Látkové pleny 2.0

Moderní látkové pleny se skládají z kalhotek držících separační vložku a zmíněné vložky. Pro koho se hodí? Jsou vhodné pro všechny maminky s ekologickým, ale i s ekonomickým smýšlením.

Látkové pleny a rodinný rozpočet

Obecně pro nás, rodiče, znamenají větší počáteční investici, ale následné ušetření obrovského balíku peněz každý měsíc. Obvyklá mamina totiž použije pro miminko celkově něco kolem 7000 plen. Při průměrné ceně těch levnějších je to zhruba 30 000 Kč do 2,5 let dítěte, kdy jej nejčastěji takzvaně odpleňujeme. A jednorázové pleny nemají negativní vliv jenom na náš rodinný rozpočet.

Látkové pleny a ekologie

Představte si, že každé miminko vyprodukuje 7000 ks nerozložitelné odpadu. A to počítáme s odpleněním již ve 2,5 letech, což není vždy. Pro životní prostředí je to obrovská zátěž. Pokud si říkáte, že vy se vrhnete na biorozložitelné jednorázovky, které se dají třeba kompostovat, vyvedu vás z omylu. Plně kompostovatelné doposud neexistují. Ty, co se tak tváří, se rovněž rozkládají mnohem déle, než tvrdí jejich výrobci. A navíc se nerozloží zcela. Nemluvě o tom, že se prodávají příliš draze. Řešením jsou proto moderní látkovky.

Kdy se moderní látkovky hodí?

Látkové pleny maminky používají už od nejmenších miminek, nebo na ně přechází ve chvíli, kdy chtějí začít batole odvykat od plen. Proto se často tyto pleny nazývají i učícími kalhotkami. Chrání oblečení před znečištěním, ale batoleti nikdy neposkytnou takový komfort sucha jako klasické jednorázové papírovky. To dítě motivuje k rychlejšímu přechodu na nočník.

Koupit nebo ušít?

Pokud potřebujeme pořídit látkové pleny, máme dvě možnosti. Jednou z nich je pleny nakoupit. Budeme jich potřebovat ideálně kolem deseti, plus separační vložky v ještě větším množství. Nejvýhodnější je si však látkové pleny ušít. Zvládne to i začátečnice. Kdo již má šicí stroj, nemusí váhat. I když pravdou je, že moderní šicí stroje, jako jsou Bother, nabízí mnohé vychytávky, které u starých strojů po babičce nenajdeme.

Šití látkových plen může být skutečně první věcí, kterou kdy na šicím stroji samy ušijete. Není na nich co pokazit. Nízká je rovněž investice do materiálu. Naučit se šít, když máte dítě, se vyplatí. Ať již potřebujete něco zapošít, nebo mu toužíte něco hezkého „spíchnout“.

Jak ušít látkovou plenu? Návodů a střihů je hodně

Hledáte, jak ušít látkovou plenu? Je to velice jednoduché, stačí si pořídit bavlněné froté, kvalitní úplet, lastin, suchý zip a patentky. Papírový střih přiložíte na látku a pečlivě vystřihnete. Poté jednotlivé díly rubem k sobě sešpendlíte a sešijete. Následně přišijete suchý zip a naznačíte místo pro patentky. Na závěr všijete lastin a provedete poslední šicí úpravy. Kompletní postup a fotonávod k ušití látkových kalhotek naleznete na internetu nebo použijte ten náš, který jsme pro vás vyhledali. Střih si lze vytisknout, ale i nakreslit od oka. Je skutečně jednoduchý.

Ještě snadněji ušijete separační vložky do plenkových kalhotek, tedy do tzv. látkových plen. Pokud tedy nebudete používat tyto vložky jednorázové. Ty se dají koupit i skutečně biologicky rozložitelné.

Jak ušít látkovou plenu? Tady je jeden z povedených střihů na látkové pleny, který najdete na internetu.
Jak ušít látkovou plenu? Tady je jeden z povedených střihů na látkové pleny, který najdete na internetu.

Pořiďte si konečně nový šicí stroj – funkce šicích strojů jsou čím dál více propracovanější

Stojíte před rozhodnutím, že si budete látkové pleny, ale i oblečení a bytové textilie šít doma, protože vás nabídka obchodů neuspokojuje? V tom případě budete potřebovat kvalitní šicí stroj, s nímž vám půjde práce pěkně od ruky. Třeba při již zmíněném domácím šití látkových plen.

Podle čeho vybírat?

Rozhodně upřednostňujte šicí stroje známých značek, kterou je například Brother. Ta se může pochlubit dlouholetou tradicí a sbírkou významných ocenění. Dále vybírejte dle úrovně vašich krejčovských dovedností. 

Propadli jste vyšívání?

Pak jsou vyšívací stroje pro vás tou nejlepší volbou. Vytvoříte s nimi efektivní aplikace monogramů a výšivek, které si navíc můžete nakombinovat na přehledném displeji dle vašich představ. I tento druh strojů je odstupňovaný dle počtu a úrovně funkcí, takže si každý přijde na své. 

Vyšívací šicí stroje Brother budou zábavou pro vás, a zdrojem unikátní módy pro vaše děti.
Vyšívací šicí stroje Brother budou zábavou pro vás, a zdrojem unikátní módy pro vaše děti.

Ideální pro šití oblečení

Máte-li v plánu šít z pružných materiálů v podobě pletenin a streče, pořiďte si overlock, protože klasický šicí stroj by nebyl to pravé ořechové. V jednom kroku dokáže nejen sešívat, ale také stříhat a začišťovat švy. Na podobném principu pracuje rovněž coverlock, jenž zespodu zakončuje okraje speciálním krycím stehem. Využijete ho hlavně při šití a úpravě rukávů či nohavic u tepláků.

Kde nakoupit?

Šicí stroje si pořiďte nejlépe přímo u výrobce Brother v jeho eshopu, kde vám při výběru pomůže přehledné zařazení do kategorií. Určitě si prohlédněte kolekci Innov-Is řady A-serie, v níž se nacházejí novinky tohoto osvědčeného výrobce ve světě šicích strojů.

Zvažujete nákup nového šicího stroje? Šicí stroje Brother Innov-Is řady A-serie jsou novinkou, která rozhodně stojí za to. V ukázce z prospektu zjistíte více.
Zvažujete nákup nového šicího stroje? Šicí stroje Brother Innov-Is řady A-serie jsou novinkou, která rozhodně stojí za to. V ukázce z prospektu zjistíte více.

Zdroj obrázků: Brother, Pinterest, Depositphotos

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail