Máte internet na doma? V tom případě patříte mezi lidi, kteří mají větší šanci být zdravými, nebo se efektivněji léčit.
Máte internet na doma? V tom případě patříte mezi lidi, kteří mají větší šanci být zdravými, nebo se efektivněji léčit.

Internet na doma zlepšuje naše zdraví

Máte internet na doma? V tom případě patříte mezi lidi, kteří mají větší šanci být zdravými, nebo se efektivněji léčit.

Letos v únoru to bylo 27 let, co svět začal používat internet. Za tyto necelé tři dekády dokázal doslova změnit svět. Až doposud jsme to vnímali spíše pozitivně, ale nyní se ukazuje, že má i svá negativa. Což rozhodně neznamená, že by nám bez něj bylo lépe. Je však dobré znát, v čem nám internet pomáhá, i v čem nám škodí. Pozitiva využít a negativ se vyvarovat. Proto jsme se rozhodli podívat se na pozitiva i negativa z pohledu klíčových témat našeho magazínu, tedy zdraví a krásy. A jelikož máme pro vás dobrou i špatnou zprávu o internetu, nebudeme se stresovat hned na začátku a začneme tou lepší.

Pár čísel o internetu, která se oplatí znát

Věděli jste, že jsme se jako Češi k internetu oficiálně připojili 13. února 1992 jako 39. země v pořadí? Mimochodem, to jsme byli ještě společným státem Čechů a Slováků, takže Českou a Slovenskou Federativní Republikou. Tento údaj je spíš zajímavostí. O síle internetu však vypovídají zcela jiná čísla.

Jak je na tom z přístupem k internetu celý svět? Oficiálně dnes internet používá 51 % světové populace, což odpovídá zhruba 4 miliardám lidí (zdroj: Mezinárodní telekomunikační unie – ITU). A co Česká republika? Internet u nás používá 7,1 milionu obyvatelů a 81 % českých domácností má svůj vlastní internet na doma. Internet též používá téměř každá firma s 10 a více zaměstnanci.

Dalším zajímavým údajem je informace o tom, jak na internetu nakupujeme. I to souvisí s naším tématem, protože na internetu nakupujeme rovněž produkty a služby pro zdraví i krásu. Data Českého statistického úřadu z 2. čtvrtletí 2018 říkají, že na internetu nakupuje 54 % obyvatel starších 16 let, což je 4,7 milionu obyvatelů. (Tento údaj mluví o uskutečněném nákupu přes internet v posledních 12 měsících.)

Jak internet na doma ovlivňuje naše zdraví?

Výrazně vzrostla zdravotní gramotnost

Díky internetu chodíme k lékařům s vlastním názorem na naši diagnózu. Ti konzervativní to sice nesou těžce, ale je tady už velká skupina lékařů, kteří naopak zdravotní gramotnost populace podporují. Vznikají aplikace, kde si podle symptomů dokážete stanovit vlastní předběžnou diagnózu a na základě toho se pak objednat ke specialistovi. Obecně by to mohlo znamenat, že budou méně přetěžováni praktičtí lékaři a že se ve zdravotnictví ušetří peníze. Rychleji dospějeme ke správné diagnóze a nebudeme nejdříve absolvovat zbytečné kolečko po nevhodných specialistech.

Díky internetu máme šanci být zdravější.
Díky internetu máme šanci být zdravější.

Samoléčba je častější

Řada potíží doktora ani nepotřebuje. Jenomže zatímco jsme dříve museli k lékaři pro konzultaci a doporučení léku, dnes dokážeme zahájit samoléčbu. Že můžeme přehlédnout závažnější onemocnění? Ale to může i praktik. Navíc když se vydáme s bradavicí k praktikovi, přineseme si domů jako bonus třeba chřipku. Takto si na internetu nastudujeme nejvhodnější přípravky na bradavice. Začneme třeba babskými radami, když nepomohou, objednáme si na internetu doporučený přípravek.

Zkušenosti od jiných

Často kritizované diskuze a fóra na internetu mohou být v oblasti zdraví a krásy velice inspirativní. Když se nám podaří odfiltrovat chytrolíny, kteří mají názor na vše a neumí nic, a ještě odseparujeme skryté promo příspěvky, dokážeme se dovědět hodně zajímavých věcí, jak s naším problémem zatočit.

Internet jako místo spřízněných duší

Lidé se závažnými vzácnými onemocněními, se smrtelnými chorobami, i ti kteří mají těžce nemocné blízké, nebo dokonce děti, naleznou právě díky internetu spoustu rad a zejména lidí se stejnými potížemi. Díky tomu mohou vznikat dobře fungující spolky, sdružení i nadace na jejich podporu. Vzájemně si mohou předávat zkušenosti, i se třeba jen podpořit po psychické stránce.

Fundrising pro ty, co to skutečně potřebují

Internet zdaleka předčil klasická média v shromažďování zdrojů pro obecně prospěšnou činnost organizací i jednotlivců. Sociální sítě dokážou rychle sehnat potřebný typ krve pro nemocnou Češku na dovolené na Bali, ale i miliony korun pro slovenskou dívku žijící v Praze, která se narodila bez poloviny obličeje a potřebuje miliony na operaci v Americe, kde jí jsou schopni pomoci. Díky internetu je fundrising spontánní a rychlý, a proto dokáže skutečně účinně zachraňovat životy.

