Lupénka je onemocnění, které nelze skrýt a které svému nositeli ztrpčuje život. Při léčbě této nemoci umí pomoci rybky Garra Ruffa.
Lupénka je onemocnění, které nelze skrýt a které svému nositeli ztrpčuje život. Při léčbě této nemoci umí pomoci rybky Garra Ruffa.

Garra Ruffa – hladové rybky, kterým chutná lupénka

Lupénka je onemocnění, které nelze skrýt a které svému nositeli ztrpčuje život. Při léčbě této nemoci umí pomoci rybky Garra Ruffa.

Nepříjemná lupénka, neboli psoriáza, patří mezi nejčastější neinfekční onemocnění kůže. Lupénková ložiska mohou být na jakémkoli místě na těle. Kůže postižená lupénkou je zhrublá, načervenalá a šupinatá. Jedná se o celoživotní onemocnění, které sice lze výrazně potlačit, ale nikoli vyléčit. A pro zlepšovaní stavu lupénky jsou překvapivě velice užitečnými rybičky. Ne ledajaké. Ale ty, kterým bude vaše lupénka chutnat. Jmenují se Garra Ruffa a používají se jako pomocníci při léčivých koupelích.

Příčiny vzniku lupénky nejsou pořád známé

Přesná příčina vzniku této kožní nemoci – psoriázy – není pořád známa, jsou však známy spouštěcí faktory, které hrají velkou roli v rozvoji nemoci. Podle slov profesorky Jany Hercogové, přednostky Dermatovenerologické kliniky v Praze, které publikovala v médiích, je pro vznik lupénky charakteristická odchylka imunitní reakce, jež je dána geneticky a která spočívá v poruše rohovatění kůže. Spouštěcí mechanismy vzniku lupénky mohou být různé, např. zevní tlak, přítomnost ekzému nebo jiného zánětu kůže, některé dráždivé látky, např. některé kosmetické prostředky, obezita, metabolické nemoci, kouření, alkohol, deprese, infekce, užívání některých léků či lymfatický otok. Jedním z nejvýznamnějších spouštěcích faktorů vzniku lupénky je stres. Stres také značně zhoršuje průběh tohoto onemocnění.

Lupénka je sice nemoc na celý život, ale naštěstí existují způsoby, jak zmírňovat její projevy. Nápomocny jsou v tom i rybky Garra Ruffa. Jak pomohou? Snadno. Pochutnají si na vaší odlupující se kůži. Vám přitom samozřejmě nijak neublíží.
Lupénka je sice nemoc na celý život, ale naštěstí existují způsoby, jak zmírňovat její projevy. Nápomocny jsou v tom i rybky Garra Ruffa. Jak pomohou? Snadno. Pochutnají si na vaší odlupující se kůži. Vám přitom samozřejmě nijak neublíží.

Bez změny životního stylu ke zdravějšímu se psoriázy nezbavíte

Při léčbě lupénky pomáhá zdravý způsob života, včetně vhodných stravovacích i pohybových návyků. Nemocným s nadváhou nebo obezitou je doporučováno zhubnout. Při lupénce je třeba se vyhnout alkoholu a cigaretám. Základem léčby lupénky jsou místní léky, zejména deriváty vitamínu D v kombinaci s kortikosteroidy, pokud léčba nezabírá, používá se světloléčba. Při neúspěchu světloléčby nastupuje celková léčba, ať už ve formě tablet nebo injekcí. U nejtěžších pacientů se přistupuje k biologické léčbě, která je vyrobena na míru nemocnému. Biologická léčiva jsou odvozená od bílkovin vlastních tělu konkrétního nemocného, tyto cíleně zasahují do zánětlivých procesů. Při léčbě psoriázy je důležitá hygiena, kůže má být vláčná a hydratovaná.U lupénky se doporučuje používat nedráždivá mýdla a kosmetiku a často mastit postižené plochy. No a nakonec, při léčbě lupénky může významně pomoci také starobylá léčba pomocí koupele s rybičkami Garra Ruffa.

Léčba lupénky pomocí koupele s rybičkami Garra Ruffa je stále oblíbenější

Rybičky Garra Ruffa, zvané také kangalské rybky, žijí ve vodách tureckých termálních pramenů. V těchto vodách je teplota vody kolem 36 °Celsia. Tato teplota je příliš vysoká pro výskyt další vodní fauny, která by pro Garra Ruffa mohla sloužit jako potrava. Rybky Garra Ruffa přesto nevyhynou, jejich potravou jsou odumřelé buňky kůže lidí nebo živočichů, kteří se koupou v termálních vodách. Okusování odumřelé kůže rybkami pomáhá v její regeneraci a u nemocných s lupénkou zlepšuje průběh onemocnění. Léčba lupénky rybičkami Garra Ruffa se podstupuje na speciálních pracovištích, nebo si ji lze dopřát v pohodlí domova. To si však musíte zadovážit vlastní chov.

Takto vypadá pomocník při lupence – rybka Garra Ruffa.
Takto vypadá pomocník při lupence – rybka Garra Ruffa.

Kde si lze koupit rybičky Garra Ruffa?

Ryby Garra Ruffa si lze koupit ve speciálních prodejnách akvarijních ryb. Pro lokální koupel je doporučováno koupit si 50 až 80 kusů rybek, pro koupel celého těla je doporučováno 170 kusů rybek. Cena jedné rybičky Garra Ruffa o velikosti 4 až 6 cm se pohybuje kolem 100 Kč, cena jedné dospělé chovné rybky se pohybuje kolem 300 Kč. To ale není všechno, do čeho musíte investovat. Kromě rybiček je třeba koupit také speciální vybavení. Speciální vybavení kromě akvária tvoří vzduchový motorek, hadička, kamínka, topné tělísko, krytí akvária a izolace, v případě koupele celého těla je třeba ještě přikoupit speciální nádobu na koupel. Pro zvýšení hygieny je doporučováno přikoupit UV lampu. Cena speciálního vybavení se pohybuje kolem 20 000 až 25 000 Kč.

Jak chovat rybky Garra Ruffa?

Garra Ruffa nekladou velké nároky na chov. Velikost akvária se volí podle počtu rybek, doporučovaný objem vody na jednu dospělou rybku je 10 l. Akvárium by mělo být dobře provzdušněno, teplota vody by měla být 28 až 32° Celsia. Na dně akvária by měl být písek a také běžné živé rostliny nebo umělohmotné rostliny s velkými listy. Rybky Garra Ruffa se rády schovávají v rostlinách a odpočívají na velkých listech. Voda v akváriu by měla být neutrální, stejně jako pro většinu akvarijních ryb, s nízkým obsahem dusíku a vyšší tvrdostí. Výměna a údržba vody je stejná jako u většiny akvarijních ryb.

Rybičky Garra Ruffa se sice živí okusováním odumřelých buněk kůže, to by jim však nestačilo. Rybky je třeba pravidelně krmit 2 až 3 krát denně standardním krmivem Tetra, nebo jemu podobným, a živými nebo sušenými larvami. Všechno krmivo má být spotřebováno do tří minut po nakrmení. Pokud se tak nestane, rybky překrmujete a při nejbližším krmení množství krmiva uberte. Jinak dochází k znečišťování vody akvária hnijícím krmivem. Před použitím rybek pro léčebnou koupel nemají být rybky nakrmeny, místo krmiva jim poslouží odumřelé buňky kůže. Další chutnou potravu pro rybky představují oplodněné jikry. Dospělé rybky, tj. rybky starší šesti měsíců se v akváriu množí třením.

   

Zdroj obrázků: Shutterstock, Fotolia