Nehezké jizvičky viditelné na kůži, nazývané strie neboli pajizévky, trápí řadu žen i mužů. Nejsou jen důsledkem těhotenství a postihnou i „dietáře“ či sportovce.
Nehezké jizvičky viditelné na kůži, nazývané strie neboli pajizévky, trápí řadu žen i mužů. Nejsou jen důsledkem těhotenství a postihnou i „dietáře“ či sportovce.

Strie čili pajizévky netrápí pouze těhotné – co funguje proti striím?

Nehezké jizvičky viditelné na kůži, nazývané strie neboli pajizévky, trápí řadu žen i mužů. Nejsou jen důsledkem těhotenství a postihnou i „dietáře“ či sportovce.

Jestli hledáte odpověď na otázku, zdali si zrovna vy máte dát na vznik strií, tedy pajizévek, pozor, není odpověď snadná. Žádný výzkum ještě nedal jasnou odpověď na to, jestli musíte mít k jejich vzniku genetické predispozice či nikoliv. I když odborná veřejnost se přiklání spíše k tomu, že ano. Obecně bychom si měli dávat vždy pozor ve chvíli, kdy rychle přibíráme na váze, nebo naopak rychle a radikálně hubneme. Naše kůže je sice elastická, ale někdy se změně hmotnosti neumí přizpůsobit dostatečně rychle. Ve spodních vrstvách kůže pak vznikají pajizévky, které se jeví obvykle jako optické jizvy. Pokud vzniknou ve vrchnější vrstvě kůže, mohou být hmatatelné i při dotyku.

Komu tedy strie hrozí?

Obecně se o riziku strií mluví nejvíce v těhotenství. Za normální se považuje přibrat kolem 10 až 12 kilogramů. Ale ani když se nepřejídáte, nemusíte se vyhnout tomu, že tolik přiberete již v prvním trimestru a do konce těhotenství to vytáhnete až na více než 20 kilogramů. Mnoho žen skončí s nevzhlednými striemi, které se objeví na břichu, hýždích a venkovní straně prsou. Strie na prsou mohou vzniknout na začátku těhotenství, kdy se nám prsa rychle zvětší, ale i po porodu, jakmile svůj objem zvětší ještě více, protože se připravují na kojení. A to během několika hodin.

Jenomže nejen těhotné ohrožují strie. Cvičíte v posilovně a nabíráte svalovou hmotu? Pozor na strie! Děje se to především mužům. Ženy neumí svalovou hmotu nabírat natolik rychle a rovněž si k ní nepomáhají různými podpůrnými prostředky.

Strie jsou problém i při hubnutí. Radikální diety, hladovky, ale i chirurgické zákroky spojené s podvázáním žaludku, vedou k extrémně rychlé ztrátě váhy a ke vzniku strií.

Strie jako ošklivý deník našeho života

Stejně tak jako jizvy po různých zraněních a chirurgických zákrocích, se i pajizévky nenávratně podepíšou na naše tělo. Strie jsou světlé a nelze je opálit jako klasickou pokožku. Proto jsou v nevýhodě krásky se snědou kůží. Na opálené pokožce jsou totiž vidět nejvíce. Naopak, na „porcelánových“ dámách časem vidět nejsou. Dříve červená barva pajizévek zcela zmizne a zůstanou jenom bílé.

Co na strie? Zaručeným procedurám proti striím příliš nevěřte

Různé laserové procedury, chemický peeling, či aplikace tretinoinu (derivát vitaminu A), často slibují zázraky. „Pod čarou“ pak již pouze „zlepšení stavu pokožky“. Jde o drahé zákroky, od kterých nečekejte více, než od kvalitní péče a domácí kosmetiky.

Opět platí zásada, že nejdůležitější je prevence. Na strije – jako prevence, ale i zmírnění následků po jejich vzniku, existuje celá řada kvalitních kosmetických prostředků. Snaží se využívat moderní poznatky v oblasti dermatologie a současně nás motivují více o naše tělo pečovat pomocí různých masáží, koupelů apod. Takže určitě je používejte. Mnohdy nabízí souběžný účinek na strie, celulitidu a klasické jizvy. Což je velice praktické.

V těhotenství, a jakmile se mění objem vaší svalové hmoty či hmotnost, začněte včas preventivně používat některý vhodný prostředek proti striím. Pravidelně promazávejte, natírejte, masírujte, přidejte peeling a zlepšete pitný režim. Nebojte se používat pro péči přírodní oleje, především arganový olej, ale i kokosový olej. Mnoho moderních kosmetických přípravků nám však umí nabídnou více než jednodruhové oleje.

Odstranění strií s profi kosmetikou – zkuste olej na strie

Sháněli jste krém na strie? Zajímavým výrobkem nejen proti striím, je olej na strie Bi Oil – přesným názvem Bi Oil PurCellin Oil. Nabízí se jako pečující olej na tělo a obličej, což nezní zrovna jako „zaručené řešení na strie“. Ale věřte, skutečně vás účinky překvapí. Přípravek má schopnost hydratovat pokožku a dodávat jí jemnost. Na strie se hodí jako prevence, i pro zmírnění následků zanedbané péče. Tedy ve chvíli, kdy je již máme. Regeneruje ale i jinak zjizvenou pokožku. Další vlastností přípravku je schopnost sjednocovat barevný odstín pleti a tím pádem strie maskovat.

Bi Oil na strie je plný vitaminů a účinných látek, které fungují i bez toho, abychom byli nepříjemně umaštění. Také se vám příčí rady, mazat se proti striím vepřovým sádlem? To je pak někdo schopen vlézt do peřin a nedejbože ještě žít normálním sexuálním životem? Chleba se sádlem – budiž, ale na kůži? No nevím, kdo z nás má na to odvahu. Takže za mne – sázka na profesionální kosmetiku je rozhodně lepší.

Zdroj obrázků: Notino, Depositphotos, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu