Oříšky jdou namazat i na chleba. Ořechová másla jsou novým hitem pro zdraví

Ořechová másla nejsou novinkou, přesto se hitem stala až před pár lety. Na americké filmy jsme se kdysi koukali s podivem, co že si to jejich hrdinové mažou na tousty. Pak se arašídové máslo dostalo i k nám, i když pravdou je, že nejde o pravé ořechové máslo, protože arašídy jsou luštěninou. Setkávali jsme se i s Nutellou, ale tenhle produkt bych mezi zdravá ořechová másla nikdy neřadila. I když toužíte po sladkém ořechovém máslu, nesahejte po tomto produktu, který obsahuje pouhých 13 % lískových oříšků. Ořechová másla obsahující výhradně či primárně oříšky – to je něco zcela jiného.

Jak vybrat ořechová másla a jak se od sebe liší? Čistokrevné ořechové máslo bývá neochuceno a jde vlastně o 100% ořechy rozemleté a našlehané do krémové konzistence připomínající máslo. Obvykle se před tím praží, pražení na sucho je kvalitnější než na oleji, aby se zvýraznila jejich chuť. Pokud preferujete RAW stravu, budete muset pátrat po ořechovém másle z nepražených ořechů. Tyto výrobky neobsahují soli, cukry, barviva ani konzervanty. Přesto mnohé zklamaly. Čekali lahodnou chuť ořechů, ale nebylo to pro ně ono. Prostě to někdo potřebuje se špetkou soli a cukru. Ten si k tomuto základu ale snadno přidáme. A ve zdravé podobě, třeba jako med. Nebo si lze již ochucená ořechová másla koupit rovnou.

Jaké oříšky se pro ořechová másla používají?

Ořechová másla mohou být jednodruhová i z více druhů ořechů. Některá bývají zcela jemná a krémová, jiná s většími kousky. Ty jsou známé jako crunchy. Nejčastěji se setkáme s máslem arašídovým (i když, jak již bylo řečeno, o ořechy nejde), mandlovým, lískovooříškovým, kešu, též se dělá máslo z vlašských ořechů, pekanů, pistácií a z dalších ořechů. Mohou být zcela neochucená nebo ochucená, a to slaná či sladká. Pokud se sladí, tak často agáve sirupem, třtinovým cukrem či kokosovým cukrem, někdy i medem. Speciální jsou různé mixy, třeba s kokosem a s čokoládou. To pak vznikají ty tradiční, čokoládovo-oříškové pomazánky. Nic proti nim, když mají vysoký podíl ořechů a zdravé ingredience. Pod 50 % obsahu ořechů je však nekupujte! Existují též másla z různých semínek. Tradiční je tahini pasta ze sezamových semínek.

TIP: Kvalitní ořechová másla nabízí český výrobce Protein&Co. Ten vyrábí vynikající a velice kvalitní 100% ořechová másla.

Nepodceňujete využitelnost oříškových másel

Chroustání oříšků si sice můžeme dát jako předsevzetí, ale dlouho u něj nevydržíme. Lepší je zvyknout si používat ořechová másla. Namažete si je klidně na pečivo, ale hodí se i do různých zdravých proteinových koktejlů, i do tradičních smoothie. Též do proteinových kaší. Sportovci je milují, jedí je třeba s kousky ovoce, obvykle s banánem, jablky, ale též si je míchají s tvarohem jako skutečnou proteinovou bombu. Jsou nutričně prospěšné, zdravé a jídlu dávají příjemnou oříškovou chuť. Je to mix zdravých tuků, skvělých bílkovin a též vlákniny.

Ale ořechová másla využije i zcela běžná kuchařka. Hodí se nejen na zdravé svačinky, ale i do omáček nebo do pečení či nepečení, tedy do nepečených dortů. Je to skvělý polotovar ke kulinářským experimentům, zejména pokud si potrpíme na zdravou kuchyni.

Jak si vyrobit ořechové máslo?

Někdo přemýšlí, proč to dělat, když jich je na trhu tolik. Nejsou však nejlevnější, a pokud doma máme vlastní ořechy, určitě nás to napadne. Ořechové máslo si nelze vyrábět nadlouho dopředu, protože se rychle kazí. Tuk z ořechů není příliš trvanlivým. Ořechy nejdéle vydrží správně skladované ve skořápce. Pokud se do výroby pustíme, musíme mít kvalitní mixér. Tedy hodně výkonný. Počítejte též, že to trvá a k výrobě potřebujeme skutečně velké množství vstupní suroviny. Obecně stačí oříšky nasucho opražit a pak mixovat.

Ne všechny druhy ořechových másel se nám vyplatí vyrábět, protože pokud máme drahé ořechy koupit, prodraží se to. Co však dělat můžeme, to jsou máslové variace. Ze základního neochuceného ořechového másla lze vyrobit bylinkové, sladké, čokoládové, karamelové… Prostě podle chuti.