Učí nás žít zdravěji

Zdravý životní styl je prvním předpokladem k tomu, abychom byly zdravější bez lékařů i léků, a krásnější bez zkrášlovacích prostředků. Internet je plný dobrých i horších rad. Avšak když si vybereme správného odborníka, dokážeme díky jeho radám začít směřovat svůj život zdravějším směrem.

Nákupy zdravých potravin jsou díky internetu snadné

Od zdravého životního stylu se hodí skočit rovnou ke zdravým potravinám. Všechny jsou teď mnohem lépe dostupné díky internetovým obchodům se zdravou výživou. Nemusíte koupit „nějaké“ sušené meruňky, které budou nejspíš sířené a sušené při nevhodné teplotě. Snadno najdete ty, které jsou lyofilizované a nesířené. Stejně tak oříšky, rozinky, bylinkové čaje, zdravé kakao i čokoládu a další zdravé potraviny.

Internet zlevňuje léky a nabízí širší sortiment

Díky internetovým lékárnám můžeme nakupovat vitamíny, doplňky stravy i léky levněji. Lékárny se předhánějí v cenových nabídkách, z čehož jako zákazník i pacient můžeme těžit a nakupovat levněji. Podobné je to s hygienickými prostředky i s produkty péče o kojence. Navíc dokážeme mít mnohem lepší přehled o tom, co trh nabízí. Třeba v oblasti alternativ k určitému léku, nebo pokud jde o doplňky stravy.

Přehled o lécích už nemusí mít jenom lékaři.
Přehled o lécích už nemusí mít jenom lékaři.

Informace o lécích online

I vy jste zahodili příbalový leták svého léku a teď máte pocit, že vám úplně nesedl? Chcete se podívat na kontraindikace i na varování před možnými potížemi při užívání? Díky internetu najdete příbalový leták snadno a nemusíte jej držet doma.

Bojkot špatným zdravotnickým službám

Obrovskou výhodou internetu je rovněž větší přehled o kvalitě zdravotnických zařízení i jednotlivých lékařích. Perfektně to funguje například u porodnic. Maminky, které v nich rodily, píšou své zkušenosti s porodem i přístupem konkrétních lékařů. A díky tomu mají ženy možnost volby lepší porodnice.

Poradny odborníků

Skvělou věc, kterou přinesla internetová média, jsou poradny odborníků. Lékaři, vystudovaní výživový poradci a dietologové, psychologové – ti všichni se objevují v online poradnách nebo moderovaných diskusích. Lidi, které trápí nějaký problém, se mohou ptát. Často nás to motivuje konečně začít svůj problém řešit a navštívit lékaře. Nebo dostaneme dobrou radu rovnou.

Mapy onemocnění i informace pro alergiky

Díky internetu je zmapován aktuální výskyt chřipky v republice, kde zrovna řádí klíšťata a kde jsou ta nakažená, i kde se objevily aktuálně spalničky. Alergici mohou sledovat aktuální mapu výskytu rostlinných alergenů.

Aplikace pro zdraví

Pokročilé využívání internetu, internet v chytrých mobilních telefonech a velká penetrace internetu v populaci dala smysl i vzniku různých zdravotních aplikací a online zařízení. Ať to je vize zdravotních knížek, aplikace Záchranka pro rychlé přivolání zdravotnické služby, chytré náramky pro diabetiky – to je výčet jen několika málo pomůcek, kterými se díky existenci internetu mění svět zdraví.

Aplikace pro fitness

Úmyslně samostatně jsem si ponechala aplikace pro fitness. Fitness náramky, chytré sportovní hodinky s fitness funkcemi, různé fitness aplikace pro mobilní telefony a internet – ty všechny nás motivují hýbat se, vydržet s našimi sportovními aktivitami a začít žít konečně zdravěji.

Fitness aplikace jsou cestou ke zdravějšímu životnímu stylu.
Fitness aplikace jsou cestou ke zdravějšímu životnímu stylu.

Chytřejší lékaři

Pořád mluvím pouze o chytřejším a informovanějším pacientovi či běžném člověku. Ale internet výrazně změnil i samotné zdravotnictví. Vždyť pomáhá najít informace i samotným lékařům. Celoživotní vzdělávání lékařů už není jen o tom, že si lékař zajde jednou za tři roky na nějaké školení. Díky internetu je schopen v odborných kruzích sledovat novinky ze svého oboru permanentně.

Internet na doma

Rozvoj všech zmíněných služeb mohl přijít až ve chvíli, kdy se na internet mělo možnost připojit dostatečné množství domácností i jednotlivců, a kdy se zvedla kvalita připojení i  rychlost. Firmou, která se o to zasadila, je i AIM. Dnes je nejrychleji rostoucím poskytovatelem připojení k internetu. Spolu s firmou CETIN zavádí vysokorychlostní kabelový internet do domácností i v místech, které byly dříve odkázané na agregované wifi připojení. Internet Uhříněves, ale i internet mnoha dalších okrajových částí měst, už jede stejně rychle, jako v centrálních částech Prahy. Firma ale vylepšila a vylepšuje internetové připojení i ve velkých městech. Když se řekne internet Plzeň, vybaví si každý právě AIM připojení. To je navíc garancí dobré ceny připojení při daném kvalitním výkonu.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu