Nehty a zdraví se skloňují poměrně často, ale je to opravdu zrcadlo našeho zdravotního stavu, jak se někdy uvádí, nebo jsou to jen babské řeči?
Určitě jste se už setkali s názorem, že nehty a zdraví spolu úzce souvisejí. Tvrdí se například, že dolíčky či rýhy na nehtech mají lidé, kteří trpí lupenkou nebo některými typy autoimunitních onemocnění, jako je například artritida. Podélné linie na nehtech mají poukazovat na špatné vstřebávání živin a chronické nemoci. Ale nehty mohou údajně ukázat i to, co našemu zdraví chybí nebo naopak, čeho máme příliš.
Nehty a zdraví – co se ještě říká
Výrazně vypouklé až baňkovité nehty jsou znakem oslabeného srdce a plic. Neobvykle zakulacené a zakřivené konce značí nedostatek vitamínu B12, lžičkovitě prohnuté nehty zase málo železa. Vybledlé nehty jsou znakem chudokrevnosti, anémie nebo i onemocnění jater. Naopak, příliš červené nehty údajně dokazují nadprůměrné množství červených krvinek, žluté nehty jsou obvykle důsledkem plísňového onemocnění. Dost často se také v diskusích na téma nehty a zdraví objevuje tvrzení, že bílé flíčky na nehtech jsou známkou špatného stravování a nedostatku vitamínů
Jak moc jsou tyto ustálené soudy „jaké nehty, takové zdraví“ pravdivé, si každý může ověřit sám. Já například mám nehty dokonale hladké, přiměřeně barevné a přesto trpím autoimunitním onemocněním i nedostatkem železa. Jako u všeho, ani v tomto případě nelze paušalizovat.
Co na mýty o nehtech říkají lékaři?
Nehty a zdraví? S tím u lékařů moc neuspějete. Takzvané čtení nehtů příliš neuznávají a raději věří laboratorním výsledkům. Třeba ony pověstné bílé flíčky mohou podle kožního lékaře vzniknout úplně jednoduše nějakým miniaturním úrazem při našich běžných denních aktivitách, Například narazíte prstem do tvrdé plochy stolu nebo zdi, nebolí vás to, v podstatě si ničeho nevšimnete, ale nehet, přesněji nehtová ploténka ano a výsledkem je ona bílá skvrnka. Ale ani to neplatí stoprocentně. Jsem nešikovná, do prstů se praštím každou chvíli a po skvrnách ani památky.
Nicméně, i lékaři uznávají, že například křehké a štěpící se nehty mohou být znakem nedostatku vitamínů A a B. Ale stejné problémy si někdy pořídíme dobrovolně příliš častým používáním nešetrných odlakovačů. Dalším častým onemocněním nehtů jsou mykózy. Poměrně často máme deformované nehty v důsledku úrazu, když si třeba zavřeme prst do dveří.
Babské rady o nehtech
Babské rady na téma nehty a zdraví ale zcela zavrhovat nemusíme. Pokud si nejsme jisti, vyplatí se zajít k lékaři třeba na preventivní prohlídku a poradit se, jak stav nehtů zlepšit. Nebo si nechat prošetřit naše podezření na některou nemoc, kterou by mohl stav našich nehtů signalizovat. Jen ty babské rady radši nechte za dveřmi ordinace.
Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContententPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu